REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nieważność małżeństwa kościelnego

Mateusz Łątkowski
Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki
Nieważność małżeństwa kościelnego jest stwierdzana przez sąd kościelny.
Nieważność małżeństwa kościelnego jest stwierdzana przez sąd kościelny.

REKLAMA

REKLAMA

Orzeczenie nieważności małżeństwa sakramentalnego (kościelnego) zgodnie z instrukcją Dignitas conubii opracowaną przez Papieską Radę Interpretacji Tekstów Prawnych możliwe jest wyłącznie na drodze sądowej, a nie np. w ramach tzw. forum wewnętrznego, tj. sumienia.

Jak wiemy prawodawca kościelny stawia określone wymogi do ważnego zawarcia małżeństwa, to jednocześnie przyjmuje także możliwość nieważnego jego zawarcia. Możliwość taka zachodzi, gdy miała miejsce liturgiczna celebracja, a z powodu pominięcia jakiegoś wymogu prawa przypisanego do ważności związek nie zaistniał, mówiąc inaczej: został zawarty nieważnie. Z całą stanowczością podkreślić jednak trzeba, że brak u jednego lub obojga nupturientów świadomości pominięcia określonego wymogu przypisanego do ważności małżeństwa nie ma żadnego znaczenia dla waloru prawnego ich związku. Znaczenie nie mają także wszelkie okoliczności, które zaistniały dopiero po zawarciu ważnego małżeństwa. 

REKLAMA

Zobacz: Porada prawna

Ustawodawca kościelny jednak, stojąc na straży małżeństwa, ze względu na doniosłość prawną i sakramentalność małżeństwa wprowadził domniemanie, w myśl którego każde małżeństwo zawarte w formie kanonicznej należy uważać za ważne tak długo, aż nie udowodni się czegoś przeciwnego. Dlatego też sprawa dowodzenia nieważności małżeństwa oddana jest instytucji i instancji obiektywnej – sądowi kościelnemu, ponieważ subiektywne oceny co do ważności zawartego małżeństwa nie mają żadnej mocy prawnej. Tym samym jedynie trybunały kościelne są wyłącznie uprawnione i kompetentne do prowadzenia spraw, w drodze kanonicznego procesu sądowego o stwierdzenie nieważność małżeństwa, a nie często błędnie nazywanego „rozwodu kościelnego”.

Zobacz: Rozwiązanie małżeństwa pełnią władzy papieskiej

Kościół bowiem czuje się kompetentny do prowadzenia takiego procesu, gdyż jego przedmiotem pozostaje istnienie małżeństwa co najmniej jednego z jego wiernych, a przede wszystkim fakt, iż małżeństwo jest jednym z siedmiu sakramentów ustanowionych przez Chrystusa. Dlatego też uprawniony trybunał, ze względu na doniosłość sprawy i jej ewentualne skutki każdy proces prowadzi zawsze kolegialnie, tj. w składzie trzech sędziów zawodowych z oficjałem ( wikariuszem sądowym ) lub wice oficjałem ( wikariuszem pomocniczym ) jako przewodniczącym. Cechą charakterystyczną procesu jest także fakt, iż występuje w nim obrońca węzła małżeńskiego, którego zadaniem jest przedkładanie sądowi argumentów świadczących za ważnością małżeństwa, którego celem pozostają trzy dobra: potomstwo, wiara i sakrament. Tym samym ewentualny brak zainteresowania tymi sprawami przez Kościół byłby szczególnie groźny ze względu na dostrzegane przeze mnie, w codzienne praktyce adwokackiej,  nieporozumienia dotyczące naturalnej tożsamości małżeństwa i rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Rozwody

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

REKLAMA

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności - Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Maksymalnie o sześć miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą właśnie uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

Rynek książki w agonii. Kryzys uderza szczególnie w małych wydawców

Rynek książki znajduje się w głębokim kryzysie. Sytuacja mniejszych podmiotów na rynku wydawniczym i rynku książki jest dramatyczna. Tak stwierdza prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska podczas sejmowej podkomisji stałej do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego.

Czy organ publiczny może wdrożyć jeden system dla zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych?

Większości jednostek samorządu terytorialnego będzie jednocześnie podmiotem prawnym zobowiązanym do wdrożenia systemu zgłoszeń wewnętrznych i organem publicznym zobowiązanym do wdrożenia zgłoszeń zewnętrznych.

Polska staje się atrakcyjnym rynkiem pracy. Coraz więcej cudzoziemskich pracowników jest zatrudnionych w naszym kraju

1 mln 160 tys. osób – tylu cudzoziemców pracowało w Polsce legalnie i podlegało ubezpieczeniom społecznym pod koniec czerwca 2024 r. Od marca br. ich liczba zwiększyła się o blisko 22 tys. osób. Największą grupę wśród pracujących obcokrajowców stanowią Ukraińcy - jest ich 771 tys.

REKLAMA

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje. Rządzący pomagają. Co pozostałymi częściami Polski?

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje, a rządzący pomagają. Co z dostępnością w pozostałych częściach Polski? Na mapie są białe plamy, w których rodzice nie mają dostępu do żadnej formy opieki żłobkowej. Ich sytuację trzeba zmienić.

Darowizna od siostry z majątku wspólnego. Ten jeden warunek daje zwolnienie

Darowizna od siostry podlega zwolnieniu od podatku także w przypadku, gdy pochodzi ze wspólnego małżeńskiego majątku. Fiskus to potwierdza w najnowszej interpretacji. Jest jednak jeden warunek, potrzebna jest zgoda drugiego małżonka do dokonania darowizny z majątku wspólnego.

REKLAMA