REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - urlop 2014

Aleksandra Pajewska
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - urlop 2014/ fot. Fotolia
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - urlop 2014/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), uprawnia do nieodpłatnego leczenia za granicą. Warto wyposażyć się w nią na zagraniczny wyjazd w trakcie urlopu 2014. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można otrzymać bezpłatnie i "od ręki" w wojewódzkim oddziale NFZ.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) rok szkolny 2013/ 2014 kończy się z dniem 27 czerwca 2014 roku (ostatni piątek czerwca). Zatem ostatni weekend czerwca (28 - 29 czerwca 2014 roku) jest jednocześnie pierwszym weekendem wakacji. Warto więc przypomnieć sobie, jak skutecznie domagać się nieplanowanego leczenia za granicą, by nie ponieść przy tym niepotrzebnych i nadmiernych kosztów.

REKLAMA

Zadaj pytanie na Forum

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Planując wakacyjny wyjazd wypoczynkowy warto pamiętać o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest ona dokumentem osobistym, uprawniającym ubezpieczonego do uzyskania pierwszej pomocy medycznej oraz niezbędnych świadczeń w czasie krótkiego pobytu (urlopu) w innym państwie. Dla każdej wyjeżdżającej osoby wydaje się odrębną kartę.

Małoletnie dziecko także powinno legitymować się własną kartą.

Wniosek o wydanie EKUZ

Podstawę stanowi wniosek zainteresowanego o wydanie EKUZ w związku z planowanym turystycznym wyjazdem zagranicznym. Wniosek można złożyć dowolną drogą, zarówno osobiście jak i za pośrednictwem innej osoby, tradycyjnej poczty lub faksu czy e-maila. Wniosek ma postać formularza, który jest dostępny na stronie internetowej funduszu zdrowia. Wniosek powinien więc mieć formę pisemną (także formę skanu dokumentów). Wysyłając pismo za pośrednictwem poczty czy e-maila warto dołączyć do niego dowód ubezpieczenia zdrowotnego, by uniknąć ewentualnych trudności z potwierdzeniem statusu ubezpieczonego. Uprawnienia weryfikowane są na podstawie danych zawartych w systemie eWUŚ - Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. Dane w nim umieszczone nie zawsze jednak są prawidłowe i aktualne. Stąd też NFZ jest uprawniony do żądania przedstawienia dowodu ubezpieczenia zdrowotnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Bezprawne zatrzymanie dowodu osobistego

Dowodem potwierdzającym nasze prawo do bezpłatnego leczenia jest:

 • dla pracowników – druk ZUS RMUA;
 • dla osób ubezpieczonych przez małżonków – zgłoszenie do ubezpieczenia członka rodziny, tj. druk ZUS ZCNA;
 • dla uczących się dzieci i młodzieży – legitymacja uczniowska/ studencka i dowód potwierdzający dopisanie do ubezpieczenia (druk ZUS ZCNA). Zgodnie bowiem z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 lipca 2012 r. (II GSK 1102/11) studenci, a więc osoby, które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu są uprawnieni do świadczeń z opieki zdrowotnej ze względu na swój status, także do świadczeń za granicą. Stąd też po przedstawieniu odpowiednich dokumentów nie można odmówić im wydania karty EKUZ.

Ustawodawca nie wprowadził konieczności załączania do wniosku zdjęcia.

Zapisz się na nasz newsletter

Od złożenia pisma nie są pobierane żadne opłaty.

Karta co do zasady wydawana jest w ciągu 3 dni od daty wpływu dokumentów i przesyłana listem poleconym. W przypadku osobistego składania dokumentów wydawana jest od razu. Nie ma konieczności osobistego odbioru karty. Możemy więc pisemnie upoważnić do tego inną osobę, np. małżonka, który odbierze karty całej rodziny. EKUZ wydawana jest przez dowolnie wybrany oddział wojewódzki NFZ, ewentualnie jego delegaturę. W przypadku problemów z ustaleniem prawa do ubezpieczenia, pacjent zostanie skierowany do wojewódzkiego oddziału NFZ właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania.

Okres ważności karty

Co do zasady karta wydawana jest na okres 6 miesięcy.

Dotyczy to osób zatrudnionych, przedsiębiorców, rencistów i członków rodzin ubezpieczonych. Istnieją jednak inne grupy ubezpieczonych, dla których EKUZ wydawana jest na inny okres ważności:

 • emeryci uzyskują kartę na okres 5 lat,
 • bezrobotni – 2 miesięcy,
 • kobiety w okresie ciąży i porodu,
 • dzieci i młodzież do ukończenia 18 roku życia – 6 miesięcy,
 • osoby spełniające kryterium dochodowe dla otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej i otrzymały w tym zakresie odpowiednią decyzję – 90 dni,
 • kobiety w okresie połogu – 42 dni.

By odnowić kartę, której termin ważności minął, należy wystąpić z ponownym wnioskiem o jej wydanie. Jeśli termin ważności karty mija podczas naszego zagranicznego wyjazdu, jeszcze przed urlop należy złożyć wniosek o wyrobienie drugiej karty. Na wyjeździe powinniśmy dysponować obydwoma dokumentami. Jeśli zgubimy kartę, możemy zwrócić się o wydanie duplikatu.

Certyfikat tymczasowo zastępujący kartę

Nie ma obowiązku posiadania EKUZ. Oddział wojewódzki ma możliwość wydania certyfikatu tymczasowo zastępującego kartę. Jest on wydawany w szczególnych sytuacjach. Następuje to na wniosek pacjenta już przebywającego za granicą i korzystającego z leczenia. W piśmie powinna zostać wskazana data uzyskania świadczenia/ początkowa data, gdy nadal trwa. Certyfikat wydawany jest najczęściej na czas trwania leczenia. Pacjent otrzymuje go faksem, mailem lub pocztą.

Zakres terytorialny

REKLAMA

Osobom podlegającym ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce przysługuje prawo do uzyskania świadczeń na zasadach koordynacji systemów ubezpieczeniowych na terytorium 28 państw Unii Europejskiej oraz 4 państw Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), tj. Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Lichtensteinu.

W tych krajach mamy gwarancję udzielenia opieki medycznej w stanach nagłych na takich samych zasadach jak ich obywatelom. Ubezpieczeni mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej w sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia oraz niespodziewanych zdarzeń (np. kontuzji będącej efektem wypadku na górskim szlaku). Nie ma możliwości korzystania ze świadczeń na podstawie karty na terenie tzw. państwa trzeciego, np. Egiptu.

Polecamy serwis: Prawa pacjenta

Refundacja

W sytuacji gdy podczas zagranicznego pobytu poniesiemy koszty leczenia, przysługuje nam prawo wystąpienia do NFZ o ich zwrot (refundację). Zwrotowi podlegają koszty poniesione za świadczenia, które są bezpłatne dla ubezpieczonych obywateli danego kraju. Nie możemy ubiegać się o zwrot kosztów leczenia ponoszonych także przez nich na zasadzie współpłacenia, tzw. partycypacji. Koszty zwracane są na podstawie przedstawionych rachunków z zagranicznej placówki medycznej oraz dowodów zapłaty. Ich zwrot następuje na wniosek pacjenta złożony we właściwym ze względu na jego miejsce zamieszkania wojewódzkim oddziale NFZ.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.).

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. 2004 nr 210 poz. 2135).

Wyrok NSA z 7 lipca 2012 r. (sygn. akt II GSK 1102/11).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Dla 2-3 osobowego gospodarstwa bon energetyczny 400 zł lub 800 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł lub 1000 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł 1200 zł. Projekt na RCL

Dla gospodarstwa 2-3 osobowego bon energetyczny będzie miał wartość 400 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł.

Tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. nie kupią i nie zapalą już legalnie papierosa? Celem wyeliminowanie palenie w kolejnych pokoleniach.

Czy stworzenie pierwszego pokolenia wolnego od nikotyny będzie korzystne dla państw, bo ograniczy liczbę chorób i zgonów ich obywateli, czy niekorzystne, bo spadną dochody z akcyzy i rozwinie się szara strefa? Kolejne państwo próbuje zaostrzyć przepisy antynikotynowe.

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Prawdopodobnie tak

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Taki jest plan.

Zakaz wprowadzania psów na plaże niezgodny z prawem. Ale nie można psów puszczać wolno – trzeba prowadzić na smyczy i po nich sprzątać

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zakazu wprowadzania psów na plaże w gminie Ustronie Morskie, który uchwaliła ta gmina. Najpierw Rzecznik bezskutecznie interweniował u wójta, a potem zaskarżył uchwałę gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. WSA wyrokiem z 4 kwietnia 2024 r. stwierdził nieważność tego zakazu. Ale jednocześnie Sąd wskazał, że nieważność generalnego zakazu wprowadzania psów na plażę nie oznacza dowolności postępowania osób, wprowadzających psy na plaże. Cały czas bowiem obowiązują w tej gminie przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku, które zobowiązują właścicieli lub opiekunów do wyprowadzania psów na smyczy na terenach użytku publicznego (a psów ras uznawanych za na smyczy i w kagańcu przez osobę pełnoletnią). Przepisy te nakładają też na właścicieli lub opiekunów zwierząt domowych obowiązek usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych. To jedna z wielu podobnych spraw. Co jakiś czas samorządy gminne postanawiają zakazać wstępu psom a to do parku, na plażę, czy nawet na cmentarz.

REKLAMA

Rząd: wzrost opłat od bogatych firm aż o 200%. Opozycja: 200% to żadna podwyżka. Bo inflacja

Wzrost rocznego wskaźnika opłaty telekomunikacyjne na poziomie 0,15% - co stanowi wzrost o 200% w stosunku do stanu obecnego. Sprawdź szczegóły!

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny: Zbliżają się terminy ustawowe waloryzacji tych zasiłków

Od wielu lat nie były waloryzowane świadczenia rodzinne. W 2024 r. muszą zostać podwyższone. Jest to nakaz ustawowy.

REKLAMA