REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile kosztuje kanoniczny proces małżeński?

Bolesław A. Dùllek
Prawnik, adwokat kościelny, ekspert w zakresie kościelnych procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa
Nic nie stoi na przeszkodzie, by prosić sąd o rozłożenie taksy na raty.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by prosić sąd o rozłożenie taksy na raty.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z pierwszych pytań jakie stawiają sobie osoby chcące prosić sąd kościelny o stwierdzenie nieważności ich małżeństwa jest pytanie o koszt. Koszt ten można podzielić na dwie zasadnicze części: taksę procesową oraz honorarium adwokackie

Niektórzy oburzeni twierdzą, że proces ten powinien odbywać się za darmo. Proszę jednak mieć na uwadze, że nad procesem pracuje kilka osób (trzech sędziów, notariusz, obrońca węzła, czasami adwokat), którym należy się za ich pracę wynagrodzenie (nie są oni wolontariuszami i jak każdy pracownik oczekują pensji). Poza tym Sąd musi pokrywać koszty związane z prowadzeniem swej działalności (prąd, woda, ogrzewanie, materiały biurowe, urządzenia biurowe, utrzymanie pomieszczeń i ich wyposażenia).

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Taksa procesowa

REKLAMA

Taksa procesowa, to inaczej koszt sądowy. Jest on różny w zależności od sądu (diecezji) przed którym ma się toczyć sprawa. Swoiste widełki cenowe są bardzo szerokie: są sądy, które pobierają 640,00 zł za proces, jak i takie, które liczą sobie 2.200,00 zł. Są też w końcu i takie sądy, które uzależniają wysokość taksy procesowej od zarobków strony powodowej. Można jednak powiedzieć, że pewną „średnią krajową” jest 1.500,00 - 1.800,00 zł.

Na taksę procesową składa się wiele elementów. W niektórych sądach wraz ze skargą powodową należy uiścić wstępną opłatę kancelaryjną. Jej wysokość sięga w Polsce do 450,00 zł. Są sądy, w których takiej wstępnej opłaty się nie wymaga.

Prócz wstępnej opłaty procesowej do taksy należy zaliczyć koszt sporządzenia przez biegłego opinii. Czasami jest on już wliczony w taksę procesową, a czasami płatny dodatkowo. Jego wysokość zależy od ceny, którą ustala biegły i waha się w granicach od 200,00 zł do 500,00 zł. Sporządzenie opinii biegłego nie ma miejsca we wszystkich sprawach. Jest jednak obligatoryjne, gdy proces toczy się z tytułu niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej. Sprawy te stanowią ponad 90% wszystkich spraw w Polsce, dlatego sporządzenie opinii stanowi niejako regułę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czasami do taksy procesowej należy doliczyć niewielką kwotę za ustanowienie adwokata. Jest to jednak rzadkość, zaś sama opłata wynosi zwykle 30,00 zł.

Na wysokość taksy procesowej czasami ma wpływ miejsce zamieszkania stron – jeśli strona lub obie strony mieszkają za granicą, opłata jest wyższa, czasami nawet dwukrotnie.

Rozkładanie taksy procesowej na raty i zwolnienia i obniżki

Zdarza się, że sądy opłatę procesową rozkładają na raty robiąc to niejako z automatu (z urzędu), zastrzegając, że całość ma zostać uregulowana do terminu stawiennictwa (wezwania na przesłuchanie), co zwykle daje około roku na uporanie się z płatnością.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by prosić sąd o rozłożenie taksy na raty. Sądy na ogół nie robią z tego tytułu żadnych trudności.

W szczególnych, uzasadnionych i rzadkich przypadkach sądy zwalniają stronę z kosztów procesowych. Zwykle należy wtedy udowodnić niemożliwość nawet ratalnego uiszczenia opłaty procesowej, co w Polskich warunkach, gdzie bardzo dobrze rozwinięte są świadczenia socjalne, jest w zasadzie niemożliwe. Bardziej prawdopodobne jest obniżenie kosztów procesowych, choć i ono zdarza się rzadko.

3. Honorarium adwokackie

Prócz taksy procesowej strona decydująca się na wsparcie adwokata kościelnego, musi liczyć się z uiszczeniem honorarium adwokackiego. W Polskiej rzeczywistości rozpiętość widełek tego honorarium jest ogromna.

Niektórzy adwokaci kościelni uzależniają wysokość swojego honorarium od dochodów rodziny strony. I tak im gospodarstwo domowe strony ma większy dochód, tym wyższe będzie honorarium adwokackie. Większość jednak ma stałą stawkę.

REKLAMA

Adwokaci kościelni rozliczają się z Klientami na zasadniczo trzy sposoby: 1) honorarium za pełną reprezentację prawną podczas trwania całej instancji; 2) honorarium za konkretną „akcję” (spora część adwokatów kościelnych ogranicza świadczone przez siebie usługi do sporządzenia skargi powodowej, czyli pozwu); 3) stawka godzinowa.

W skład honorarium adwokackiego wchodzą, lub są dodatkowo płatne: podatek VAT w wysokości 23%, koszty pocztowe, koszty udziału w przesłuchaniach i publikacji akt (dojazd, pobyt – nocleg i wyżywienie) i inne powstałe koszty. Zdarza się, co jest jednak w przypadku adwokatów kościelnych nielegalne i surowo zabronione, że pobierają oni tzw. opłaty za sukces (success fee).

Zdarza się, że adwokaci kościelni umożliwiają Klientom spłatę swojego honorarium w nieoprocentowanych ratach. Czasami ich płatność jest zależna od nastąpienia kolejnego etapu w sekwencji procesu, a czasami z góry ustalone są konkretne daty kolejnych rat.

Podsumowanie

Trudno jednoznacznie ocenić czy stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego jest tanie, czy drogie. Wiele zależy od wyboru sądu, przed którym ma się toczyć sprawa, adwokata, który ma stronę reprezentować, a w końcu także od zamożności samej strony, bowiem co dla jednego będzie drogie, dla drugiego będzie tanie. Zarówno sądy, jak i na ogół adwokaci, starają się wyjść trudnością finansowym stron naprzeciw i umożliwiają płatność ratalną. Cytując św. Pawła piszącego do Tymoteusza: Godzien jest robotnik swojej zapłaty (1Tm 5, 18b) – każdy pracownik sądu oraz adwokat wykonują pracę, za które należy się im wynagrodzenie, tak jak pracownikowi fabryki, nauczycielowi szkolnemu, czy sprzedawczyni w sklepie.

Porada prawna

Jeśli chcesz wiedzieć, ile wynosi taksa procesowa w konkretnych sądach biskupich lub ustalić, gdzie prowadzenie procesu byłoby tańsze, skontaktuj się z naszą Kancelarią – pomożemy Ci wskazać sądy właściwe dla rozpatrzenia twojej sprawy i podamy obowiązujące tam stawki.

Mec. Bolesław A. Dùllek
www.cancellariacanonica.pl

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

REKLAMA

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

REKLAMA

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA