reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Kiedy zachowanie małżonka nie wpływa na ustalenie winy w wyroku rozwodowym?

Kiedy zachowanie małżonka nie wpływa na ustalenie winy w wyroku rozwodowym?

Sąd orzeka rozwód jeśli nastąpił całkowity i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Zasadniczo orzeczenie rozwodu wiąże się również z orzeczeniem winy – a więc ustaleniem przez sąd, który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego.

W niektórych jednak sytuacjach zachowanie się małżonka pozostaje bez wpływu na orzeczenie rozwodu.

Przedmiotem analizy Sądu Najwyższego w wyroku z dnia z dnia 21 marca 2003 r. w sprawie II CKN 1270/2000 było ustalenie czy nawiązanie przez żonę bliskiej znajomości z innym mężczyzną, ale już faktycznym rozpadzie związku ma wpływ na ustalenie współwiny żony za rozkład pożycia małżeńskiego. 

Zobacz też: Podział majątku

W powołanym wyroku Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że zachowania małżonków w okresie, w którym rozkład pożycia małżeńskiego był już zupełny i trwały nie wpływa na orzeczenie o winie. Jednocześnie jednak Sąd wskazał, że takie zachowanie żony nie pozostaje całkowicie obojętne dla orzeczenia sądu rozwodowego.

Zdaniem Sądu takie zachowanie nie  pozostaje jednak bez znaczenia dla oceny przesłanek rozwodowych określonych w art. 56 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Jeżeli małżonek, który nie wyraża zgody na rozwód i któremu w myśl art. 57 § 1 w zw. z art. 56 § 1 kro nie można przypisać winy rozkładu pożycia, po wystąpieniu rozkładu pożycia zachowuje się w stosunku do drugiego małżonka w sposób niewłaściwy i naganny, to należy rozważyć, czy w tych okolicznościach jego odmowa zgody na rozwód nie powinna być oceniona jako sprzeczna z zasadami współżycia społecznego w rozumieniu art. 56 § 3 kro.

Zobacz też: Rozwody

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W niektórych sytuacjach zachowanie się małżonka pozostaje bez wpływu na orzeczenie rozwodu.
W niektórych sytuacjach zachowanie się małżonka pozostaje bez wpływu na orzeczenie rozwodu.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama