Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pacjent za granicą. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pacjent za granicą.
Dłuższy okres ważności karty EKUZ
Aktualizacja: 23.10.2018
Karta EKUZ będzie ważna 18 miesięcy, a w przypadku dzieci i młodzieży - 5 lat. To istotna zmiana dla osób, leczących się za granicą. »
Lepszy dostęp do badań klinicznych w 2018 r.
Aktualizacja: 29.03.2017
Do października 2018 r. polski rząd zobowiązany jest implementować unijne rozporządzenie dotyczące badań klinicznych. Jakie korzyści przyniesie to polskim pacjentom? »
Prawo do ponadstandardowych świadczeń zdrowotnych
Aktualizacja: 24.07.2014
Prawo do ponadstandardowych świadczeń zdrowotnych doznaje ograniczenia wskutek przyjętej przez NFZ oraz resort zdrowia interpretacji, zgodnie z którą obywatel ma prawo do świadczenia zdrowotnego albo bezpłatnie albo pełnopłatnie. Obywatele nie mogą więc dopłacać do ponadstandardowych świadczeń. »
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - urlop 2014
Aktualizacja: 06.06.2014
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), uprawnia do nieodpłatnego leczenia za granicą. Warto wyposażyć się w nią na zagraniczny wyjazd w trakcie urlopu 2014. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można otrzymać bezpłatnie i "od ręki" w wojewódzkim oddziale NFZ. »
Kiedy pacjent płaci za przejazd karetką
Aktualizacja: 31.01.2011
W sytuacjach, w których istnieje konieczność przewiezienia pacjenta, to stan zdrowia chorego jest wyznacznikiem przy podejmowaniu decyzji o odpłatności transportu sanitarnego. »
NFZ nie zawsze zrefunduje koszty leczenia za granicą
Aktualizacja: 31.05.2011
Przepisy unijne określą sytuacje, kiedy na leczenie w innym kraju członkowskim będzie wymagało zgody Narodowego Funduszu Zdrowia. »
Prawo do informacji - czego może żądać pacjent?
Aktualizacja: 20.01.2011
Prawo do informacji jest jednym z podstawowych praw pacjenta. Wiąże się ono z możliwością uzyskania informacji na temat swojego stanu zdrowia, co powinno nastąpić w sposób jasny i zrozumiały. Lekarz musi poinformować pacjenta w sposób wyczerpujący. »
Jak otrzymać receptę we Francji?
Aktualizacja: 27.09.2011
Aby uzyskać receptę we Francji należy udać się z kserokopią EKUZ do lekarza, który ma zawartą umowę z francuskim systemem ubezpieczenia zdrowotnego (conventionné). O refundację poniesionych kosztów można ubiegać się zarówno we francuskiej kasie chorych, jak i po powrocie do kraju we właściwym oddziale NFZ. »
Czy mogę zrealizować receptę w Belgii?
Aktualizacja: 27.09.2011
Wybieram się do Belgii do córki. Zamierzam spędzić tam 2 miesiące. Czy będę mogła zrealizować polskie recepty na miejscu? »
Jak uzyskać pomoc medyczną w krajach UE?
Aktualizacja: 12.08.2010
Planując wyjazd do krajów Unii Europejskiej warto uzyskać w NFZ tzw. europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) . Karta uprawnia do zwrotu kosztów leczenia na terenie państw UE i Szwajcarii. »
Zakaz przemieszczania się – SN uznał kasacje RPO
Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »