reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Kiedy rozpoczyna się obowiązek szkolny

Kiedy rozpoczyna się obowiązek szkolny

Czy sześciolatki od września powinny zasiąść w szkolnych ławkach? Co z pięciolatkami – czy istnieje obowiązek posłania takiego dziecka do tzw. zerówki?

Obowiązkowo do pierwszej klasy sześciolatki pomaszerują dopiero w roku szkolnym 2012/2013.

Obecnie rodzice sześcioletniego dziecka mają wybór: czy ich dziecko odbędzie roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne czy będzie uczęszczało do I klasy szkoły podstawowej.

Sześciolatek może rozpocząć naukę w szkole

Dyrektor może przyjąć sześciolatka do szkoły, jeżeli pozwalają na to warunki organizacyjne szkoły. Ponadto warunkiem jest odbycie przez dziecko przygotowania przedszkolnego w roku poprzedzającym pójście do szkoły.

Zobacz również: Kiedy gmina ma obowiązek zapewnić uczniom dowóz do szkoły

Istnieje również możliwość posłania do szkoły sześciolatka, który nie odbył wymaganego przygotowania przedszkolnego, jeżeli posiada pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego.

Sześciolatek nie musi zatem rozpoczynać edukacji szkolnej. Nie oznacza to jednak, że może pozostać w domu. Dziecko w wieku 6 lat ma obowiązek uczestniczenia w obowiązkowych zajęciach przedszkolnych.

Termin zapisywania dzieci do szkół określają same szkoły. Nie ma tu przepisów ustawowych.

Rodzice mogą zapisać do szkoły również sześcioletnie dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Istotna jest tu możliwość dostosowania warunków kształcenia do potrzeb takiego dziecka.

W roku szkolnym 2012/2013 sześciolatki obowiązkowo rozpoczną naukę w szkole podstawowej

Pięciolatek w „zerówce”

Pięciolatek ma prawo do odbycia rocznego przygotowania w przedszkolu. Mogą to być zajęcia prowadzone w szkole podstawowej. Od roku szkolnego 2012/2013 pięciolatki obowiązkowo pójdą do tzw. „zerówki”.

Klasy łączone

Niekiedy może się zdarzyć, iż pięciolatki i sześciolatki uczęszczają na zajęcia do tej samej klasy co siedmiolatki. Dzieje się tak w szkołach funkcjonujących w szczególnie trudnych warunkach demograficznych lub geograficznych. W takich szkołach dopuszczalne jest łączenie zajęć dla dzieci z klasy „O” i klasy I.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty;
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r.w sprawie ramowych statutów publicznych placówek oraz publicznych szkół.

Zobacz również serwis: Edukacja

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od roku szkolnego 2012/2013 pięciolatki obowiązkowo pójdą do tzw. „zerówki”.
Od roku szkolnego 2012/2013 pięciolatki obowiązkowo pójdą do tzw. „zerówki”.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama