REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nieważność małżeństwa kościelnego

Mateusz Łątkowski
Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki
Nieważność małżeństwa kościelnego jest stwierdzana przez sąd kościelny.
Nieważność małżeństwa kościelnego jest stwierdzana przez sąd kościelny.

REKLAMA

REKLAMA

Orzeczenie nieważności małżeństwa sakramentalnego (kościelnego) zgodnie z instrukcją Dignitas conubii opracowaną przez Papieską Radę Interpretacji Tekstów Prawnych możliwe jest wyłącznie na drodze sądowej, a nie np. w ramach tzw. forum wewnętrznego, tj. sumienia.

Jak wiemy prawodawca kościelny stawia określone wymogi do ważnego zawarcia małżeństwa, to jednocześnie przyjmuje także możliwość nieważnego jego zawarcia. Możliwość taka zachodzi, gdy miała miejsce liturgiczna celebracja, a z powodu pominięcia jakiegoś wymogu prawa przypisanego do ważności związek nie zaistniał, mówiąc inaczej: został zawarty nieważnie. Z całą stanowczością podkreślić jednak trzeba, że brak u jednego lub obojga nupturientów świadomości pominięcia określonego wymogu przypisanego do ważności małżeństwa nie ma żadnego znaczenia dla waloru prawnego ich związku. Znaczenie nie mają także wszelkie okoliczności, które zaistniały dopiero po zawarciu ważnego małżeństwa. 

REKLAMA

Zobacz: Porada prawna

Ustawodawca kościelny jednak, stojąc na straży małżeństwa, ze względu na doniosłość prawną i sakramentalność małżeństwa wprowadził domniemanie, w myśl którego każde małżeństwo zawarte w formie kanonicznej należy uważać za ważne tak długo, aż nie udowodni się czegoś przeciwnego. Dlatego też sprawa dowodzenia nieważności małżeństwa oddana jest instytucji i instancji obiektywnej – sądowi kościelnemu, ponieważ subiektywne oceny co do ważności zawartego małżeństwa nie mają żadnej mocy prawnej. Tym samym jedynie trybunały kościelne są wyłącznie uprawnione i kompetentne do prowadzenia spraw, w drodze kanonicznego procesu sądowego o stwierdzenie nieważność małżeństwa, a nie często błędnie nazywanego „rozwodu kościelnego”.

Zobacz: Rozwiązanie małżeństwa pełnią władzy papieskiej

Kościół bowiem czuje się kompetentny do prowadzenia takiego procesu, gdyż jego przedmiotem pozostaje istnienie małżeństwa co najmniej jednego z jego wiernych, a przede wszystkim fakt, iż małżeństwo jest jednym z siedmiu sakramentów ustanowionych przez Chrystusa. Dlatego też uprawniony trybunał, ze względu na doniosłość sprawy i jej ewentualne skutki każdy proces prowadzi zawsze kolegialnie, tj. w składzie trzech sędziów zawodowych z oficjałem ( wikariuszem sądowym ) lub wice oficjałem ( wikariuszem pomocniczym ) jako przewodniczącym. Cechą charakterystyczną procesu jest także fakt, iż występuje w nim obrońca węzła małżeńskiego, którego zadaniem jest przedkładanie sądowi argumentów świadczących za ważnością małżeństwa, którego celem pozostają trzy dobra: potomstwo, wiara i sakrament. Tym samym ewentualny brak zainteresowania tymi sprawami przez Kościół byłby szczególnie groźny ze względu na dostrzegane przeze mnie, w codzienne praktyce adwokackiej,  nieporozumienia dotyczące naturalnej tożsamości małżeństwa i rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Rozwody

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Regularnie zapraszaj kominiarza do przeglądu i czyszczenia komina, bo nie dostaniesz odszkodowania! Co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim - terminy, koszty, wymogi prawne

    Przegląd komina (przewodów kominowych), to obowiązek, o którym zapomina wielu właścicieli i zarządców budynków. Przepisy określają dokładnie jak często trzeba wykonywać przegląd kominiarski? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół z przeglądu? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego warto robić przegląd kominiarski z powodu ubezpieczenia domu? 

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne” czy “śmiergust” to wielkanocne tradycje, występujące w niektórych regionach Polski

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne”, “śmiergust” to mniej znane wielkanocne tradycje, utrzymujące się w niektórych regionach Polski.

    W Wielki Piątek sklepy są otwarte dłużej. A jak będą czynne w Wielką Sobotę?

    W Wielki Piątek, 29 marca można zrobić zakupy w marketach nawet do godz. 23. Niektóre sklepy jednak czynne będą krócej, czyli do godziny 22. Natomiast w Wielką Sobotę, 30 marca większość sieci będzie czynna do godz. 13.

    ZUS już wypłacił "trzynaste" emerytury pierwszym emerytom i rencistom. Kiedy dostaną następni?

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Do blisko 913 tys. osób trafiło łącznie ponad 1,6 mld zł - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Kolejny termin wypłaty trzynastek przypada na 5 kwietnia.

    REKLAMA

    Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r. według “starych” i “nowych” zasad. Wymogi co do uprawnionych, zbieg uprawnień i inne problemy

    Od początku 2024 roku weszły w życie “nowe” zasady ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne, ale niezależnie od tego świadczenie to może być nadal przyznane według “starych” zasad. Na czym polega różnica i jakie wnioski płyną z analizy orzecznictwa sądowego w tym zakresie?

    Dziś w Kościele katolickim Wielki Piątek. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wiernych obowiązuje post ścisły

    W Wielki Piątek, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, wiernych obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa lekkie. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia), przy czym wyjątek ten nie dotyczy postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

    Prace domowe: Nauczyciele nie wiedzą jak stosować definicje z rozporządzenia [1 kwietnia 2024 r.]

    Rozporządzenie wprowadza zakaz prac domowych dla młodszych uczniów. Jednocześnie dopuszcza - z ograniczeniami - zadawanie takich prac w klasach IV-VIII szkoły podstawowej. 

    Wybory samorządowe - głosowanie przez pełnomocnika. Ostatni dzień na złożenie wniosku [np. niepełnosprawni, seniorzy]

    Piątek 29 marca 2024 r. jest ostatnim dniem, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    REKLAMA

    Czy można w trakcie roku szkolnego wypisać dziecko z religii? Sprawdź, jakie informacje znajdą się na świadectwie.

    Decyzja o zapisaniu dziecka na lekcje religii organizowanie w szkole nie dla wszystkich rodziców jest łatwa. Zdarza się, że już w trakcie roku szkolnego dochodzą do wniosku, że nie była ona właściwa i chcieliby zmienić.

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. niektóre markety spożywcze otwarte dłużej

    W jakich godzinach zrobimy zakupy w Wielki Piątek i Wielką Sobotę? Prezentujemy przydatne zestawienie popularnych placówek handlowych.

    REKLAMA