reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Separacja a podział majątku dorobkowego

Separacja a podział majątku dorobkowego

Składając pozew bądź wniosek o separację każdy z małżonków może wnieść do sądu o podział majątku dorobkowego. Sąd nie jest jednak tym wnioskiem związany i może pozostawić go bez rozpoznania w wypadku gdy dojdzie do przekonania, że rozstrzyganie tej kwestii znacznie przedłuży całe postępowanie. Sytuacje takie mają miejsce najczęściej gdy jeden z małżonków sprzeciwia się proponowanemu podziałowi czy też kwestionuje wartość majątku.

W pierwszym wypadku gdy sprzeciw dotyczy nieruchomości koniecznym może stać się przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego w przedmiocie sposobu fizycznego podziału nieruchomości, w drugim wypadku koniecznym stanie się przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego rzeczoznawcy majątkowego, celem wyceny majątku dorobkowego. Tym samym z uwagi na długi czas oczekiwania na opinie biegłych (zazwyczaj kilka miesięcy) jak również możliwość ich zakwestionowania postępowanie sądowe może ulec znacznemu wydłużeniu.

Z uwagi na możliwość pozostawienia wniosku o podział majątku wspólnego bez rozpoznania wskazanym jest wcześniejsze uzgodnienie z małżonkiem sposobu jego dokonania, gdyż najczęściej zgodny wniosek stron ma szansę na uwzględnienie w orzeczeniu sądu.

Zobacz: Dobro dziecka przy orzekaniu separacji

Wniosek o podział majątku wspólnego powinien zawierać przede wszystkim wskazanie jakie udziały posiadają małżonkowie w majątku wspólnym (najczęściej po połowie), określenie majątku wspólnego poprzez wskazanie nieruchomości i rzeczy ruchomych (dotyczyć to powinno głównie wartościowszych przedmiotów np. samochodu), określenie wartości składników majątku wspólnego oraz sposobu dokonania ich podziału między strony.

Wskazać można trzy sposoby podziału majątku, pierwszym jest podział fizyczny rzeczy, jednakże w wypadku niemożliwości dokonania podziału w ten sposób sąd może przyznać rzecz na wyłączną własność jednemu z małżonków ustalając odpowiednią spłatę na rzecz drugiego.

W wypadku braku zgody na dwa powyższe rozwiązania podziału majątku sąd może zarządzić dokonanie sprzedaży rzeczy oraz podział sumy z niej uzyskanej między strony.

Zobacz serwis: Separacja

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Składając pozew bądź wniosek o separację każdy z małżonków może wnieść do sądu o podział majątku dorobkowego.
Składając pozew bądź wniosek o separację każdy z małżonków może wnieść do sądu o podział majątku dorobkowego.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama