| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Pozew rozwodowy > Rozwód z orzeczeniem o winie

Rozwód z orzeczeniem o winie

Małżonek, który decyduje się na rozwód może żądać ustalenia przez Sąd, że drugi małżonek jest winny rozkładu pożycia. Ustalenie przez Sąd winy ma znaczenie nie tylko moralne, ale także rodzi określone skutki prawne dla obojga małżonków.

Wina w wyroku rozwodowym

Rozstrzygając o winie za rozkład pożycia małżeńskiego sąd może:

a) orzec, że żaden z małżonków nie ponosi winy za rozkład pożycia,

b) orzec, że jedno z małżonków jest winne rozkładu pożycia,

c) orzec, że oboje małżonkowie są winni

Rozstrzygnięcie w powyższym przedmiocie sąd zamieszcza w wyroku z urzędu. Jednakże sąd zaniecha orzekania o winie na zgodne żądanie małżonków (art. 57 § 2 k.r.o.)

Małżonkowie decydujący się na rozwód muszą mieć świadomość, że rozstrzygnięcie o winie w wyroku rozwodowym lub brak wzmianki ma charakter ostateczny, gdyż małżonkowie nie będą mogli później dochodzić rozstrzygnięcia o winie w innych postępowaniach. W sytuacji braku rozstrzygnięcia o winie z tej przyczyny, że małżonkowie o to zgodnie wnosili, następują skutki takie, jak gdyby żaden z nich winy nie ponosił.

Zobacz również: Rozwód bez orzekania o winie - kiedy możliwy?

Skutki orzekania o winie

Jakie zatem są konsekwencje prawne ustalenia przez Sąd w wyroku rozwodowym winy małżonka w rozkładzie pożycia małżeńskiego? 

Po pierwsze, wyłączna wina małżonka żądającego rozwodu odgrywa istotną rolę z punktu widzenia możliwości orzeczenia rozwodu.  Art. 56 § 3 k.r.o. stanowi bowiem: „Rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia (...)”. Zawinienie przez małżonka żądającego rozwodu stanu rozkładu pożycia wyklucza rozwiązanie małżeństwa.

Przepis przewiduje pewne wyjątki. Rozwód będzie dopuszczalny, pomimo wyłącznej winy małżonka żądającego jego orzeczenia, jeżeli drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód. Rozwód będzie także dopuszczalny, jeżeli odmowa zgody jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego, tj. np. małżonek winny rozkładu znęca się psychicznie lub fizycznie nad rodziną, jest uzależniony od nałogu, itp.

Pobierz wzór: Pozew o rozwód

Po drugie, ustalenie winy rozkładu pożycia może mieć wpływ na orzeczenie w przedmiocie władzy rodzicielskiej. Co prawda wina rozkładu pożycia sama przez się nie powoduje pozbawienia małżonka władzy rodzicielskiej, jej zawieszenia lub ograniczenia. Jednakże stwierdzenie winy małżonka nakłada na sąd obowiązek starannego zbadania, czy dany małżonek będzie po rozwodzie sprawował władzę rodzicielską zgodnie z dobrem dziecka oraz interesem społecznym.

Kolejną prawną konsekwencją orzeczenia o winie jednego z małżonków jest rozłożenie obowiązku alimentacyjnego między byłymi małżonkami. Małżonek, który został uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa, nie może żądać od swojego byłego niewinnego współmałżonka alimentów. Natomiast małżonek niewinny może zażądać od małżonka winnego alimentów.

Wystąpić z takim żądaniem może, jeśli rozwód pociągnął za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka. Małżonek taki nie musi znajdować się w stanie niedostatku.

Zobacz również: Forum prawne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »