Kategorie

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

Adam Janus
Pod żadnym pozorem nie można robić z dziecka świadka, szpiega czy stronnika w relacjach z byłym partnerem.
Pod żadnym pozorem nie można robić z dziecka świadka, szpiega czy stronnika w relacjach z byłym partnerem.
Decyzja o rozwodzie rodziców musi być dokładnie przemyślana. Jeżeli rodzice zdecydują, że się rozejdą to muszą o tym zakomunikować dziecku. Rozmowa i sposób jej prowadzenia jest bardzo istotny i należy przygotować się do niej bardzo starannie. Najprawdopodobniej dziecko zapamięta tą rozmowę do końca życia.

Dzieci reagują inaczej w zależności od wieku

Dzieci w zależności od wieku, stopnia świadomości, przeżywają i reagują bardzo różnie na rozwód rodziców. Niemowlęta nie mają świadomości i są uzależnione całkowicie od matki. Złe samopoczucie matki przekłada się bezpośrednio na samopoczucie dziecka. Dzieci starsze rozumieją, że ich rodzice są smutni i nie mieszkają ze sobą razem. Dzieci uchodzące do szkoły podstawowej rozumieć zaistniałą sytuację, natomiast młodzież gimnazjalna czy licealna jest już w stanie sama wyrobić sobie pogląd na relacje pomiędzy ich rodzicami.

Jak przygotować się do tej rozmowy?

Rozmowa z dzieckiem o rozwodzie nie może być spontaniczna. Dziecko zapamięta ją do końca życia i w związku z tym każde słowo jakie padnie podczas tej rozmowy musi być bardzo dokładnie przemyślane.
Rozstający się rodzice powinni spotkać się wcześniej i dokładnie omówić przebieg tej rozmowy z dzieckiem. Dobrze byłoby wybrać jakieś neutralne miejsce na dyskusję, takie miejsce gdzie dziecko nie przebywa za często, tak, aby nie kojarzyło się ono z tą rozmową.

Przebieg rozmowy

Rozmowa z dzieckiem powinna być przeprowadzana w obecności obojga rodziców. Należy przeznaczyć na nią dużo czasu, odcinając się jednocześnie od świata zewnętrznego (np. poprzez wyłączenie komórki).
Rodzice powinni przezwyciężyć podziały i mówić jednym głosem. Pod żadnym pozorem nie mogą krzyczeć ani w jakikolwiek sposób atakować kogokolwiek, w szczególności swojego byłego partnera. W samej rozmowie małżonkowie winni podkreślić, że w relacjach między nimi, a małoletnim nic się nie zmienia. Nadal go kochają i rozwód tego nie zmieni.
Gdy dziecko zareaguje gwałtownie krzycząc lub płacząc należy je przytulić, umożliwiając mu wypłakanie się bądź wykrzyczenie.

Zobacz: Kiedy sąd orzeknie rozwód bez niczyjej winy?

Zachowanie po rozwodzie

Utrzymywanie relacji pomiędzy rodzicami a dzieckiem jest bardzo istotne z perspektywy małoletniego. Tylko w ten sposób rodzice mogą zadbać o jego poczucie bezpieczeństwa oraz równowagę emocjonalną. Gdy małoletni jest w okresie dojrzewania rodzice powinni dawać dziecku poczucie, że może pytać o wszystko i dostanie uczciwą odpowiedź. Powinni wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję do rozmowy na każdy temat, nie omijając przy tym trudnych tematów. 

Kontakty rodziców z dzieckiem powinny być jak najczęstsze.

Niejednokrotnie walka rodziców na sali sądowej o ograniczenie lub zakazanie kontaktów jest wyrządzaniem krzywdy własnemu dziecku. Rodzic o tym nie myśli - jest zajęty wymianą ciosów z byłym partnerem.

Takie prozaiczne rzeczy jak nie spóźnianie się czy dotrzymywanie słowa powinny być fundamentem relacji pomiędzy małoletnim a jego rodzicem.

Pod żadnym pozorem nie można robić z dziecka świadka, szpiega czy stronnika w relacjach z byłym partnerem. Jeżeli relacje byłych małżonków nie układają się najlepiej to przynajmniej w obecności wspólnego dziecka powinni oni zachować powściągliwość. Nigdy nie można mówić źle o swoim byłym partnerze w obecności małoletniego.

Rodzicem pozostaje się na całe życie i nie można nigdy o tym zapomnieć. Świat dziecka po rozwodzie zmieni się, ale rodzice powinni uczynić wszystko co w ich mocy, aby owe zmiany dotknęły dziecko w możliwie najmniej negatywnym stopniu.

Zobacz serwis: Sprawa rozwodowa

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  23 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.