| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Lepszy rozwód czy separacja?

Lepszy rozwód czy separacja?

Od jakiegoś czasu nie układa nam się z żoną. Coraz trudniej porozumieć nam się w codziennych sprawach. Zastanawiam się, czy lepiej będzie dla mnie, jeśli wystąpię o rozwód czy może o separację.

Decydując się na separację powinien Pan uwzględnić jedno bardzo istotne ograniczenie. Małżonkowie w separacji nie mogą zawrzeć nowego małżeństwa. W przypadku rozwodu, jak i separacji między małżonkami ustaje wspólność małżeńska, z tym jednak ograniczeniem, że w przypadku separacji nie można zawrzeć nowego związku. Skutku takiego nie wywołuje rozwód. Tu w każdym czasie można zawrzeć nowy związek.

Decyzję o tym, czy lepszy jest rozwód czy separacja, będzie Pan musiał podjąć sam. Obie instytucje są w swoich skutkach zbliżone.

Separacja zalecana jest tym osobom, które sprzeciwiają się rozwodowi z przyczyn religijnych.

Zobacz: Czy separacja powoduje rozdzielność majątkową?

Na separację decydują się też często osoby, które liczą na to, że z upływem czasu małżonkowie się pogodzą i powrócą do dawnego życia. W przypadku rozwodu nie ma takiej możliwości. Rozwód ma charakter definitywny. Małżonkowie rozwiedzenie, którzy ponownie się zejdą i chcą być małżeństwem ponownie, muszą zawrzeć nowy związek małżeński między sobą.

Warto też pamiętać o kolejnej różnicy. Otóż postępowanie o rozwód może toczyć się tylko w drodze odrębnego procesu. W przypadku separacji dopuszczalna jest zarówno droga procesu, jak i postępowania nieprocesowego, gdy małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci i zgodnie wnoszą o orzeczenie separacji.

Przesłanką rozwodu jest rozkład pożycia małżeńskiego, który musi być trwały i zupełny. Oznacza to, ze małżonków już nic nie łączy na płaszczyźnie gospodarczej, uczuciowej i fizycznej. Do orzeczenia separacji nie jest wymagana trwałość rozkładu pożycia. Wystarczającą podstawą jest ustalenie, że rozkład pożycia jest zupełny.

Warto też pamiętać, że można znieść separację, co skutkuje powrotem małżonków do wspólnego pożycia. Możliwości tej nie ma w przypadku rozwodu.

Zobacz serwis: Separacja

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »