reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Jak zrzec się spadku w imieniu małoletniego dziecka?

Jak zrzec się spadku w imieniu małoletniego dziecka?

O ile odrzucenie spadku we własnym imieniu nie jest zbyt trudną czynnością, odrzucenie spadku w imieniu dziecka jest trochę bardziej skomplikowane, jednak nie ma z tym większych problemów, pod warunkiem dochowania przepisanych terminów. Jak więc zrzec się spadku w imieniu małoletniego dziecka i w jakim terminie należy to zrobić?

Odrzucenie spadku we własnym imieniu jest łatwe – wystarczy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku przed obliczem sądu lub notariusza. Zrzeczenie się spadku (nie dziedziczenia) wywołuje taki skutek jakby osoba odrzucająca spadek zmarła przed spadkodawcą. W praktyce oznacza to, że w miejsce osoby odrzucającej spadek wejdą jej dzieci, które odziedziczą w częściach równych udział rodzica.  

Polecamy : Poradnik Gazety Prawnej 9/18 Firma w spadku – zarząd sukcesyjny

Ponieważ małoletnie dzieci samodzielnie nie mogą odrzucić spadku, konieczne jest działanie rodziców w ich imieniu. Procedura odrzucenia spadku w imieniu małoletniego dziecka jest trochę bardziej skomplikowana niż odrzucenie spadku w imieniu własnym, jednak przy zachowaniu ustawowych terminów nie ma się czego obawiać.

Procedurę odrzucenia spadku w imieniu małoletniego możemy podzielić na 3 główne etapy:

  1. odrzucenie spadku przez rodzica (rodziców) w ich imieniu – przed notariuszem lub sądem – należy to zrobić w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym rodzic dowiedział się o śmierci spadkodawcy albo o istnieniu testamentu w którym został powołany do spadku.
  2. złożenie do właściwego sądu rodzinnego wniosku o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka – w tym wypadku taką czynnością jest odrzucenie spadku.
  3. po otrzymaniu sądowego zezwolenia, złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego dziecka.

Zgoda sądu na odrzucenie spadku w imieniu dziecka

Obowiązek uzyskania zgody sądu na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego wynika z art. 156 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi że opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach (przekraczających zwykły zarząd), które dotyczą osoby lub majątku małoletniego.  

Na odrzucenie spadku w imieniu dziecka rodzic ma 6 miesięcy od chwili złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku we własnym imieniu. Terminu tego trzeba bezwzględnie pilnować bowiem jego przekroczenie poskutkuje uznaniem spadku za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza.

W związku z powyższym konieczne jest złożenie pisemnego wniosku do sądu opiekuńczego, właściwego dla miejsca zamieszkania (nie zameldowania) małoletniego dziecka - w braku miejsca zamieszkania odpowiedni jest sąd opiekuńczy miejsca pobytu dziecka. Opłata od takiego wniosku wynosi 40 zł. W ramach jednego wniosku można prosić sąd o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu kilkorga dzieci. W ten sposób unikniesz dodatkowych opłat i czasochłonnej procedury.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama