REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kredyt hipoteczny, Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co się bardziej opłaca? Samodzielnie wybudować dom czy kupić gotowy od dewelopera?

Wielu Polaków, którzy chcą zamieszkać we własnym domu, staje przed dylematem: wybudować go samodzielnie, czy kupić od dewelopera? Głównym czynnikiem przy podjęciu tej decyzji jest cena. W jakim stopniu ceny nieruchomości na rynku odbiegają od kosztów budowy? Czy zawsze dom od dewelopera będzie droższy?

Co wybrać: niską prowizję, obniżoną marżę czy redukcję innych kosztów?

Jeżeli nie interesuje nas cross-selling, musimy liczyć się z tym, że będziemy płacić wyższą o 0,2 pp. marżę. Jakie jeszcze czynniki wpływają na koszt obsługi długu? Eksperci podkreślają, że duże znaczenie ma opłata, pobierana za wcześniejszą spłatę zadłużenia.

Amerykanie odzyskali nadzieję

We wtorek inwestorzy w Nowym Jorku nie mogli narzekać na brak powodów do optymizmu. Poprawiła się sytuacja na rynku nieruchomości, firmy osiągają dobre wyniki a negocjacje, dotyczące limitu zadłużenia, posuwają się do przodu. Czynniki te przyczyniły się do znacznych wzrostów na giełdzie.

Rynek pierwotny popularniejszy od rynku wtórnego

Sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym stale rośnie. Jednocześnie, maleje zainteresowanie nieruchomościami na rynku wtórnym. Świadczy o tym spadek cen i wzrost liczby ofert używanych mieszkań.

REKLAMA

sWIG80 zaliczył roczne minimum

Dzisiaj miało się rozstrzygnąć to, czy po największej, tegorocznej przecenie znajdą się chętni na ulokowanie swojego kapitału na giełdzie. Początek sesji przebiegał pomyślnie dla WIG20 – indeks dwudziestu największych spółek zdołał dotrzeć do 2700 pkt. Niestety nie udało mu się trwale przełamać tej bariery i przez resztę dnia zaliczał spadki.

Polska na szarym końcu wśród państw europejskich we wskaźniku przeludnienia – 28 pozycja

Na jednego Polaka przypada ok. 25 m kw mieszkania. Jednak sytuacja mieszkaniowa w zależności od lokalizacji wygląda inaczej Nieruchomości na wsiach przeciętnie są większe o 25m kw, jednak w miastach, na jeden pokój przypada większa liczba mieszkańców. Wielkość i komfort nieruchomości ściśle wiążą się z rozwojem gospodarczym danej lokalizacji. Wg. standardów europejskich, Ponad 60% polskich rodzin zamieszkuje przeludnione nieruchomości.

Boom mieszkaniowy – rekordowa liczba pozwoleń na budowę

W ostatnich 12 miesiącach wydano ponad 180 tysięcy pozwoleń na budowę mieszkań – najwięcej od półtora roku. Może to oznaczać koniec stagnacji na rynku nieruchomości.

Hipoteka odwrócona - konstrukcja

Hipoteka odwrócona to rozwiązanie finansowe skierowane do seniorów. Coraz więcej osób po 65. roku życia korzysta z tego rozwiązania. Dlatego obecnie odwrócona hipoteka wzbudza ożywioną dyskusję i budzi zainteresowanie. W naszym tekście opisujemy wady i zalety hipoteki odwróconej oraz aspekty prawne.

REKLAMA

Spółdzielnia czy wspólnota?

Na rynku istnieją dwa rodzaje praw do nieruchomości, prawo własności inaczej zwane “hipotecznym” oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Jest to ograniczone prawo rzeczowe, z którym wiążą się dwa uprawnienia: prawo do korzystania z lokalu oraz prawo do rozporządzania swoim prawem. Zanim zdecydujemy się na mieszkanie spółdzielcze czy mieszkanie własnościowe we wspólnocie warto przeanalizować obie możliwości.

Dla kogo frankowy kredyt jest najbardziej uciążliwy?

Raty kredytów we frankach niejednokrotnie przewyższają wysokość miesięcznych zobowiązań w rodzimej walucie. Eksperci przypominają, że jeszcze jakiś czas temu nie wiadomo było, czy ten czarny scenariusz ziści się. Czy 700 tysięcy Polaków, borykających się ze spłatą zadłużenia w CHF, zyska w dłuższej perspektywie czasu?

Do czwartku na rynkach powinno być spokojnie

Wczorajszy dzień na rynku dał dobitnie do zrozumienie europejskiemu nadzorowi, że wyniki stress testów banków z naszego kontynentu w opinii inwestorów nie są aż tak optymistyczne. Za przeceną przemawia nierozwiązana sprawa zadłużenia w strefie euro i Stanach Zjednoczonych.

Czym są produkty strukturyzowane?

Produkty strukturyzowane uważa się na nowoczesne instrumenty na rynku finansowym, które wymykają się jednoznacznym klasyfikacjom. Każdy produkt posiada własną specyfikę. Ekspert pomaga usystematyzować wiedzę na temat produktów strukturyzowanych.

Odwrócona hipoteka – plusy i minusy projektu ustawy

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym zapewne nie zostanie uchwalona w tej kadencji Sejmu. Seniorzy na zmiany będą musieli poczekać jeszcze kilka miesięcy.

„Mieszkanie dnia” z Home Brokerem

Akcja „Mieszkanie dnia” to pomysł Home Brokera dla osób, którzy poszukują okazji na zakup mieszkania. Codziennie Home Broker będzie wystawiał ofertę jednego mieszkania na sprzedaż, przecenionego o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Aby móc skorzystać z rabatu, trzeba będzie podać dane do umowy w dniu prezentacji przecenionego lokalu. Ważność jednej oferty: dwa dni.

Ile muszę zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Aby otrzymać kredyt hipoteczny, kredytobiorca musi posiadać określoną zdolność kredytową, którą sprawdza bank. Jeśli nasza pensja jest poniżej średniej krajowej, możemy mieć kłopoty z uzyskaniem samodzielnego kredytu hipotecznego. Co zrobić w takim wypadku? Czy bank uzna nasze dodatkowe przychody?

Kupujesz mieszkanie? Zobacz, jak skrócić czas zakupu do minimum

Kupno mieszkania to skomplikowany proces. Przede wszystkim musimy znaleźć wymarzone M wśród wielu ofert, następnie postarać się o kredyt w banku. Dobra organizacja pomoże nam skrócić ten czas do minimum.

Na rynku wtórnym mieszkanie kupisz nawet o 800 zł/mkw. taniej w stosunku do ceny w ogłoszeniu

Średnie ceny ofertowe nieruchomości zazwyczaj różnią się w kilku procentach od realnych cen sprzedaży. Na to, za jaką stawkę ostatecznie kupiony zostanie lokal decyduje często atrakcyjność lokalizacji i samej nieruchomości, właściwa wycena lokalu oraz to, jak bardzo właścicielowi spieszy się ze sprzedażą. Eksperci ds. obrotu nieruchomościami postanowili sprawdzić, jak bardzo ceny proponowane w ogłoszeniach publikowanych w II kwartale 2011 roku w serwisie otoDom.pl różnią się od cen transakcyjnych określonych na podstawie danych sieci biur WGN.

Lokata lepsza niż wynajem mieszkania

W czerwcu opłacalność najmu nieznacznie zmalała. Przyczyną spadku rentowności najmu jest niewielki wzrost cen mieszkań w połączeniu z mniejszymi stawkami ofertowymi wynajmu mieszkań.

Kiedy metr mieszkania w mieście jest najtańszy?

Eksperci policzyli, że gdybyśmy chcieli przeznaczyć na zakup mieszkania roczną pensję, pieniędzy starczyłoby przeciętnie na kilka metrów. Duńczyka, Niemca czy Belga byłoby stać nawet na czterokrotnie większą powierzchnię. Są jednak wyjątki od tej reguły. Gdzie można dostać mieszkanie, które kosztuje poniżej 1 tys. zł za metr?

Ogród zwiększa wartość nieruchomości

Na rynku wtórnym pełno jest ciekawych ofert nieruchomości. Aby nieruchomość sprzedała się w dobrej cenie, sprzedający starają się uatrakcyjniać oferty. Na korzyść zdecydowanie wpływa ogród. Efektowny i odpowiednio zaprojektowany może wpłynąć na cenę całej nieruchomości.

Więcej rodzin skorzysta z programu „Rodzina na swoim”

Gdy o dopłatę stara się małżeństwo, warunek wieku (nieukończenie 35 lat) będzie dotyczył tylko młodszego małżonka.

Umowa przedwstępna poprzedzająca nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Cudzoziemiec może umowę przenoszącą własność nieruchomości poprzedzić umową przedwstępną. Podstawowym przedmiotem zobowiązań stron umowy przedwstępnej jest złożenie oświadczenia woli o zawarciu umowy przyrzeczonej.

Organy uprawnione do wydania zezwolenie na nabycie nieruchomości


Podstawowym warunkiem na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca jest uzyskanie zezwolenia od ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz brak sprzeciwu Ministra Obrony Narodowej. W przypadku nabycia nieruchomości rolnych cudzoziemiec powinien uzyskać zezwolenie od ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.

Strony uczestniczące w uzyskaniu zezwolenia na nabycie nieruchomości


Stroną postępowania o udzielenie zezwolenia na nabycie nieruchomości jest zarówno obcokrajowiec zamierzający nabyć nieruchomość oraz jej zbywca. Zarówno cudzoziemcowi, jak i zbywcy przysługuje prawo do ponownego rozpatrzenia sprawy wówczas, gdy zapadła decyzja jest niekorzystna dla powyżej wskazanych stron.

Uzyskanie promesy a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Cudzoziemiec może uzyskać promesę (przyrzeczenie wydania zezwolenia) w celu nabycia nieruchomości. Promesa ma formę decyzji administracyjnej. W okresie jej ważności organ nie może odmówić cudzoziemcowi wydania zezwolenia zmierzającego do nabycia nieruchomości.

Wniosek o uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemca na nabycie nieruchomości


Wszelkie czynności związane z uzyskaniem zezwolenia przez cudzoziemca na nabycie nieruchomości wszczyna się po złożeniu stosownego wniosku. Jednakże wraz ze złożeniem wniosku – obcokrajowiec zobowiązany jest spełnić liczne wymagane kryteria.

Jakie są alternatywy dla przewalutowania kredytu we franku?

Kredytobiorcy, zadłużeni w szwajcarskiej walucie, mają prawo czuć się zaniepokojeni wzrostem spłacanych rat. Jak obniżyć ratę kredytu we franku? Eksperci podpowiadają, że można wydłużyć okres kredytowania lub wymienić złotówki po niższym kursie poza bankiem.

W których bankach można dostać kredyt we franku?

Rekordowo wysokie notowania franka wydają się być wystarczającą zachętą do tego, aby zadłużyć się w szwajcarskiej walucie – kurs w końcu musi zacząć iść w dół. Jednak instytucje finansowe niechętnie przyznają kredyt w CHF – ponadto o pożyczkę mogą ubiegać się tylko osoby, posiadające wysokie zarobki. W których bankach mamy szansę na kredyt we franku?

Niewielki optymizm na rynku nieruchomości

Ponad 81% pośredników twierdzi, że zawierane transakcje zawierane są przy wsparciu kredytowym, 19% zauważyło wzrost transakcji zawieranych jest gotówką.

Jak zamieścić atrakcyjne ogłoszenie o sprzedaży mieszkania w sieci?

Dla potencjalnych nabywców mieszkania z rynku wtórnego liczy się przede wszystkim rzetelności i przejrzystość ogłoszenia zamieszczonego w sieci. Co należy zamieścić w ogłoszeniu, aby dobrze sprzedać mieszkanie?

Lofty – więcej przestrzeni czy fanaberia bogaczy?

Stare magazyny i fabryki – te pomieszczenia świetnie nadają się do zaadaptowanie na lofty. Jest to kosztowne przedsięwzięcie, ale na pewno efekt jest zadowalający.

Czy warto korzystać z błyskawicznych ofert w „skupie nieruchomości”?

Coraz większa liczba Polaków nabywa mieszkanie zaciągając kredyt, który później spłacany jest przez około 20–30 lat. Jest to bardzo poważne zobowiązanie, a jak sami wiemy, w tak długim okresie czasu można znaleźć się w bardzo różnych sytuacjach życiowych czy finansowych. Czasem z powodu braku gotówki jesteśmy zmuszeni szybko sprzedać nieruchomość. Szybką sprzedaż mieszkania czy domu umożliwia nam „skup nieruchomości”, ale czy takie rozwiązanie jest dla nas korzystne?

Odbiór mieszkania, czyli jak uniknąć dodatkowych wydatków, gdy kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Poziomica i zapałki - czyli czego nie zapomnieć zabrać na odbiór techniczny mieszkania? Mieszkanie przed zakupem należy dokładnie sprawdzić przy odbiorze. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów i nerwów.

Dobre wyniki amerykańskich spółek już nie cieszą

Kryzys zaufania, związany z problemem długów publicznych, coraz częściej daje o sobie znać, toteż czwartkowy wynik JP Morgan, lepszy od konsensusu społecznego, tylko na chwilę poprawił nastroje rynkowe. Podobna sytuacja miała miejsce w środę, kiedy Fed zobowiązało się do dalszego wspierania gospodarki, co tylko na chwilę udobruchało inwestorów.

W jakim kierunku zmierza budownictwo mieszkaniowe?

Jak wygląda zainteresowanie Polaków działkami budowlanymi oraz budową domów jednorodzinnych? Czy w naszym kraju może rozwinąć się budownictwo wielomieszkaniowe?

Czy płeć odgrywa ważną rolę przy zakupie mieszkania?

Do biur nieruchomości trafia wielu klientów, w różnym wieku i oczywiście o różnej płci. Jednak w zależności od tego, czy klientem jest kobieta, czy mężczyzna w przy wyborze mieszkania wchodzą w grę różne czynniki.

Czy cudzoziemcy są nadal zainteresowani nieruchomościami w Polsce?

Swego czasu nieruchomości w Polsce budziły duże zainteresowanie wśród obcokrajowców. Czy ta tendencja nadal się utrzymuje? Szczyt został osiągnięty w 2008 roku, a od tego roku odnotować można coroczny spadek.

Brak ograniczeń w zakupie nieruchomości w Holandii


Na terenie Holandii nie ma ograniczeń zarówno prawnych, jak i formalnych w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Obcokrajowiec pragnący zakupić nieruchomość w Holandii posiada takie same uprawnienia, jak obywatel tego kraju. Właściciele nieruchomości zobowiązani są korzystać z niej zgodnie z odpowiednim planem zagospodarowania przestrzennego oraz przepisami ochrony środowiska.

Zakup nieruchomości bez ograniczeń w Luksemburgu


Na terenie Luksemburga cudzoziemcy nabywają nieruchomości na takich samych zasadach, jak obywatele tego kraju. Jedyne ograniczenia stosowane wobec cudzoziemców dotyczą użytkowania nieruchomości oraz nabywania nieruchomości nadgranicznych.

Swobodne nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców w Wielkiej Brytanii



Cudzoziemiec pragnący nabyć nieruchomość na terenie Wielkiej Brytanii posiada takie same uprawnienia, jak obywatele tego kraju. Jedyne ograniczenia w zakupie nieruchomości dotyczą przepisów ochrony środowiska, norm zdrowotnych, bezpieczeństwa, przeciwpożarowych. Obcokrajowiec nabywający w Wielkiej Brytanii ziemie nie musi posiadać żadnych dodatkowych kwalifikacji w celu prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców na Malcie


Obcokrajowiec zamierzający nabyć nieruchomość na Malcie musi spełnić liczne warunki wymagane przez władze lokalne. Zakup nieruchomości przez cudzoziemca w celach wyłącznie mieszkaniowych ograniczony jest ze względu na wprowadzone limity wartości, które zależą od rodzaju nieruchomości (inne są w przypadku mieszkań, a inne w stosunku do domów).

Nabywanie nieruchomości w Słowenii przez cudzoziemca

Cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość na terenie Słowenii posiada takie same uprawnienia jak obywatel tego kraju. Słowenia przez 7 lat może korzystać z klauzuli ochronnej dotyczącej nakazu dostosowania państwowych monopoli handlowych.

Czy warto kupić nieruchomość z balkonem?

Balkon jest częścią składową i użytkową lokalu i przynależy on przeważnie do nieruchomości. Stanowi on połączenie wnętrza mieszkania z zewnętrzną częścią budynku. Balkonu nie wlicza się do całkowitej powierzchni mieszkania.

Hipoteka odwrócona - rozwiewamy wątpliwości

Coraz częściej słyszymy o hipotece odwróconej – rozwiązaniu finansowym, skierowanym do seniorów. Hipotek odwrócona wzbudza ożywioną dyskusję i budzi zainteresowanie – rośnie liczba osób po 65 roku życia, które z niego korzystają. Jakie są wady i zalety hipoteki odwróconej? Jak wyglądają aspekty prawne? W naszym tekście znajdziecie Państwo odpowiedzi od A do Z.

Hipoteka odwrócona - aspekty prawne

Hipoteka odwrócona to rozwiązanie finansowe skierowane do seniorów. Coraz więcej osób po 65. roku życia korzysta z tego rozwiązania. Dlatego obecnie odwrócona hipoteka wzbudza ożywioną dyskusję i budzi zainteresowanie. W naszym tekście opisujemy wady i zalety hipoteki odwróconej oraz aspekty prawne.

Jak deweloperzy zachęcają do kupna nieruchomości?

Wakacje to czas, kiedy deweloperzy często decydują się na uatrakcyjnianie ofert sprzedaży nieruchomości. Najczęściej promocje dotyczą już wybudowanych nieruchomości. W przypadku projektów, które dopiero będą realizowane deweloperzy przyciągają kupujących, oferując im niższe ceny za nieruchomość.

Do którego banku warto było udać się po kredyt w EUR w czerwcu 2011?

Nie zawsze trzeba zadłużać się w złotych. Którą ofertę kredytu walutowego wybrać? Jakie warunki trzeba spełnić, aby z niej skorzystać? Ekspert objaśnia zasady kredytowania w obcej walucie i doradza, która propozycja jest najlepsza.

Przybywa chętnych na śmieciowe ratingi

Sytuacja strefy euro drastycznie pogarsza się. Kryzys jest coraz bardziej odczuwalny w słonecznej Italii, która zajmuje czołowe miejsce pod względem zadłużenia państw, należących do UE. Dług tego kraju wynosi 120 proc. PKB.

Jak mądrze inwestować w fundusze? – cz. III

Jeżeli nie posiadamy dużego doświadczenia w inwestowaniu, możemy powierzyć zarządzanie swoim kapitałem specjalistom. Jakie kategorie funduszy mamy do wyboru? Ekspert prezentuje różne alternatywy lokowania środków pieniężnych.

Przeniesienie własności nieruchomości a zabezpieczenie wierzytelności


Pan Kazimierz M. jest właścicielem nieruchomości w Warszawie o wartości 550 tysięcy złotych. Jest on dłużnikiem Pana Michała W., który żąda od niego zabezpieczenia wierzytelności (pożyczki udzielonej Panu Kazimierzowi M.). Czy Pan Kazimierz M. i Pan Michał W. mogą zawrzeć umowę o przeniesienie własności nieruchomości na zabezpieczenie wierzytelności?

REKLAMA