reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Zapis a spadek – ulgi PIT przy sprzedaży nieruchomości

Zapis a spadek – ulgi PIT przy sprzedaży nieruchomości

Zapis testamentowy ma charakter nabycia w drodze spadku. Zapisobierca posiada takie samo prawo do ulgi PIT przy sprzedaży nieruchomości jak spadkobierca.

Stan faktyczny

Wnuk otrzymał po babci w drodze zapisu testamentowego mieszkanie. Mieszkał w nim przez 3 lata, a następnie je sprzedał. W celu rozstrzygnięcia czy musi odprowadzić podatek dochodowy zgłosił się do Ministra Finansów o interpretację podatkową.

Minister stwierdził, że wnuk zobowiązany jest do zapłaty podatku, ponieważ zwolnienia dotyczą tylko przychodów pozyskanych ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych nabytych w drodze spadku lub darowizny. Uznał, iż nabycie w drodze dziedziczenia nie obejmuje swym zakresem zapisu testamentowego.

Zobacz: Testament

Koszty

Sprzedając mieszkanie przed upływem 5 lat od jego nabycia w drodze spadku czy darowizny, przy obliczaniu dochodu z uwzględnieniem 19% stawki można uwzględnić koszty. Koszty te muszą zwiększać wartość nieruchomości, a podatnik powinien mieć je udokumentowane. Dotyczy to tylko kosztów poczynionych w czasie posiadania mieszkania. Od dochodu można odliczyć także zapłacony podatek od spadków i darowizn (zapisu). Gdy między zapisodawcą i zapisobiercą zachodzi stosunek pokrewieństwa, a nabycie zostanie zgłoszone w urzędzie skarbowym, podatku od zapisu testamentowego nie płaci się.

Sąd

Nie zgadzając się z opinią Ministra Finansów, podatnik wkroczył na drogę sądową. Sąd zgodził się z wnukiem. Ustalił, że zapisobierca przy sprzedaży mieszkania korzysta z tej samej ulgi co spadkobierca.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 stycznia 2012 r. (II FSK 1120/11) stwierdził, że zapis ma charakter nabycia w drodze spadku.

W związku z powyższym zasady uregulowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych odnoszące się do nabycia w drodze spadku należy stosować także do nabycia w drodze zapisu, mimo że ustawa nie posługuje się tym pojęciem.

Zobacz serwis: Spadki

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1991 Nr 80, poz. 350 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ulgi w PIT przy sprzedaży nieruchomości. /Fot. Fotolia
Ulgi w PIT przy sprzedaży nieruchomości. /Fot. Fotolia

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama