Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spadek się przedawnia

O ile sam spadek nie może być utracony z czasem, spadkodawca (lub uprawniony do zachowku lub innych świadczeń) może stracić pewne uprawnienia.
O ile sam spadek nie może być utracony z czasem, spadkodawca (lub uprawniony do zachowku lub innych świadczeń) może stracić pewne uprawnienia.

REKLAMA

REKLAMA

To popularne na forach internetowych pytanie – jest bardzo nietrafne z punktu widzenia przepisów prawa spadkowego – spadek nie może się przedawnić, prawo do niego nie jest bowiem związane z żadną czynnością prawną - powstaje z mocy prawa. Po upływie określonego czasu można jednak utracić pewne uprawnienia związane z dziedziczeniem.

Sam spadek się nie przedawnia - nigdy

REKLAMA

Spadek (dziedziczenie) nie może się przedawnić, wynika to z faktu, iż objęcie spadku następuje (co często jest tzw. fikcją prawną) wraz z dniem otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). Dokonanie jakichkolwiek czynności prawnych (nie licząc odrzucenia spadku) przed sądem lub notariuszem nie ma na to co do zasady wpływu.

Innymi słowy- takie postępowanie jak stwierdzenie nabycia spadku (czy poświadczenie dziedziczenia przed notariuszem) służą jedynie potwierdzeniu nabycia określonych praw do spadku i mogą być dokonane po latach. Postępowanie spadkowe służy temu aby rozwiązać ewentualne niejasności co do dziedziczenia (np. w związku z testamentem, czy nieokreślonym do końca gronem spadkobierców).

Podobnie rzecz się ma z ewentualnym działem spadku – który również można przeprowadzić po nawet kilkudziesięciu latach – o ile, rzecz jasna, nieruchomości nie zostały zasiedziane w tym czasie (o czym później).

Zobacz też: Nowe zasady dziedziczenia - poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z czasem tracisz uprawnienia „około spadkowe”

REKLAMA

O ile sam spadek nie może być utracony z czasem, spadkodawca (lub uprawniony do zachowku lub innych świadczeń) może stracić pewne uprawnienia.
Najważniejszym z nich jest możliwość uregulowania sposobu przyjęcia spadku. Co do zasady spadkodawca ma 6 miesięcy na złożenie oświadczenia o przyjęciu wprost, przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza lub odrzuceniu spadku (w zależności od sytuacji). Termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym spadkodawca dowiedział się o podstawie dziedziczenia- w praktyce, od dnia otwarcia spadku w przypadku dziedziczenia ustawowego i w dniu ogłoszenia testamentu w przypadku dziedziczenia testamentowego.

Po upływie 6 miesięcy uznaje się, że spadkodawca przyjął spadek wprost i co do zasady nie można tego zmienić (jednak jak od większości zasad istnieją również wyjątki – porównaj … i w określonych sytuacjach oświadczenie np. o odrzuceniu spadku można złożyć później).

Tracisz prawo do zachowku

Jeśli jesteś uprawniony do zachowku – musisz pamiętać, że uprawnienie to również się przedawnia- termin przedawnienia wynosi w tym wypadku 3 lata.

Przedawnienie nie oznacza, że uprawnienie wygasa. Oznacza natomiast, że zobowiązany może skutecznie podnieść zarzut przedawnienia (np. przed sądem) i zwolnić się z obowiązku świadczenia. 

Termin przedawnienia roszczenia o zachowek rozpoczyna swój bieg:

 • od daty otwarcia spadku (jeśli zachowek przysługuje z tytułu darowizn udzielonych za życia spadkodawcy – porównaj);
 • od dnia ogłoszenia testamentu – jeśli wynika z pominięcia w testamencie.

Termin nie może być przywrócony – natomiast jego bieg jest przerywany przez podjęcie jakiejkolwiek czynności sądowej (jak chociażby zawezwanie do próby ugodowej, czy wytoczenie powództwa).

Możesz stracić prawo do zapisu

Podobnie jak roszczenie o zachowek tak i roszczenie o wykonanie zapisu testamentowego również ulega przedawnieniu. W tym przypadku- termin wynosi 5 lat od daty wymagalności zapisu.

Co do wykonalności, zgodnie z art. 970 k.c.: w braku odmiennej woli spadkodawcy zapisobiorca może żądać wykonania zapisu niezwłocznie po ogłoszeniu testamentu. Jednakże zapisobiorca obciążony dalszym zapisem może powstrzymać się z jego wykonaniem aż do chwili wykonania zapisu przez spadkobiercę.

Pamiętaj o nieruchomościach spadkowych i możliwości zasiedzenia

Zdarza się, że nieruchomość należąca do spadku (zwłaszcza dotyczy to nieruchomości rolnych) – jest pozostawiana do użytkowania jednemu ze spadkobierców – nie przeprowadza się też postępowania spadkowego. Jeśli taka sytuacja trwa ponad 30 lat – spadkobierca korzystający z nieruchomości jak właściciel – ma prawo ją zasiedzieć, zakładając że pozostali spadkobiercy nie korzystają ze swoich uprawnień.

Zobacz serwis: Zasady dziedziczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • K
  2021-05-25 00:22:12
  Spadkodawca nie dziedziczy spadku!
  1
 • beth
  2023-06-28 12:47:40
  Czym uzasadnić karygodny błąd mylenia spadkodawcy ze spadkobiercą?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

Edukacja prawna

Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

REKLAMA

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

REKLAMA

Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

REKLAMA