REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - urlop 2014

Aleksandra Pajewska
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - urlop 2014/ fot. Fotolia
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - urlop 2014/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), uprawnia do nieodpłatnego leczenia za granicą. Warto wyposażyć się w nią na zagraniczny wyjazd w trakcie urlopu 2014. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można otrzymać bezpłatnie i "od ręki" w wojewódzkim oddziale NFZ.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) rok szkolny 2013/ 2014 kończy się z dniem 27 czerwca 2014 roku (ostatni piątek czerwca). Zatem ostatni weekend czerwca (28 - 29 czerwca 2014 roku) jest jednocześnie pierwszym weekendem wakacji. Warto więc przypomnieć sobie, jak skutecznie domagać się nieplanowanego leczenia za granicą, by nie ponieść przy tym niepotrzebnych i nadmiernych kosztów.

REKLAMA

Zadaj pytanie na Forum

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Planując wakacyjny wyjazd wypoczynkowy warto pamiętać o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest ona dokumentem osobistym, uprawniającym ubezpieczonego do uzyskania pierwszej pomocy medycznej oraz niezbędnych świadczeń w czasie krótkiego pobytu (urlopu) w innym państwie. Dla każdej wyjeżdżającej osoby wydaje się odrębną kartę.

Małoletnie dziecko także powinno legitymować się własną kartą.

Wniosek o wydanie EKUZ

Podstawę stanowi wniosek zainteresowanego o wydanie EKUZ w związku z planowanym turystycznym wyjazdem zagranicznym. Wniosek można złożyć dowolną drogą, zarówno osobiście jak i za pośrednictwem innej osoby, tradycyjnej poczty lub faksu czy e-maila. Wniosek ma postać formularza, który jest dostępny na stronie internetowej funduszu zdrowia. Wniosek powinien więc mieć formę pisemną (także formę skanu dokumentów). Wysyłając pismo za pośrednictwem poczty czy e-maila warto dołączyć do niego dowód ubezpieczenia zdrowotnego, by uniknąć ewentualnych trudności z potwierdzeniem statusu ubezpieczonego. Uprawnienia weryfikowane są na podstawie danych zawartych w systemie eWUŚ - Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. Dane w nim umieszczone nie zawsze jednak są prawidłowe i aktualne. Stąd też NFZ jest uprawniony do żądania przedstawienia dowodu ubezpieczenia zdrowotnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Bezprawne zatrzymanie dowodu osobistego

Dowodem potwierdzającym nasze prawo do bezpłatnego leczenia jest:

  • dla pracowników – druk ZUS RMUA;
  • dla osób ubezpieczonych przez małżonków – zgłoszenie do ubezpieczenia członka rodziny, tj. druk ZUS ZCNA;
  • dla uczących się dzieci i młodzieży – legitymacja uczniowska/ studencka i dowód potwierdzający dopisanie do ubezpieczenia (druk ZUS ZCNA). Zgodnie bowiem z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 lipca 2012 r. (II GSK 1102/11) studenci, a więc osoby, które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu są uprawnieni do świadczeń z opieki zdrowotnej ze względu na swój status, także do świadczeń za granicą. Stąd też po przedstawieniu odpowiednich dokumentów nie można odmówić im wydania karty EKUZ.

Ustawodawca nie wprowadził konieczności załączania do wniosku zdjęcia.

Zapisz się na nasz newsletter

Od złożenia pisma nie są pobierane żadne opłaty.

Karta co do zasady wydawana jest w ciągu 3 dni od daty wpływu dokumentów i przesyłana listem poleconym. W przypadku osobistego składania dokumentów wydawana jest od razu. Nie ma konieczności osobistego odbioru karty. Możemy więc pisemnie upoważnić do tego inną osobę, np. małżonka, który odbierze karty całej rodziny. EKUZ wydawana jest przez dowolnie wybrany oddział wojewódzki NFZ, ewentualnie jego delegaturę. W przypadku problemów z ustaleniem prawa do ubezpieczenia, pacjent zostanie skierowany do wojewódzkiego oddziału NFZ właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania.

Okres ważności karty

Co do zasady karta wydawana jest na okres 6 miesięcy.

Dotyczy to osób zatrudnionych, przedsiębiorców, rencistów i członków rodzin ubezpieczonych. Istnieją jednak inne grupy ubezpieczonych, dla których EKUZ wydawana jest na inny okres ważności:

  • emeryci uzyskują kartę na okres 5 lat,
  • bezrobotni – 2 miesięcy,
  • kobiety w okresie ciąży i porodu,
  • dzieci i młodzież do ukończenia 18 roku życia – 6 miesięcy,
  • osoby spełniające kryterium dochodowe dla otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej i otrzymały w tym zakresie odpowiednią decyzję – 90 dni,
  • kobiety w okresie połogu – 42 dni.

By odnowić kartę, której termin ważności minął, należy wystąpić z ponownym wnioskiem o jej wydanie. Jeśli termin ważności karty mija podczas naszego zagranicznego wyjazdu, jeszcze przed urlop należy złożyć wniosek o wyrobienie drugiej karty. Na wyjeździe powinniśmy dysponować obydwoma dokumentami. Jeśli zgubimy kartę, możemy zwrócić się o wydanie duplikatu.

Certyfikat tymczasowo zastępujący kartę

Nie ma obowiązku posiadania EKUZ. Oddział wojewódzki ma możliwość wydania certyfikatu tymczasowo zastępującego kartę. Jest on wydawany w szczególnych sytuacjach. Następuje to na wniosek pacjenta już przebywającego za granicą i korzystającego z leczenia. W piśmie powinna zostać wskazana data uzyskania świadczenia/ początkowa data, gdy nadal trwa. Certyfikat wydawany jest najczęściej na czas trwania leczenia. Pacjent otrzymuje go faksem, mailem lub pocztą.

Zakres terytorialny

REKLAMA

Osobom podlegającym ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce przysługuje prawo do uzyskania świadczeń na zasadach koordynacji systemów ubezpieczeniowych na terytorium 28 państw Unii Europejskiej oraz 4 państw Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), tj. Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Lichtensteinu.

W tych krajach mamy gwarancję udzielenia opieki medycznej w stanach nagłych na takich samych zasadach jak ich obywatelom. Ubezpieczeni mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej w sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia oraz niespodziewanych zdarzeń (np. kontuzji będącej efektem wypadku na górskim szlaku). Nie ma możliwości korzystania ze świadczeń na podstawie karty na terenie tzw. państwa trzeciego, np. Egiptu.

Polecamy serwis: Prawa pacjenta

Refundacja

W sytuacji gdy podczas zagranicznego pobytu poniesiemy koszty leczenia, przysługuje nam prawo wystąpienia do NFZ o ich zwrot (refundację). Zwrotowi podlegają koszty poniesione za świadczenia, które są bezpłatne dla ubezpieczonych obywateli danego kraju. Nie możemy ubiegać się o zwrot kosztów leczenia ponoszonych także przez nich na zasadzie współpłacenia, tzw. partycypacji. Koszty zwracane są na podstawie przedstawionych rachunków z zagranicznej placówki medycznej oraz dowodów zapłaty. Ich zwrot następuje na wniosek pacjenta złożony we właściwym ze względu na jego miejsce zamieszkania wojewódzkim oddziale NFZ.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.).

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. 2004 nr 210 poz. 2135).

Wyrok NSA z 7 lipca 2012 r. (sygn. akt II GSK 1102/11).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MC: Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ochrona przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni będzie wzmocniona

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 24 maja 2024 r.

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach i spełniających warunki

Po zmianach, które weszły w życie na początku tego roku więcej osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem; pozwólcie dzieciom wypocząć

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

REKLAMA

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

REKLAMA

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA