REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wypadek w szkole.
Wypadek w szkole.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko nie doświadczyło w szkole nieszczęśliwego wypadku. Co jednak zrobić, gdy taka sytuacja nastąpi? Jakie obowiązki ma szkoła? Czy można domagać się odszkodowania?

Obowiązki szkoły

W sytuacji, gdy w szkole nastąpi wypadek, pracownik, który się o tym dowiedział, powinien niezwłocznie wezwać pomoc medyczną.

REKLAMA

O każdym wypadku zawiadamia się rodziców dziecka lub jego opiekunów prawnych. Poza rodzicami o zdarzeniu informuje się pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy, społecznego inspektora pracy, organ prowadzący szkołę lub placówkę oraz radę rodziców.

O wypadku śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym dyrektor zawiadamia prokuratora i kuratora oświaty. Jeżeli do wypadku doszło w wyniku zatrucia, informuje się państwowego inspektora sanitarnego.

Na dyrektorze szkoły ciąży obowiązek zabezpieczenia miejsca wypadku w taki sposób, aby nie dopuścić do miejsca zdarzenia osób niepowołanych.

Zespół powypadkowy

Obowiązkiem dyrektora szkoły w sytuacji wypadku jest powołanie zespołu powypadkowego. W jego skład wchodzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz społeczny inspektor pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zespół sporządza dokumentację powypadkową i protokół powypadkowy.

Z dokumentami tymi zapoznaje się rodziców poszkodowanego ucznia.

Zobacz również serwis: Edukacja

Jakich roszczeń mogą dochodzić rodzice

Wypadek w czasie zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych przez jednostki organizacyjne systemu oświaty zaliczany jest do tzw. wypadków szczególnych. Świadczenia za takie wypadki ustala i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Osobom poszkodowanym przysługuje:

 • renta z tytułu niezdolności do pracy;
 • jednorazowe odszkodowanie;
 • świadczenia zdrowotne.

Należy pamiętać o dołączeniu do wniosku dokumentacji wypadku.

Wymienione świadczenia nie zostaną przyznane osobie poszkodowanej, która będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych przyczyniła się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku. Stan ten powinien być udokumentowany w aktach sprawy przez odpowiednie organy policji lub prokuratury. Świadczeń nie otrzyma również ten, który doznał szkody w wypadku, który nastąpił z jego winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa.

Świadczenia z ZUS rzadko rekompensują powstałą szkodę. Naprawienia szkody zaistniałej w wyniku wypadku można żądać na podstawie uprawnień wynikających z kodeksu cywilnego.

Osobom poszkodowanym przysługują roszczenia o:

 • zwrot kosztów leczenia, zwrot kosztów potrzebnych na przygotowanie do innego zawodu;
 • rentę;
 • odszkodowanie;
 • zadośćuczynienie za doznaną krzywdę;
 • zwrot kosztów leczenia i pogrzebu w przypadku śmierci ucznia wskutek wypadku.

Odpowiedzialnym za naprawienie szkody jest organ prowadzący szkołę. Najczęściej są to jednostki samorządu terytorialnego, rzadziej ministerstwa. Szkoły mogą być również zakładane przez osoby fizyczne i prawne.

Podczas lekcji wychowania fizycznego uczennica została uderzona piłką koszykową w głowę. Nauczycielka zbagatelizowała problem. Okazało się, że dziewczynka w wyniku wypadku doznała urazu siatkówki oka. Pozwanym w procesie o odszkodowanie jest gmina, która prowadzi szkołę, do której uczęszcza dziewczynka.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Co zmieniło się dla frankowiczów?

Jakie zmiany wprowadziła „Uchwała frankowa” Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku? Jakie możliwości i prawa mają frankowicze w świetle nowej uchwały? Czy spodziewamy się kolejnych zmian? 

Podatek od streamerów. Donejty nie spełniają definicji darowizny, podlegają więc podatkowi dochodowemu

Podatek od streamerów. Donejty, czyli anonimowe wpłaty przekazywane twórcy internetowemu transmitującemu np. grę komputerową, podlegają podatkowi dochodowemu, bo nie są darowizną – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Jeszcze tylko dziś wyborcy z niepełnosprawnościami mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego

Wyborcy z niepełnosprawnościami i osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeszcze tylko do dziś, 27 maja 2024 r. 

Powrót kontrowersyjnej ustawy. Wiatraki pół kilometra od domów

Według informacji uzyskanych przez portal Money.pl, prawdopodobnie w czerwcu poznamy projekt tzw. "ustawy wiatrakowej". Zgodnie z zapowiedziami, wiatraki będą mogły być stawiane w odległości pół kilometra od zabudowań. W ustawie znajdą się również inne ważne regulacje dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

REKLAMA

Przywrócenie handlowych niedziel. ZPPHiU: czas otwarcia sklepów powinien być krótszy (np. 8 godzin)

Przywrócenie handlu w niedziele wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania - uważa dyrektor generalna Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług Zofia Morbiato. Czas pracy w niedziele powinien być jednak krótszy niż przed wprowadzeniem zakazu - dodaje.

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

REKLAMA

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA