| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Poddanie sprawcy próbie > Kary niepodlegające łączeniu (art. 79)

Kary niepodlegające łączeniu (art. 79)

Przepisy art. 78 § 1 i 2 stosuje się odpowiednio do sumy dwóch lub więcej nie podlegających łącznie kar pozbawienia wolności, które skazany ma odbyć kolejno; przepis art. 78 § 2 stosuje się chociażby jedno z przestępstw popełniono w warunkach określonych w art. 64 kodeksu karnego. Skazanego można, niezależnie od warunków określonych w art. 78 § 1 lub 2, zwolnić warunkowo po odbyciu 15 lat pobawienia wolności.

Przesłanki formalne warunkowego przedterminowego zwolnienia odnoszą się do kary łącznej, jak również do sumy dwóch lub więcej niepodlegających łączeniu kar pozbawienia wolności, które skazany ma odbywać kolejno. Chodzi więc o wypadki, w których sprawca został skazany za kilka przestępstw niepozostających w stosunku do siebie w realnym zbiegu (zbieg realny zachodzi wtedy, gdy ten sam sprawca popełnił dwa lub więcej przestępstw, które podlegają rozpoznaniu w jednym postępowaniu karnym).

Surowsze ograniczenia do skorzystania przez skazanego z warunkowego zwolnienia stosuje się w przypadku orzeczenia kary łącznej lub sumowania kar wymierzonych za kilka przestępstw, jeżeli chociażby jedno z przestępstw popełniono w warunkach określonych w art. 64 kodeksu karnego (recydywa).

Zobacz: Pomoc prawna

W takiej sytuacji, jeżeli chociażby jedno z tych przestępstw popełniono w warunkach określonych w art. 64 § 1 kodeksu karnego, to warunkowe zwolnienie może nastąpić po odbyciu dwóch trzecich kary (po zsumowaniu kar) i nie wcześniej niż po roku odbywania kary.

Natomiast jeżeli chociażby jedno z tych przestępstw popełnione zostało w warunkach określonych w art. 64 § 2 kodeksu karnego (recydywa wielokrotna), to warunkowe zwolnienie może nastąpić po odbyciu trzech czwartych kary (po zsumowaniu) i nie wcześniej niż po roku odbywania kary.

Ograniczenie to dotyczy także skazanych określonych w art. 65 kodeksu karnego (chodzi tu o skazanych, którzy z popełnienia przestępstw uczynili sobie stałe źródło dochodu lub popełnili przestępstwo działając w zorganizowanej grupie albo związku mającym na celu popełnianie przestępstw).

W przypadku, gdy jedną z orzeczonych kar pozbawienia wolności jest kara 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotniego pozbawienia wolności, okresy warunkowego zwolnienia należy obliczać kolejno dla każdej z podlegających wykonaniu kar.

Zobacz serwis: Poddanie sprawcy próbie

Każdy skazany ma prawo do ubiegania się o warunkowe zwolnienie z reszty kary pozbawienia wolności po odbyciu 15 lat kary.

Decyzja sądu o zwolnieniu ma charakter fakultatywny.

Podstawa prawna: Art. 79 Kodeksu karnego.

Czytaj także

Ekspert:

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Każdy skazany ma prawo do ubiegania się o warunkowe zwolnienie z reszty kary pozbawienia wolności po odbyciu 15 lat kary.
Każdy skazany ma prawo do ubiegania się o warunkowe zwolnienie z reszty kary pozbawienia wolności po odbyciu 15 lat kary.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Baccata Enterprise sp. z o.o.

Firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »