reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Czy separacja powoduje rozdzielność majątkową?

Czy separacja powoduje rozdzielność majątkową?

Orzeczenie separacji powoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej. Z chwilą zniesienia separacji powstaje między małżonkami ustawowy ustrój majątkowy. Na zgodny wniosek małżonków sąd orzeka o utrzymaniu między małżonkami rozdzielności majątkowej.

Rozdzielność majątkowa następuje z dniem uprawomocnienia się wyroku lub postanowienia orzekającego separację. Wówczas wyłączona jest możliwość umownego ukształtowania stosunków majątkowych między małżonkami przez czas trwania separacji.

Jeżeli pomiędzy małżonkami istnieje wspólność ustawowa lub umowna albo rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków, orzeczenie separacji powoduje powstanie rozdzielności majątkowej.

Jeżeli przed orzeczeniem separacji istniała między małżonkami rozdzielność majątkowa, orzeczenie separacji oznacza, że pozostaje ona nadal, z tym że jeżeli nie był to przymusowy ustrój majątkowy, nabiera on charakter ustroju przymusowego.

Nie ma możliwości by sąd orzekł o rozdzielności majątkowej z dniem wcześniejszym w przypadku separacji.

Co do zasady zniesienie separacji powoduje z mocy samego prawa, tj. bez wydawania w tym przedmiocie jakiegokolwiek orzeczenia, powstanie między małżonkami ustawowego ustroju majątkowego. Skutek ten następuje z dniem uprawomocnienia się postanowienia o zniesieniu separacji. Zadaniem sądu jest przede wszystkim ustalenie, czy oboje małżonkowie w pełni swobodnie decydują się na zmianę swej sytuacji przez zniesienie separacji. 

Zobacz: Dobro dziecka przy orzekaniu separacji

W razie cofnięcia wniosku albo wyrażenia w inny sposób braku zgody na zniesienie separacji przez któregokolwiek z małżonków postępowanie umarza się.

Istnieje jednak możliwość utrzymania po zniesieniu separacji rozdzielności majątkowej między małżonkami. Po zniesieniu separacji sąd na zgodny wniosek małżonków orzeka o utrzymaniu między małżonkami rozdzielności majątkowej. Ten wniosek jest wiążący dla sądu. Wówczas sąd w postanowieniu znoszącym separację zamieści orzeczenie o utrzymaniu rozdzielności majątkowej.

Istnieje możliwość zamiany ustroju majątkowego, jaki będzie obowiązywał małżonków z chwilą zniesienia separacji w każdym czasie w drodze małżeńskiej umowy majątkowej. 

Zobacz serwis: Separacja

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zniesienie separacji powoduje z mocy samego prawa powstanie między małżonkami ustawowego ustroju majątkowego.
Zniesienie separacji powoduje z mocy samego prawa powstanie między małżonkami ustawowego ustroju majątkowego.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama