Kategorie

Spłata kredytu przez spadkobierców

Eugenia Jabłokow
Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego
Kredyt zaciągnięty przez spadkodawcę wchodzi on do masy spadkowej jako dług spadkowy.
Kredyt zaciągnięty przez spadkodawcę wchodzi on do masy spadkowej jako dług spadkowy.
Po śmierci kredytobiorcy pozostają obowiązki majątkowe, które nie wygasają wraz z jego śmiercią i przechodząc na spadkobierców. Oznacza to, że kredyty będą musieli spłacić spadkobiercy.

Spadkobiercy w obliczu takiego długu pozostawionego przez spadkodawcę mogą zachować się trojako: albo odrzucić spadek albo przyjąć spadek wprost bądź też przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Termin na złożenie każdego z powyższych oświadczeń to 6 miesięcy od dnia zgonu spadkodawcy lub od daty dowiedzenia się o tytule dziedziczenia.

Reklama

Najczęściej jest tak, że z datą śmierci spadkobiercy już wiedzą, że są spadkobiercami z racji dziedziczenia ustawowego, gdy chodzi o najbliższą rodzinę. Ale bywa tak, że spadkodawca pozostawia testament i nie powiadamia o nim zainteresowanego, który dowiaduje się o powołaniu go spadkobiercą w momencie ujawnienia testamentu, tzn. skutecznie z momentem otwarcia i ogłoszenia testamentu.

Jeśli spadkobierca nie chce płacić długów spadkowych, po prostu odrzuca spadek. Spadkobierca ustawowy musi pamiętać o tym, że gdy on odrzuci spadek, a ma zstępnych, to on jest traktowany jak gdyby nie dożył otwarcia spadku, a wtedy do dziedziczenia dochodzą jego zstępni. 

Zasadą jest, że spadkobierca odrzucający spadek traktowany jest tak, jakby nie dożył otwarcia spadku, a wówczas wierzyciel poszukuje kolejnych spadkobierców, w myśl przepisów art. 931 – 936 kodeksu cywilnego.

Zobacz również: Odpowiedzialność za długi spadkowe

Reklama

Jeśli spadkobierca przyjmie spadek wprost, to spłaca kredyt nie tylko z odziedziczonych aktywów spadku, ale również ze swego majątku, jeśli aktywów spadku nie wystarczy na spłatę. Ten sam skutek wystąpi, jeśli spadkobierca nie złoży żadnego oświadczenia w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku, a upłynie wspomniane 6 miesięcy.

Trzecia możliwość to złożenie w zakreślonym 6-miesięcznym terminie oświadczenia w przedmiocie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W takim przypadku spadkobierca będzie spłacał kredyt wyłącznie w ramach odziedziczonych aktywów masy spadkowej. Jest to najbezpieczniejszy sposób na przyjęcie spadku, jeśli nie posiada się wiedzy w zakresie składników masy spadkowej.

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza przyjmuje pewna grupa spadkobierców nawet jeśli nie złoży w terminie żadnego oświadczenia. Do nich należą: osoby nie mające pełnej zdolności do czynności prawnych (małoletni, ubezwłasnowolnieni całkowicie i częściowo), osoby, co do których istnieją podstawy do ich całkowitego ubezwłasnowolnienia (czyli takie, co do których nie zapadło formalnie postanowienie w przedmiocie ubezwłasnowolnienia, ale podstawy istnieją), osoby prawne oraz osoby, które wprawdzie same oświadczenia nie złożyły, ale dziedziczą wspólnie z innymi spadkobiercami, którzy nabyli spadek z dobrodziejstwem inwentarza (bądź przez złożenie oświadczenia bądź z uwagi na przynależność do wyżej opisanej grupy).

Przy przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza konieczne jest sporządzenie spisu inwentarza majątku spadkowego. Spis taki może sporządzić komornik lub urząd skarbowy. Wykazuje się w nim wszystkie przedmioty wchodzące w skład spadku, ze wskazaniem ich wartości oraz wysokości długów. Do zgłoszenia wniosku o spis uprawnieni są: spadkobiercy, uprawnieni do zachowku, wykonawca testamentu i wierzyciel spadkowy (pod pewnymi warunkami).

Zobacz też: Postępowanie spadkowe

Do czasu przyjęcia spadku egzekucja na zaspokojenie długu spadkowego możliwa jest wyłącznie ze spadku. W tym czasie oraz do momentu działu spadku wierzyciel który chce egzekwować swoją wierzytelność z masy spadkowej, musi uzyskać tytuł egzekucyjny - po prostu wyrok) przeciwko wszystkim spadkobiercom, zarządcy majątku spadkowego (jeśli taki został ustanowiony), kuratorowi spadku (jeśli taki został powołany) lub wykonawcy testamentu. Jeśli nie upłynął jeszcze termin na złożenie oświadczenia w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku, a wierzyciel już wniósł powództwo o zapłatę p-ko spadkobiercy, to może on skutecznie żądać, by sąd zawiesił postępowanie do czasu złożenia przedmiotowego oświadczenia.

Takie „przyśpieszone” zachowanie wierzyciela pozwala spadkobiercy na zastanowienie się i wybranie najbardziej optymalnego rozwiązania w zaistniałej sytuacji.
Jeśli jest kilku spadkobierców i nie dokonali oni działu spadku to odpowiadają za dług spadkowy solidarnie, co oznacza, że wierzyciel może żądać pełnego długu od jednego z nich lub od wszystkich łącznie. Natomiast po dokonaniu działu spadku spadkobiercy odpowiadają za długi spadkowe wg wielkości odziedziczonego udziału.

Oczywiście, spadkobiercy dziedziczący z dobrodziejstwem inwentarza, odpowiadają tylko do wysokości wartości odziedziczonej masy spadkowej.
Reasumując, jeśli kredyt jest na tyle wysoki, że przekracza aktywa masy spadkowej to nie pozostaje nic innego jak spadek odrzucić. Jeśli natomiast jest szansa, że po spłacie kredytu jeszcze coś nam zostanie, korzystniej jest przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. 

Zobacz też: Zasady dziedziczenia

Polecamy naszą publikację z której dowiesz się więcej na temat darowizn, spadków i testamentów >>
Darowizny, testamenty, spadki. Prawidłowe zapisy. Przykładowe wzory
Darowizny, testamenty, spadki. Prawidłowe zapisy. Przykładowe wzory
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  1 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Presja odpowiadania na służbowe maile i telefony podczas urlopu?

  Presję odpowiadania na służbowe maile i telefony podczas urlopu odczuwa co czwarty Polak. Kto ma największy problem z przejściem w tryb offline?

  Senackie poprawki do nowelizacji KPA [KOMENTARZ]

  Senat stworzył rozwiązanie, które tak naprawdę podzieli uprawnionych na dwie grupy. Zmiany komentuje radca prawny Jan Delmanowski.

  Dobry start - ZUS przelał prawie 240 mln zł na wyprawki

  ZUS przelał prawie 240 mln zł na konta w ramach programu "Dobry start". Świadczenie przyznawane jest bez względu na dochód.

  Zmiany w Kodeksie karnym ze względu na dobro dziecka

  Rząd zapowiada zmiany w Kodeksie karnym. "Musimy chronić dobro dziecka" - mówił minister w KPRM Michał Wójcik.

  Konfiskata pojazdu w projekcie Kodeksu karnego

  Rozwiązania dotyczące m.in. konfiskaty pojazdu mają się znaleźć w w osobnym projekcie Kodeksu karnego.

  Wysokie kary za zaśmiecanie m.in. plaż

  Rząd zapowiada zaostrzenie kar za zaśmiecanie m.in. plaż i lasów. Grzywna miałaby wzrosnąć z 500 zł do nawet 5 tys. zł.

  Recepta farmaceutyczna w 2021 r.

  Czym jest recepta farmaceutyczna? Kto w 2021 r. może skorzystać z takiej recepty? Kiedy można ją wystawić?

  Dziecko cudzoziemca urodzone w Polsce

  Narodziny i związane z tym procedury dotyczą również dzieci obcokrajowców. Jaka jest sytuacja prawna urodzonych w Polsce dzieci cudzoziemców?

  Fundusz Kompensacyjny Szczepień - projekt przyjęty przez rząd

  Projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych został przyjęty przez rząd. Kto będzie mógł otrzymać świadczenie?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet? Można to zrobić na Internetowym Koncie Pacjenta.

  Co wie o nas Internet?

  Dane osobowe w Internecie rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Co wie o nas Internet? Czy dane można wykorzystać przeciwko nam?

  Mój wizerunek - czy to tylko zdjęcie?

  Każdy ma swoje wyobrażenie czym jest wizerunek albo co potocznie uznawane jest za wizerunek.

  Koszty sądowe w elektronicznym postępowaniu upominawczym

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przesądza, że w w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa.

  Wyprzedaże - jakie prawa ma konsument?

  Letnie wyprzedaże trwają nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Czy konsument może zwrócić towar? Co z reklamacją?

  24 lipca przypada Święto Policji

  24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy - projekt ustawy

  Projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym został skierowany do konsultacji społecznych. Komu będzie przysługiwało świadczenie?

  ETPCz: o powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

  12 tys. zł na dziecko to maksymalna kwota nowego świadczenia dla rodziców. Komu będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy? W jakich częściach?

  Rzecznik Finansowy ostrzega przed oszustwami inwestycyjnymi

  Rzecznik Finansowy apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jak weryfikować wiarygodność platform?

  Kontakty z dzieckiem a kwarantanna – MS chce zmiany przepisów

  Ministerstwo Sprawiedliwości uznało za zasadny postulat zwolnienia z kwarantanny osób realizujących kontakty z dziećmi poza granicami kraju.

  Overbooking z powodu pandemii?

  Czy pandemia usprawiedliwia overbooking?Jakie prawa przysługują pasażerom linii lotniczych?

  Nowe dowody osobiste w innym terminie - ustawa w Senacie

  Senacka komisja poparła nowelizację, która przesunie termin wdrożenia nowych dowodów osobistych (z odciskami palców).

  Wakacje 2021 - jak spędzamy urlop? [BADANIE]

  W tegoroczne wakacje wspieramy polską branżę turystyczną, chcemy czas spędzać z bliskimi oraz bardziej aktywnie. Tak wynika z badania „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021".

  Sankcje za ewentualne niewykonanie wyroku TSUE?

  Komisja Europejska grozi Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  Raport KE o stanie praworządności w UE

  Komisja Europejska opublikowała raport o stanie praworządności w Unii Europejskiej.