REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu 2018/2019 – WZÓR

Bartłomiej Ceglarski
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu – WZÓR/ fot. Fotolia
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu – WZÓR/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku ma na celu rozwianie wątpliwości co do statusu spadku i osób uczestniczących w tym postępowaniu. Prawo do złożenia wniosku do sądu o wszczęcie postępowania ma każda osoba mająca interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku. Jak powinien wyglądać taki wniosek?

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku służy rozstrzygnięciu wątpliwości co do spadkobrania. Sąd rejonowy właściwy dla miejsca zamieszkania zmarłego spadkodawcy, na wniosek uprawnionej osoby stwierdza nabycie spadku. Prawo do złożeniu takiego wniosku ma każda osoba mająca interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku. Poniżej prezentujemy jak powinien wyglądać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu.

REKLAMA

Polecamy : Poradnik Gazety Prawnej 9/18 Firma w spadku – zarząd sukcesyjny

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

……………………………….., dnia ………………………….

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(miejscowość i data)

Sąd rejonowy w ………………….[1]

……………………………………………..

……………………………………………..

(nazwa, wydział, dokładny adres sądu)

Wnioskodawca:

……………………………………………..

……………………………………………..

……………………………………………..

(imię, nazwisko, dokładny adres, PESEL)

Uczestnicy postępowania:[2]

 1. ……………………………………………..
 2. ……………………………………………..

(imię, nazwisko, dokładny adres)

WNIOSEK O STWIERDZENIE NABYCIA SPADKU NA PODSTAWIE TESTAMENTU

Działając w imieniu własnym, niniejszym wnoszę o stwierdzenie, że spadek po …………………………...(imię i nazwisko zmarłego spadkodawcy) zmarłym w dniu …………………………… (data śmierci), przed śmiercią zamieszkałym w ………………………………………………………………………………… (miejscowość, dokładny adres miejsca zamieszkania zmarłego), na podstawie testamentu, nabyli :

 1. ……………………………………………………….
 2. ……………………………………………………….
 3. ……………………………………………………….

(dane spadkobierców testamentowych: imię, nazwisko, adres)

UZASADNIENIE

REKLAMA

Spadkodawca …………………………… (imię nazwisko zmarłego) ostatnio stale zamieszkały w …………………………….. (dokładny adres spadkodawcy, miejscowość i ulica) zmarł w dniu ………………………….. (data śmierci).

Spadkodawca pozostawił(a) testament ........................................................................... (rodzaj testamentu, data sporządzenia). Testament ten nie został odwołany.

Spadkodawca nie pozostawił innych testamentów/pozostawił testament (niepotrzebne skreślić) ............................

W skład spadku wchodzi/nie wchodzi (niepotrzebne skreślić) gospodarstwo rolne o powierzchni ……………… położone w ………………………….. (miejsce położenia).

Jest to pierwsze postępowanie spadkowe po zmarłym.

……………………………….........

(podpis wnioskodawcy)

Załączniki:

 1. odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy;
 2. odpis skrócony aktów małżeństwa dla kobiet;
 3. odpis skrócony aktów urodzenia dla mężczyzn;
 4. odpis wniosku (1 egz. dla Sądu +po 1 egz. dla każdego uczestnika postępowania);
 5. dowód dokonania opłaty od wniosku 50 zł (+5 zł za wpis do rejestru spadkodawców, w przypadku, gdy od śmierci spadkodawcy upłynęło ponad 6 miesięcy)[3].
 6. testament (oryginał).

[1] Sąd rejonowy, w którego okręgu zmarły zamieszkiwał w chwili śmierci.

[2] Uczestnikami postępowania o stwierdzenie nabycia spadku są wszystkie osoby, które są potencjalnymi spadkobiercami. Jeżeli spadkodawca pozostawił testament należy wskazać wszystkie osoby, które powołał do spadku w tym testamencie. Jeżeli spadkodawca pozostawił testament należy wskazać również spadkobierców ustawowych, którzy dziedziczyliby, gdyby testament nie był sporządzony. Krąg uczestników postępowania sąd ustala z urzędu (art. 510 k.p.c., art. 670 k.p.c.). Osoby niewskazane we wniosku, a będące koniecznymi uczestnikami postępowania sąd wezwie osobnym postanowieniem do udziału w sprawie. Wskazanie uczestników już we wniosku ułatwia jednak pracę sądowi i pozwala na przyspieszenie postępowania.

[3] Opłaty możesz dokonać przelewem i dołączyć do wniosku potwierdzenie jego dokonania, bądź uiścić w kasie sądu i do wniosku dołączyć uzyskane potwierdzenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W 2024 r. renta wdowia do 10 000 zł? Taki limit dla łączenia emerytur i rent w Sejmie [druk sejmowy nr 82]

  Wdowa otrzyma w 2024 r. prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłego męża. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł wypłaty dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało?

  Kontrola na granicy polsko-słowackiej przedłożona do 2 stycznia 2024 r.

  Szef MSWiA Paweł Szefernaker przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją, tym razem do 2 stycznia, czyli o kolejne 30 dni - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia MSWiA.

  Dzień wolny za 6 stycznia 2024 r. Co trzeba wiedzieć?

  Święto Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Warto pamiętać, iż w 2024 r. wypada ono w sobotę.

  Kiedy wolne dla uczniów w 2024 r.? Kiedy egzaminy? Kalendarz

  Do końca roku kalendarzowego został jeszcze niecały miesiąc. Dla uczniów oznacza to, że za chwilę koniec I semestru. Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw? Kiedy jeszcze można liczyć na wolne? W które dni odbędą się egzaminy ósmoklasisty, a w które maturalne? 

  REKLAMA

  Anulowany lot? Linia lotnicza płaci za podróż prywatnym odrzutowcem. 805 tys. koron szwedzkich dla polskiej grupy turystów

  Od kilku dni szwedzkie portale internetowe opisują sytuację, w której polska rodzina wraz ze znajomymi utknęła na Svalbardzie (Koło Podbiegunowe) po odwołaniu lotu ze względu na strajk Skandynawskich Linii Lotniczych (SAS). Jak nietrudno się domyślić, na Kole Podbiegunowym trudno o alternatywne połączenie. Przez brak innych innych możliwości, polska rodzina wraz ze znajomymi zdecydowała się wynająć prywatny samolot i tym sposobem wrócić do kraju. Następnie wszczęła standardowe postępowanie reklamacyjne… w wyniku którego otrzymała odszkodowanie w zawrotnej kwocie 1 mln koron!
  Szybko okazało się, że wypłata miała być wynikiem “niedopatrzenia” linii lotniczych SAS. Przewoźnik pozwał rodzinę i jej znajomych pozwem wzajemnym, żądając zwrotu pieniędzy. Po zaangażowaniu w sprawę kancelarii RPMS, strony doszły do ugody. W rezultacie polska rodzina może zachować ponad 800 tysięcy koron, czyli równowartość ponad 300 tysięcy złotych. 

  Raport: programiści z najwyższymi zarobkami wśród freelancerów

  Jednocześnie programiści należą do najbardziej zapracowanych freelancerów, Tak wynika z raportu Useme na temat branż freelancingu w Polsce. Jak przedstawiają się dane dotyczące pozostałych profesji?

  Seniorka straciła 50 tys. zł, oszukana metodą na "prokuratora". Wcześniej słyszała o podobnych zdarzeniach, ale sama dała się nabrać

  Wszystkie oszczędności i pieniądze pożyczone od znajomych przekazała rzekomemu prokuratorowi 72-letnia mieszkanka woj. świętokrzyskiego. Chociaż słyszała wcześniej o podobnych przypadkach, nie domyśliła się, że to może być oszustwo. 

  Kryptowaluty 2024. Przez chęć szybkiego zysku inwestorzy stają się mniej ostrożni i łatwo stają się ofiarami oszustw

  Cyberataki przeprowadzane na użytkowników portali społecznościowych takich jak YouTube czy X, a więc dawny Twitter, są wyjątkowo wyrafinowane – zwłaszcza gdy przestępcy koncentrują się na osobach zainteresowanych kryptowalutami. Tu nikt nie chce łowić płotek, a każdy haker liczy na duży łup.

  REKLAMA

  Świadczenia dla pracowników przed Wigilią 2023. To ostatnia szansa na to, żeby skorzystać z 2000 zł zamiast 1000 zł

  Sprawdź jakie świadczenia należą się pracownikom przed Wigilią 2023. Pamiętaj, że jest to ostatnia szansa aby pracownik stracił jak najmniej na podatku dochodowym.

  Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. Jak wspierać różnorodność?

  3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Model pracy zdalnej oraz jego powszechne wykorzystanie pozwoliło na zniesienie wielu barier i ograniczeń, co miało niebagatelny wpływ na aktywizację różnych grup zawodowych. Choć pracodawcy w coraz większym stopniu stawiają na różnorodność, wpisując ją nawet w swoje strategie, to jest to nadal obszar z ogromnym potencjałem talentów. Niestety, wiele osób z niepełnosprawnościami wciąż napotyka przeszkody na drodze do rozpoczęcia nowej przygody zawodowej. 

  REKLAMA