| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia zdrowotne > Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - urlop 2014

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - urlop 2014

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), uprawnia do nieodpłatnego leczenia za granicą. Warto wyposażyć się w nią na zagraniczny wyjazd w trakcie urlopu 2014. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można otrzymać bezpłatnie i "od ręki" w wojewódzkim oddziale NFZ.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) rok szkolny 2013/ 2014 kończy się z dniem 27 czerwca 2014 roku (ostatni piątek czerwca). Zatem ostatni weekend czerwca (28 - 29 czerwca 2014 roku) jest jednocześnie pierwszym weekendem wakacji. Warto więc przypomnieć sobie, jak skutecznie domagać się nieplanowanego leczenia za granicą, by nie ponieść przy tym niepotrzebnych i nadmiernych kosztów.

Zadaj pytanie na Forum

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Planując wakacyjny wyjazd wypoczynkowy warto pamiętać o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest ona dokumentem osobistym, uprawniającym ubezpieczonego do uzyskania pierwszej pomocy medycznej oraz niezbędnych świadczeń w czasie krótkiego pobytu (urlopu) w innym państwie. Dla każdej wyjeżdżającej osoby wydaje się odrębną kartę.

Małoletnie dziecko także powinno legitymować się własną kartą.

Wniosek o wydanie EKUZ

Podstawę stanowi wniosek zainteresowanego o wydanie EKUZ w związku z planowanym turystycznym wyjazdem zagranicznym. Wniosek można złożyć dowolną drogą, zarówno osobiście jak i za pośrednictwem innej osoby, tradycyjnej poczty lub faksu czy e-maila. Wniosek ma postać formularza, który jest dostępny na stronie internetowej funduszu zdrowia. Wniosek powinien więc mieć formę pisemną (także formę skanu dokumentów). Wysyłając pismo za pośrednictwem poczty czy e-maila warto dołączyć do niego dowód ubezpieczenia zdrowotnego, by uniknąć ewentualnych trudności z potwierdzeniem statusu ubezpieczonego. Uprawnienia weryfikowane są na podstawie danych zawartych w systemie eWUŚ - Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. Dane w nim umieszczone nie zawsze jednak są prawidłowe i aktualne. Stąd też NFZ jest uprawniony do żądania przedstawienia dowodu ubezpieczenia zdrowotnego.

Zobacz również: Bezprawne zatrzymanie dowodu osobistego

Dowodem potwierdzającym nasze prawo do bezpłatnego leczenia jest:

  • dla pracowników – druk ZUS RMUA;
  • dla osób ubezpieczonych przez małżonków – zgłoszenie do ubezpieczenia członka rodziny, tj. druk ZUS ZCNA;
  • dla uczących się dzieci i młodzieży – legitymacja uczniowska/ studencka i dowód potwierdzający dopisanie do ubezpieczenia (druk ZUS ZCNA). Zgodnie bowiem z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 lipca 2012 r. (II GSK 1102/11) studenci, a więc osoby, które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu są uprawnieni do świadczeń z opieki zdrowotnej ze względu na swój status, także do świadczeń za granicą. Stąd też po przedstawieniu odpowiednich dokumentów nie można odmówić im wydania karty EKUZ.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »