REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie złożyć skargę powodową?

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Skarga powodowa fot. shutterstock
Skarga powodowa fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Gdzie należy złożyć skargę powodową w sprawie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego? Czy strona może sama wybrać konkretny sąd?

Złożenie skargi powodowej może przysparzać pewnych problemów. Wynika to z faktu prawnej regulacji tego zagadnienia. Nie każdy przecież posiada pełną wiedzę w tym zakresie.

REKLAMA

Odpowiadając zatem na pytanie: gdzie można dostarczyć pozew, winno się wziąć pod uwagę nowelizację w tym zakresie wprowadzoną przez obecnego papieża.

I tak, w wielkim skrócie, powództwo można przedstawić w następujących Kościelnych Trybunałach (podstawą prawną jest tu list apostolski motu proprio Mitis Iudex Dominus Iesus):

  • w sądzie właściwym z racji miejsca zawarcia małżeństwa,
  • w sądzie właściwym z uwagi na zamieszkanie przyszłych stron procesowych, a więc strony powodowej bądź pozwanej,
  • w trybunale kompetentnym z racji na położenie większości dowodów.

Reasumując: to przyszła strona powodowa ma prawo wyboru pomiędzy czterema oficjałatami.

Polecamy: Psychologiczny GPS. Jak zadbać o siebie, stawiać zdrowe granice i tworzyć budujące relacje (PDF)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W swoim wyborze może zatem wziąć pod uwagę to, co będzie korzystne dla niej:

Wydaje się, że są to dwa zasadnicze argumenty, które winny zostać wzięte pod uwagę.

Aby mieć pełną wiedzę, warto tylko jeszcze wspomnieć, iż w sytuacji składania prośby o rozwiązanie węzła małżeńskiego (ważnie zawartego a niedopełnionego) jedynym właściwym trybunałem jest sąd osoby proszącej.

Jeżeli chodzi o Trybunał Apelacyjny, to jest on odgórnie ustalony dla każdego sądu I Instancji. Strona apelująca może jednak nie zgodzić się na złożenie odwołania do sądu II instancji a do Najwyższego Trybunału Roty Rzymskiej.

Tzw. nowe wniesienie sprawy jest rozpatrywane rzez Rotę Rzymską.

Naturalnie przy poszczególnych wymienionych – nazwijmy to kolokwialnie – opcjach mogą pojawiać się kolejne pytania, wątpliwości. Powinien rozwiać je adwokat kościelny czy pełnomocnik danej strony. Takim przykładowym problemem jest to czy wykorzystać możliwość złożenia skargi powodowej poza swoim krajem, gdy powód/powódka mieszka za granicą.

Podejdźmy jednak w obecnej analizie do tematu ściśle praktycznie i wymieńmy – przynajmniej – te miejscowości, w których znajdują się poszczególne sądy. Kolejno są nimi:

  • Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Drohiczyn, Elbląg, Ełk, Gdańsk, Gniezno, Gliwice, Kalisz, Koszalin, Kraków, Kielce, Katowice, Legnica, Lublin, Łowicz, Łomża, Łódź, Opole, Olsztyn, Pelplin, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Sandomierz, Sosnowiec, Świdnica, Siedlce, Szczecin, Tarnów, Toruń, Zamość, Gorzów, Warszawa, Wrocław, Włocławek.

Naturalnie każdy z powyżej wymienionych sądów ma swój właściwy tytuł, np. Sąd Biskupi, Sąd Diecezjalny, Sąd Metropolitalny itp. Co więcej, każdy trybunał ma także swoją tzw. wewnętrzną praktykę tj. pewne praktyczne wymogi. Powinien je przedstawić reprezentant danej strony, aby nie narazić jej nawet na odrzucenie pisma, a co za tym idzie – na niepotrzebny dodatkowy stres.

Polecamy serwis: Rozwody

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

REKLAMA

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności - Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Maksymalnie o sześć miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą właśnie uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

Rynek książki w agonii. Kryzys uderza szczególnie w małych wydawców

Rynek książki znajduje się w głębokim kryzysie. Sytuacja mniejszych podmiotów na rynku wydawniczym i rynku książki jest dramatyczna. Tak stwierdza prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska podczas sejmowej podkomisji stałej do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego.

Czy organ publiczny może wdrożyć jeden system dla zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych?

Większości jednostek samorządu terytorialnego będzie jednocześnie podmiotem prawnym zobowiązanym do wdrożenia systemu zgłoszeń wewnętrznych i organem publicznym zobowiązanym do wdrożenia zgłoszeń zewnętrznych.

Polska staje się atrakcyjnym rynkiem pracy. Coraz więcej cudzoziemskich pracowników jest zatrudnionych w naszym kraju

1 mln 160 tys. osób – tylu cudzoziemców pracowało w Polsce legalnie i podlegało ubezpieczeniom społecznym pod koniec czerwca 2024 r. Od marca br. ich liczba zwiększyła się o blisko 22 tys. osób. Największą grupę wśród pracujących obcokrajowców stanowią Ukraińcy - jest ich 771 tys.

REKLAMA

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje. Rządzący pomagają. Co pozostałymi częściami Polski?

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje, a rządzący pomagają. Co z dostępnością w pozostałych częściach Polski? Na mapie są białe plamy, w których rodzice nie mają dostępu do żadnej formy opieki żłobkowej. Ich sytuację trzeba zmienić.

Darowizna od siostry z majątku wspólnego. Ten jeden warunek daje zwolnienie

Darowizna od siostry podlega zwolnieniu od podatku także w przypadku, gdy pochodzi ze wspólnego małżeńskiego majątku. Fiskus to potwierdza w najnowszej interpretacji. Jest jednak jeden warunek, potrzebna jest zgoda drugiego małżonka do dokonania darowizny z majątku wspólnego.

REKLAMA