reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Wycieczki szkolne – o czym warto wiedzieć

Wycieczki szkolne – o czym warto wiedzieć

Wyjazd dziecka na szkolną wycieczkę może napawać niepokojem rodziców. Warto wiedzieć, jakie obowiązki spoczywają na opiekunach ucznia i jak nie powinno wypoczywać dziecko.

Wyjazd dziecka na wycieczkę wymaga zgody jego rodziców. Jedynie w przypadku wycieczek przedmiotowych odbywających się w ramach zajęć szkolnych nie jest wymagana zgoda opiekunów prawnych.

Kierownik i opiekun wycieczki

Kierownikiem wycieczki może być osoba, która ukończyła kurs kierownika wycieczek szkolnych, jest instruktorem harcerskim lub posiada uprawnienia przewodnika turystycznego (przodownika lub instruktora turystyki kwalifikowanej lub pilota wycieczek).

Opiekunem wycieczki może być nauczyciel lub inna pełnoletnia osoba, która uzyskała zgodę dyrektora szkoły.

Uczestnicy wycieczek i imprez podlegają ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków, a w przypadku wycieczki ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.

W przypadku wycieczki zagranicznej opiekunem i kierownikiem mogą być jedynie osoby znające język obcy w stopniu umożliwiającym porozumienie się w kraju docelowym oraz w krajach, przez które przejeżdżają uczestnicy wycieczki.

Kierownik wycieczki organizuje transport, wyżywienie i noclegi uczestników wycieczki. Do jego obowiązków należy również zaopatrzenie uczestników w apteczkę pierwszej pomocy. Kierownik powinien zapewniać też warunki niezbędne do przestrzegania zasad bezpieczeństwa, za którymi powinien zapoznać uczestników. Nadzoruje zaopatrzenie uczestników w odpowiedni sprzęt i ekwipunek. Po zakończeniu wycieczki dokonuje jej rozliczenia finansowego.

Do obowiązków opiekuna wycieczki należy sprawowanie opieki nad uczniami. Nadzoruje przestrzeganie przez uczniów zasad regulaminu wycieczki oraz zasad bezpieczeństwa. Współdziała z kierownikiem w realizacji harmonogramu wycieczki.

Opiekun wycieczki sprawdza stan liczbowy jej uczestników przed wyruszeniem z każdego miejsca pobytu, w czasie zwiedzania, przejazdu oraz po przybyciu do punktu docelowego.

Zadaj pytanie: Forum prawników

W góry i nad wodę

Uczestnicy wycieczki znajdujący się pod opieką szkoły mogą pływać oraz kąpać się tylko w obrębie wyznaczonych do tego kąpielisk i pływalni.

Jeżeli podczas wycieczki odbywa się nauka pływania, to tylko w miejscach specjalnie do tego celu wyznaczonych i przystosowanych. Uczniowie uczący się pływać powinni to robić pod stałym nadzorem ratownika i opiekuna wycieczki.

Ze sprzętu pływającego korzystają jedynie osoby przeszkolone w zakresie jego obsługi oraz posługiwania się wyposażeniem ratunkowym.

Kajaki i łodzie, z których korzystają uczestnicy wycieczek muszą być wyposażone w sprzęt ratunkowy.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wyjazd dziecka na wycieczkę wymaga zgody jego rodziców.
Wyjazd dziecka na wycieczkę wymaga zgody jego rodziców.

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama