| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Jak zrzec się spadku w imieniu małoletniego dziecka?

Jak zrzec się spadku w imieniu małoletniego dziecka?

O ile odrzucenie spadku we własnym imieniu nie jest zbyt trudną czynnością, odrzucenie spadku w imieniu dziecka jest trochę bardziej skomplikowane, jednak nie ma z tym większych problemów, pod warunkiem dochowania przepisanych terminów. Jak więc zrzec się spadku w imieniu małoletniego dziecka i w jakim terminie należy to zrobić?

Odrzucenie spadku we własnym imieniu jest łatwe – wystarczy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku przed obliczem sądu lub notariusza. Zrzeczenie się spadku (nie dziedziczenia) wywołuje taki skutek jakby osoba odrzucająca spadek zmarła przed spadkodawcą. W praktyce oznacza to, że w miejsce osoby odrzucającej spadek wejdą jej dzieci, które odziedziczą w częściach równych udział rodzica.  

Polecamy : Poradnik Gazety Prawnej 9/18 Firma w spadku – zarząd sukcesyjny

Ponieważ małoletnie dzieci samodzielnie nie mogą odrzucić spadku, konieczne jest działanie rodziców w ich imieniu. Procedura odrzucenia spadku w imieniu małoletniego dziecka jest trochę bardziej skomplikowana niż odrzucenie spadku w imieniu własnym, jednak przy zachowaniu ustawowych terminów nie ma się czego obawiać.

Procedurę odrzucenia spadku w imieniu małoletniego możemy podzielić na 3 główne etapy:

  1. odrzucenie spadku przez rodzica (rodziców) w ich imieniu – przed notariuszem lub sądem – należy to zrobić w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym rodzic dowiedział się o śmierci spadkodawcy albo o istnieniu testamentu w którym został powołany do spadku.
  2. złożenie do właściwego sądu rodzinnego wniosku o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka – w tym wypadku taką czynnością jest odrzucenie spadku.
  3. po otrzymaniu sądowego zezwolenia, złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego dziecka.

Zgoda sądu na odrzucenie spadku w imieniu dziecka

Obowiązek uzyskania zgody sądu na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego wynika z art. 156 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi że opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach (przekraczających zwykły zarząd), które dotyczą osoby lub majątku małoletniego.  

Na odrzucenie spadku w imieniu dziecka rodzic ma 6 miesięcy od chwili złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku we własnym imieniu. Terminu tego trzeba bezwzględnie pilnować bowiem jego przekroczenie poskutkuje uznaniem spadku za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza.

W związku z powyższym konieczne jest złożenie pisemnego wniosku do sądu opiekuńczego, właściwego dla miejsca zamieszkania (nie zameldowania) małoletniego dziecka - w braku miejsca zamieszkania odpowiedni jest sąd opiekuńczy miejsca pobytu dziecka. Opłata od takiego wniosku wynosi 40 zł. W ramach jednego wniosku można prosić sąd o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu kilkorga dzieci. W ten sposób unikniesz dodatkowych opłat i czasochłonnej procedury.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »