REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kary, Uczeń

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najważniejsze daty i zmiany w roku szkolnym 2010/2011

Kolejna grupa sześciolatków rozpoczynających naukę, kolejne roczniki uczące się zgodnie z nową podstawą programową nauczania oraz wprowadzenie drugiej tzw. karcianej godziny pracy dla nauczycieli - to najważniejsze nowości w roku szkolnym 2010/2011.

Ostrożne testowanie sześciolatków w szkołach

Obniżenie wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat było dla wielu rodziców, nauczycieli i samorządów dużym wyzwaniem. Jednak pomimo sprzeciwów, a nawet całych kampanii protestacyjnych, część sześciolatków uczyła się z powodzeniem w pierwszej klasie. Są już pierwsze dane podsumowujące reformę oświatową.

Stypendia za osiągnięcia naukowe i sportowe

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty szkoła może udzielać uczniowi stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe. O świadczenia mogą ubiegać się uczniowie czwartej klasy szkoły podstawowej i starsi.

Kiedy można skreślić ucznia z listy

Uczeń szkoły publicznej objęty obowiązkiem szkolnym nie może zostać skreślony z listy uczniów. Dyrektor szkoły może jedynie wnioskować o przeniesienie takiego ucznia do innej szkoły. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku uczniów szkół ponadgimnazjalnych i niepublicznych.

REKLAMA

Stypendium szkolne

15 września mija termin na składanie wniosków o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2010/2011. O pieniądze mogą ubiegać się uczniowie znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej.

Wycieczki szkolne – o czym warto wiedzieć

Wyjazd dziecka na szkolną wycieczkę może napawać niepokojem rodziców. Warto wiedzieć, jakie obowiązki spoczywają na opiekunach ucznia i jak nie powinno wypoczywać dziecko.

Wypadek w szkole

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko nie doświadczyło w szkole nieszczęśliwego wypadku. Co jednak zrobić, gdy taka sytuacja nastąpi? Jakie obowiązki ma szkoła? Czy można domagać się odszkodowania?

Co powinien umieć przedszkolak, a co uczeń

Rodzice sześciolatka często mają dylemat, czy posłać już dziecko do szkoły. Jednym z powodów jest brak wiedzy na temat tego, czego nauczy się maluch w przedszkolu, a czego w I klasie szkoły podstawowej.

REKLAMA

Kiedy rozpoczyna się obowiązek szkolny

Czy sześciolatki od września powinny zasiąść w szkolnych ławkach? Co z pięciolatkami – czy istnieje obowiązek posłania takiego dziecka do tzw. zerówki?

Owoce w szkole

W nadchodzącym roku szkolnym najmłodsi uczniowie znów dostaną zdrowe porcje w ramach programu „Owoce w szkole”.

Farmakologiczna kastracja pedofilów

Duża nowelizacja kodeksów karnych obowiązująca od czerwca 2010 r. wprowadziła obowiązkową terapię farmakologiczną dla pedofilów i sprawców gwałtów kazirodczych.

Ewidencja kar umownych

Jednostka budżetowa podpisała umowę z biegłym rzeczoznawcą na wycenę pojazdów. W umowie zastrzeżono możliwość naliczenia kar umownych za nieterminowe wykonanie usługi. Jak prawidłowo zaksięgować całą operację?

Samorządy dostosowują szkoły do potrzeb pięcio- i sześciolatków

Podczas gdy prasa alarmuje o fatalnym stanie przygotowania szkół podstawowych na przyjęcie sześciolatków, okazuje się że jednak wiele samorządów dokłada wszelkich starań by sprostać wymogom i przygotować placówki na czas. Co więcej, jednostki te mają spore szanse na sukces.

Zakaz stadionowy w centralnej bazie

Dane wszystkich kibiców będą rejestrowane w specjalnej bazie, która umożliwi szybką identyfikację uczestników meczów piłkarskich. PZPN oraz Telekomunikacja Polska rozpoczęły współpracę w ramach stworzenia systemu do obsługi Centralnej Bazy Danych Kibiców (CBDK).

Szerszy dostęp do odbywania kary poza zakładem karnym

Przyjęty został projekt ustawy o zmianach w wykonywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Jego głównym założeniem jest możliwość objęcia dozorem elektronicznym szerszego grona osób spośród skazanych.

Kary niepodlegające łączeniu (art. 79)

Przepisy art. 78 § 1 i 2 stosuje się odpowiednio do sumy dwóch lub więcej nie podlegających łącznie kar pozbawienia wolności, które skazany ma odbyć kolejno; przepis art. 78 § 2 stosuje się chociażby jedno z przestępstw popełniono w warunkach określonych w art. 64 kodeksu karnego. Skazanego można, niezależnie od warunków określonych w art. 78 § 1 lub 2, zwolnić warunkowo po odbyciu 15 lat pobawienia wolności.

Dyrektywa stosowania kar (art. 3)

Kary oraz inne środki przewidziane w tym kodeksie stosuje się z uwzględnieniem zasad humanitaryzmu, w szczególności z poszanowaniem godności człowieka.

Jakie środki mogą być zastosowane wobec nieletniego?

Nieletni sprawca przestępstwa podlega w pewnym zakresie odpowiedzialności karnej. Inny jest jednak katalog kar i środków karnych.

Renta rodzinna a nauka w wielu szkołach

Dostaje rentę rodzinną i mam ją przyznaną do 30.09. br. Obecnie uczę się w szkole policealnej. Podczas roku szkolnego uczyłam się również w dwóch innych szkołach i nie zostało to zgłoszone do ZUS. Wypisując się ze szkoły jednej w tym samym dniu zapisałam się do drugiej szkoły i jeśli nie zgłosiłam tego a uczę się nadal to czy poniosę jakieś konsekwencję? Ile razy można dokonywać zmiany szkół?

Odpowiedzialność za wykroczenia

O odpowiedzialności za wykroczenia decydują te same elementy, które stanowią o istocie przestępstwa, czyli przede wszystkim wina i bezprawność czynu. Wykroczenie jest jednak w stosunku do przestępstw traktowane zdecydowanie łagodniej, o czym świadczą nawet same kary, są mniej surowe.

REKLAMA