REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z ustawy 2018/2019 – WZÓR

Bartłomiej Ceglarski
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z ustawy 2018/2019 – WZÓR/ fot. Fotolia
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z ustawy 2018/2019 – WZÓR/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku ma na celu rozwianie wątpliwości co do statusu spadku i osób uczestniczących w tym postępowaniu. Prawo do złożenia wniosku do sądu o wszczęcie postępowania ma każda osoba mająca interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku. Jak powinien wyglądać taki wniosek?

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku dotyczy zarówno spadkobrania testamentowego jak i ustawowego. Sąd rejonowy, w okręgu którego zamieszkiwał zmarły, na wniosek osoby uprawnionej, stwierdza nabycie spadku. Prawo do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania ma każda osoba mająca interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku. Poniżej prezentujemy jak powinien wyglądać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z ustawy. 

REKLAMA

Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

Polecamy : Poradnik Gazety Prawnej 9/18 Firma w spadku – zarząd sukcesyjny

……………………………….., dnia ………………………….

(miejscowość i data)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sąd rejonowy w ………………….[1]

……………………………………………..

……………………………………………..

(nazwa, wydział, dokładny adres sądu)

Wnioskodawca:

……………………………………………..

……………………………………………..

……………………………………………..

(imię, nazwisko, dokładny adres, PESEL)

Uczestnicy postępowania:[2]

 1. ……………………………………………..
 2. ……………………………………………..

(imiona, nazwiska, dokładne adresy – o ile są nam znane)

WNIOSEK O STWIERDZENIE NABYCIA SPADKU NA PODSTAWIE USTAWY

Działając w imieniu własnym, niniejszym wnoszę o stwierdzenie nabycia spadku po …………………………...(imię i nazwisko zmarłego spadkodawcy) zmarłym w dniu …………………………… (data śmierci), przed śmiercią zamieszkałym w ………………………………………………………………………………… (miejscowość, dokładny adres miejsca zamieszkania zmarłego), na podstawie ustawy przez następujących ustawowych spadkobierców:

 • ……………………………………………..……………………………………………..
 • ……………………………………………..……………………………………………..
 • ……………………………………………..……………………………………………..
 • ……………………………………………..……………………………………………..

 (dane ustawowych spadkobierców: imię, nazwisko, adres, stopień pokrewieństwa ze spadkodawcą)

UZASADNIENIE

REKLAMA

Spadkodawca …………………………… (imię nazwisko zmarłego) ostatnio stale zamieszkały w …………………………….. (dokładny adres spadkodawcy, miejscowość i ulica) zmarł w dniu ………………………….. (data śmierci).

Zmarły nie pozostawił testamentu. W dniu śmierci był(a)…………………………………… (podać stan cywilny). Związek małżeński zawierał ……………………………………. (podać ile razy).

W skład spadku wchodzi / nie wchodzi (niepotrzebne skreślić) gospodarstwo rolne o powierzchni ……………… położone w ………………………….. (miejsce położenia).

Jest to pierwsze postępowanie spadkowe po zmarłym.

……………………………….........

(podpis wnioskodawcy)

Załączniki:

 1. odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy;
 2. odpis skrócony aktów małżeństwa dla kobiet;
 3. odpis skrócony aktów urodzenia dla mężczyzn;
 4. odpis wniosku (1 egz. dla Sądu +po 1 egz. dla każdego uczestnika postępowania);
 5. dowód dokonania opłaty od wniosku 50 zł (+5 zł za wpis do rejestru spadkodawców, w przypadku, gdy od śmierci spadkodawcy upłynęło ponad 6 miesięcy)[3].

[1] Sąd rejonowy, w którego okręgu zmarły zamieszkiwał w chwili śmierci.

[2] Uczestnikami postępowania o stwierdzenie nabycia spadku są wszyscy potencjalni spadkobiercy. Krąg uczestników postępowania sąd ustala z urzędu, na podstawie art. 510 k.p.c., art. 670 k.p.c. Osoby niewskazane we wniosku, a będące koniecznymi uczestnikami postępowania sąd wezwie osobnym postanowieniem do udziału w sprawie, dlatego nie ma konsekwencji nieoznaczenia uczestników postępowania, jednak oznaczenie wpłynie pozytywne na pracę sądu i czas postępowania.

[3] Opłaty możesz dokonać przelewem i dołączyć do wniosku potwierdzenie jego dokonania, bądź uiścić w kasie sądu i do wniosku dołączyć uzyskane potwierdzenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • ciekawy
  2022-11-08 11:06:06
  i co daje? jak wygląda sprawa w sądzie?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak gmina odśnieży swój chodnik, to jej płacisz! Ty odśnieżasz gminie za darmo. Łopatą macha emeryt, chory, niepełnosprawny, kobieta w ciąży

Mieszkańcy miasteczek i wsi muszą od dekad odśnieżać chodniki obok swoich posesji. Za darmo. Żadnego wynagrodzenia czy chociażby zwolnienia w podatku od nieruchomości. Jak nie, to grozi im grzywna do 1500 zł. I odszkodowanie nawet 70 000 zł (jak ktoś sobie złamie nogę na publicznym chodniku). Co więcej gmina musi otrzymać wynagrodzenie od właściciela nieruchomości jak gmina zajmie się swoim chodnikiem.

Boisz się grzywny 1500 zł i odśnieżasz chodnik za gminę? A sprawdziłeś, czy jest tam miejski trawnik? [wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu]

Twoja działka sąsiaduje z chodnikiem? Jeżeli jest tam pas zieleni (nie należący do Ciebie), to nie masz obowiązku odśnieżania gminnego chodnika (jako właściciel nieruchomości). 

TSUE: jedynie zawinione naruszenie RODO może prowadzić do nałożenia administracyjnej kary pieniężnej

Trybunał Sprawiedliwości UE wyjaśnił we wtorkowym wyroku warunki, na jakich krajowe organy nadzorcze mogą nałożyć administracyjną karę pieniężną na jednego lub więcej administratorów danych za naruszenie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Zgodnie z orzeczeniem, nałożenie takiej kary zakłada zawinione zachowanie, co znaczy, że naruszenie zostało popełnione umyślnie lub nieumyślnie.

Odpowiedzialność za szkody spowodowane przez dzikie zwierzęta - wyrok TK

Przepisy Prawa łowieckiego, ograniczające odpowiedzialność w określonych przypadkach za szkody spowodowane w uprawach przez dzikie zwierzęta, są zgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

REKLAMA

Polacy w mediach społecznościowych. Chcemy prywatności, ale nie czytamy regulaminów

Polacy korzystający z mediów społecznościowych deklarują, że dbają o bezpieczeństwo swoich danych. Z badania wynika, że aż 63% ankietowanych przed założeniem konta zwraca uwagę na politykę prywatności i zasady korzystania z nowego serwisu. Dla 71% kluczowa jest możliwość konfiguracji ustawień prywatności konta użytkownika. Jednocześnie okazuje się, że znaczna część osób korzystających z Facebooka nie zgadza się z zapisami znajdującymi się w regulaminie tego serwisu. Może to oznaczać, że wbrew zapewnieniom, wielu użytkowników wcale go nie czyta.

Analiza: Najszybciej na świąteczne zakupy zarobią górnicy i programiści, a najwolniej kelnerzy

Zarabiający średnią krajową muszą przepracować prawie 7 dni, żeby zorganizować Święta. To o dzień dłużej niż rok wcześniej. Polacy otrzymujący minimalne wynagrodzenie potrzebują dwa razy tyle czasu, wynika z analizy Personnel Service.

Boże Narodzenie 2023. Jedni wyjeżdżają na święta, inni zamawiają gotowe potrawy – tradycje zmieniają się na naszych oczach

Do niedawna firmy cateringowe czekały na Boże Narodzenie licząc przede wszystkim na duże zarobki z obsługi firmowych wigilii i gwiazdkowych przyjęć dla pracowników. Po pandemii, gdy spowszedniało zamawianie jedzenia do domu, rosną obroty branży gastronomicznej z obsługi prywatnych klientów. Zamawianie gotowych potraw na rodzinną Wigilię czy na świąteczny stół w czasie Bożego Narodzenia to już nie fanaberie leniwych czy zmęczonych gospodarzy niemal gotowych świątecznych kolacji, śniadań czy obiadów, ale coraz powszechniejsza praktyka.

Nowy standard nadawania kanałów TVP od połowy grudnia 2023 r. [dwa terminy zmian]. Sprawdź telewizor i dekoder czy będziesz mógł odbierać te programy!

Ministerstwo Cyfryzacji i Telewizja Polska SA informują, że między 15 a 19 grudnia 2023 r. nastąpi w całej Polsce zmiana standardu nadawania multipleksu 3 (MUX-3) naziemnej telewizji cyfrowej, który umożliwia odbiór większości programów Telewizji Polskiej S.A. Chodzi tu o TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info (jednocześnie TVP Historia i TVP3 przejdą na standard HD). Zmiana ta zostanie dokonana w dwóch etapach.

REKLAMA

Kiedy kolejne posiedzenie Sejmu? Grudzień 2023

Nadchodzące posiedzenia Sejmu RP, zaplanowane na 6 i 7 grudnia 2023 roku, zapowiadają się jako dni pełne istotnych wydarzeń i kluczowych decyzji. Zaczynając od środy, 6 grudnia, o godzinie 9:00, czeka nas szereg ważnych punktów porządku dziennego, które mogą mieć znaczący wpływ na kształtowanie polskiej polityki i społeczeństwa.

ZUS będzie przyznawał i wypłacał świadczenie wspierające. Jak je uzyskać?

Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Będzie je przyznawać i wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

REKLAMA