REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku – WZÓR

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku – WZÓR/ fot. Fotolia
Wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku – WZÓR/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W sytuacji, w której zachodzi podejrzenie, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, sąd na wniosek może zmienić postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Poniżej znajduje się wzór wniosku o zmianę takiego postanowienia.

Przepisem dającym podstawę do zmiany postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku jest art. 679 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tym przepisem każda zainteresowana osoba może złożyć wniosek o wszczęcie postępowania o uchylenie lub zmianę nabycia spadku. Jak powinien wyglądać wniosek o wszczęcie postępowania w tej sprawie?

REKLAMA

……………………….., dnia ……………….

(miejscowość, data)

Sąd rejonowy w …………………[1]

……………………………………………..

Dalszy ciąg materiału pod wideo

……………………………………………..

(nazwa, wydział, dokładny adres sądu)

Wnioskodawca:

……………………………….

……………………………….

……………………………….

Uczestnicy postępowania:[2]

 1. ……………………………………………..
 2. ……………………………………………..

(imię, nazwisko, dokładny adres)

WNIOSEK O ZMIANĘ POSTANOWIENIA O STWIERDZENIU NABYCIA SPADKU

Ja, niżej podpisany, niniejszym wnoszę o:

 1. Zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku wydanego przez sąd rejonowy  …………………………., z dnia …………………., zapadłego w sprawie o sygn. akt  ………………………….. i stwierdzenie, że spadek po ………………………….. (imię i nazwisko spadkodawcy) zmarłym w dniu ………………………, ostatnio zamieszkałym w …………………………, nabył w całości (np. na podstawie testamentu z dnia……………….,) …………………………… (imię i nazwisko nabywcy spadku).
 2. zasądzenie od uczestników postępowania …………………………….. (wymienić uczestników) na rzecz wnioskodawcy kosztów postępowania według norm przepisanych.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Postanowieniem z dnia ………………………., sygn. ………………….., Sąd Rejonowy w …………………… stwierdził, że spadek po …………………. , zmarłym w dniu …………………., ostatnio zamieszkałym w ……………………, nabyli: …………………………, jako spadkobiercy ustawowi/testamentowi.[3]

[4]……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….....................................................

Dowód: ………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dowód: ………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

..........................................................

(własnoręczny podpis)

Załączniki[5]:

 1. …….. odpisy wniosku z załącznikami[6]
 2. odpis postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku
 3. dowód uiszczenia opłaty skarbowej[7]
 4. ……………………………………………
 5. ……………………………………………

REKLAMA

[1] Sąd właściwy dla tego rodzaju wniosku to sąd, który wydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Sąd spadku jest też właściwy do uchylenia zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia i wydania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

[2] Uczestnikami postępowania muszą być wszyscy spadkobiercy zmarłego, a jeżeli oni nie żyją, to ich spadkobiercy (np. jeden z synów spadkodawcy zmarł, pozostawiając troje dzieci, które muszą również brać udział w postępowaniu).

[3] Niepotrzebne usunąć.

[4] (w tym miejscu należy opisać okoliczności, które uzasadniają zmianę postanowienia przez sąd. Zgodnie z art. 679 k.p.c. zmiana jest możliwa tylko w sytuacji, gdy okaże się, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony. Podstawą takiej zmiany może być więc np. fakt, że odnaleziono testament zmarłego, testament, który był podstawą stwierdzenia nabycia okazał się nieważny, spadkobierca został uznany za niegodnego dziedziczenia, istnieją inni spadkobiercy ustawowi zmarłego, którzy nie byli znani w toku poprzedniego postępowania).

[5] Oprócz niżej wymienionych do wniosku należy dołączyć oryginały odpisów skróconych aktów stanu cywilnego (jeżeli podstawą zmiany postanowienia jest ujawnienie nowych spadkobierców ustawowych) i testament (jeżeli podstawą zmiany jest wykrycie testamentu).

[6] Tyle odpisów ilu jest uczestników postępowania.

[7] Opłata skarbowa od tego wniosku wynosi 50 zł – można ją opłacić przez zakup znaków opłaty sądowej i naklejenie ich na wniosku lub w kasie sądu, przelewem bankowym lub przekazem pocztowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga podatkowa na dziecko. Kiedy wyniesie 1 112,04 zł, 2 000,04 zł, 2 700 zł, a kiedy 4 224,12 zł?

Jeśli wychowujesz dziecko, możesz skorzystać z ulgi podatkowej, która pozwoli Ci na płacenie mniejszego podatku. Sprawdź, czy ulga na dziecko jest dla Ciebie i jak z niej skorzystać.

Prawie 200 zł dodatku na dziecko miesięcznie. Tylko dla osób samotnie wychowujących dzieci. Sprawdź, jak dostać świadczenie.

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą liczyć na przyznanie im specjalnego dodatku. Jego wysokość jest uzależniona od kilku czynników, w tym m.in. od ilości posiadanych dzieci, od wysokości dochodów rodziny oraz od tego, czy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne.

MSWiA: podwyżka do 6000 zł brutto dla kursanta w policji od 1 maja 2024 r. [projekt rozporządzenia]

Podwyżka 1010 zł dla kursantów w policji. Ze stałymi dodatkami kursanci otrzymują 6000 zł brutto. Od 1 maja 2024 r. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

REKLAMA

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA