REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Osoba fizyczna, Postępowanie sądowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pojęcie przedsiębiorcy

Zgodnie z artykułem czwartym ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Kontrola działalności gospodarczej przedsiębiorcy

Każdy przedsiębiorca może zostać skontrolowany. Kontrolę prowadzą organy administracji publicznej. Co do zasady organy administracji publicznej kontrolują przedsiębiorców na zasadach określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej natomiast w zakresie nieuregulowanym w ustawie stosuje się przepisy ustaw szczególnych.

Polska Klasyfikacja Działalności

Polska Klasyfikacja Działalności została wprowadzona Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności . Jest to umownie przyjęty, hierarchicznie usystematyzowany podział rodzajów działalności społeczno – gospodarczej. Każdy przedsiębiorca ma nadany kod, który charakteryzuje prowadzoną przez niego działalność.

Osoby fizyczne bez NIP

Od 1 lipca 2011 r. osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej nie będą musiały posługiwać się Numerem Identyfikacji Podatkowej (NIP). Identyfikację podatnika zapewni jedynie numer PESEL.

REKLAMA

Czy przed sądem muszę mieć adwokata?

Wszczęcie sprawy przed sądem nie wymaga pomocy adwokata. Są jednak pewne sytuacje, w których skorzystanie z usług profesjonalnego pełnomocnika jest wymagane.

Więcej pieniędzy na działanie e-sądu

Ministerstwo Sprawiedliwości jest zadowolone z e-sądu i przeznaczy na jego działalność dodatkowe 2 mln złotych. Dzięki temu e-sąd zostanie wzmocniony kadrowo.

Od dziś (19 lipca) można wytaczać pozwy zbiorowe

Od 19 lipca 2010 r. można wnosić pozwy grupowe. Będzie mogło to uczynić minimum 10 osób. Konieczne będzie jednak ujednolicenie roszczeń.

Formalne wymogi aktu oskarżenia

Wniesienie aktu oskarżenia to czynność procesowa kończąca postępowanie przygotowawcze i uruchamiające kolejny etap postępowania karnego – postępowanie sądowe. Jest to wyraz procesowego żądania oskarżyciela aby skazać osobę oskarżoną za przypisane jej w akcie oskarżenia czyny. Każdy akt oskarżenia musi spełniać kilka podstawowych warunków formalnych.

REKLAMA

Krótszy czas oczekiwania na orzeczenia sądu

Od początku sierpnia w życie wejdą zmiany mające na celu skrócenie czasu oczekiwania na orzeczenia sądu. Minister Sprawiedliwości podpisał już w tej sprawie rozporządzenie.

Pozwy zbiorowe już od lipca

Od 19 lipca 2010 r. będzie można dochodzić swoich roszczeń w pozwach grupowych. Pierwszą dużą sprawą mogą być roszczenia odszkodowawcze poszkodowanych i rodzin ofiar, które ucierpiały zawalonej hali Międzynarodowych Targów Katowickich – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Postanowienie odmawiające wykluczenia sędziego musi być zawsze zaskarżalne

Postanowienie o odmowie wykluczenia sędziego w II instancji zgodnie z obowiązującym prawem nie jest zaskarżalne. Wkrótce to jednak się zmieni, gdyż zdaniem Trybunału Konstytucyjnego takie rozwiązanie jest niekonstytucyjne.

Czy osoby pobierające renty muszą się rozliczać w Urzędzie Skarbowym

Osoby pobierające renty są zobowiązane zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych. Wynika to z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Warunki przeprowadzenia dowodu na odległość

Od 23 marca 2010 r. obowiązuje rozporządzenie ministra sprawiedliwości, które reguluje sposób przeprowadzenia dowodów na odległość w postępowaniu cywilnym.

Protokół elektroniczny wkrótce pojawi się w sądach

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Gdy zmiany wejdą w życie w postępowaniu przed sądem pojawi się protokół elektroniczny.

Małoletni w sądach będą obsługiwani poza kolejnością

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzić zmiany w prawie, aby sprawy małoletnich którzy padli ofiarami przestępstw były rozpatrywane poza kolejnością.

Sądy działają coraz lepiej

Statystyki pokazują że sądy w 2009 r. działały lepiej i sprawniej niż w poprzednim roku. W 2009 r. w sądach powszechnych załatwiono (merytorycznie lub formalnie) 12 080 tys. spraw. Natomiast w roku 2008 r. było ich (11 155 tys.) co oznacza wzrost o 924 tys. tj. o 8,2%.

Kto nie jest konsumentem

Współczesne prawo cywilne w sposób szczególny chroni podmiot jakim jest konsument. Dlatego też warto wiedzieć kto jest a kto nie jest konsumentem i dlaczego.

Kto jest konsumentem

Wg Kodeksu cywilnego konsumentem jest osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Co wynika z tak sformułowanej definicji?

Kto jest konsumentem usług ubezpieczeniowych?

Konsument w szerokim - potocznym znaczeniu rozumiany jest jako osoba nabywająca od przedsiębiorcy towar lub usługę.

Adwokat z urzędu w postępowaniu karnym

Jednym z podstawowych praw oskarżonego w procesie karnym jest prawo do obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy obrońcy. Każdy ma możliwość ustanowienia adwokata na własną rękę i korzystania z jego pomocy we wszystkich stadiach procesu karnego. Istnieją jednak szczególne wypadki, kiedy sąd powinien wyznaczyć oskarżonemu obrońcę z urzędu, w przeciwnym razie wydane w sprawie orzeczenie będzie wadliwe.

Osoba fizyczna

Jest to prawne określenie każdego człowieka, który występuje jako podmiot w stosunkach cywilnoprawnych.

Osoba fizyczna

Jest to prawne określenie każdego człowieka, który występuje jako podmiot w stosunkach cywilnoprawnych.

REKLAMA