REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - urlop 2014

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Pajewska
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - urlop 2014/ fot. Fotolia
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - urlop 2014/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), uprawnia do nieodpłatnego leczenia za granicą. Warto wyposażyć się w nią na zagraniczny wyjazd w trakcie urlopu 2014. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można otrzymać bezpłatnie i "od ręki" w wojewódzkim oddziale NFZ.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) rok szkolny 2013/ 2014 kończy się z dniem 27 czerwca 2014 roku (ostatni piątek czerwca). Zatem ostatni weekend czerwca (28 - 29 czerwca 2014 roku) jest jednocześnie pierwszym weekendem wakacji. Warto więc przypomnieć sobie, jak skutecznie domagać się nieplanowanego leczenia za granicą, by nie ponieść przy tym niepotrzebnych i nadmiernych kosztów.

REKLAMA

Zadaj pytanie na Forum

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Planując wakacyjny wyjazd wypoczynkowy warto pamiętać o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest ona dokumentem osobistym, uprawniającym ubezpieczonego do uzyskania pierwszej pomocy medycznej oraz niezbędnych świadczeń w czasie krótkiego pobytu (urlopu) w innym państwie. Dla każdej wyjeżdżającej osoby wydaje się odrębną kartę.

Małoletnie dziecko także powinno legitymować się własną kartą.

Wniosek o wydanie EKUZ

Podstawę stanowi wniosek zainteresowanego o wydanie EKUZ w związku z planowanym turystycznym wyjazdem zagranicznym. Wniosek można złożyć dowolną drogą, zarówno osobiście jak i za pośrednictwem innej osoby, tradycyjnej poczty lub faksu czy e-maila. Wniosek ma postać formularza, który jest dostępny na stronie internetowej funduszu zdrowia. Wniosek powinien więc mieć formę pisemną (także formę skanu dokumentów). Wysyłając pismo za pośrednictwem poczty czy e-maila warto dołączyć do niego dowód ubezpieczenia zdrowotnego, by uniknąć ewentualnych trudności z potwierdzeniem statusu ubezpieczonego. Uprawnienia weryfikowane są na podstawie danych zawartych w systemie eWUŚ - Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. Dane w nim umieszczone nie zawsze jednak są prawidłowe i aktualne. Stąd też NFZ jest uprawniony do żądania przedstawienia dowodu ubezpieczenia zdrowotnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Bezprawne zatrzymanie dowodu osobistego

Dowodem potwierdzającym nasze prawo do bezpłatnego leczenia jest:

  • dla pracowników – druk ZUS RMUA;
  • dla osób ubezpieczonych przez małżonków – zgłoszenie do ubezpieczenia członka rodziny, tj. druk ZUS ZCNA;
  • dla uczących się dzieci i młodzieży – legitymacja uczniowska/ studencka i dowód potwierdzający dopisanie do ubezpieczenia (druk ZUS ZCNA). Zgodnie bowiem z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 lipca 2012 r. (II GSK 1102/11) studenci, a więc osoby, które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu są uprawnieni do świadczeń z opieki zdrowotnej ze względu na swój status, także do świadczeń za granicą. Stąd też po przedstawieniu odpowiednich dokumentów nie można odmówić im wydania karty EKUZ.

Ustawodawca nie wprowadził konieczności załączania do wniosku zdjęcia.

Zapisz się na nasz newsletter

Od złożenia pisma nie są pobierane żadne opłaty.

Karta co do zasady wydawana jest w ciągu 3 dni od daty wpływu dokumentów i przesyłana listem poleconym. W przypadku osobistego składania dokumentów wydawana jest od razu. Nie ma konieczności osobistego odbioru karty. Możemy więc pisemnie upoważnić do tego inną osobę, np. małżonka, który odbierze karty całej rodziny. EKUZ wydawana jest przez dowolnie wybrany oddział wojewódzki NFZ, ewentualnie jego delegaturę. W przypadku problemów z ustaleniem prawa do ubezpieczenia, pacjent zostanie skierowany do wojewódzkiego oddziału NFZ właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania.

Okres ważności karty

Co do zasady karta wydawana jest na okres 6 miesięcy.

Dotyczy to osób zatrudnionych, przedsiębiorców, rencistów i członków rodzin ubezpieczonych. Istnieją jednak inne grupy ubezpieczonych, dla których EKUZ wydawana jest na inny okres ważności:

  • emeryci uzyskują kartę na okres 5 lat,
  • bezrobotni – 2 miesięcy,
  • kobiety w okresie ciąży i porodu,
  • dzieci i młodzież do ukończenia 18 roku życia – 6 miesięcy,
  • osoby spełniające kryterium dochodowe dla otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej i otrzymały w tym zakresie odpowiednią decyzję – 90 dni,
  • kobiety w okresie połogu – 42 dni.

By odnowić kartę, której termin ważności minął, należy wystąpić z ponownym wnioskiem o jej wydanie. Jeśli termin ważności karty mija podczas naszego zagranicznego wyjazdu, jeszcze przed urlop należy złożyć wniosek o wyrobienie drugiej karty. Na wyjeździe powinniśmy dysponować obydwoma dokumentami. Jeśli zgubimy kartę, możemy zwrócić się o wydanie duplikatu.

Certyfikat tymczasowo zastępujący kartę

Nie ma obowiązku posiadania EKUZ. Oddział wojewódzki ma możliwość wydania certyfikatu tymczasowo zastępującego kartę. Jest on wydawany w szczególnych sytuacjach. Następuje to na wniosek pacjenta już przebywającego za granicą i korzystającego z leczenia. W piśmie powinna zostać wskazana data uzyskania świadczenia/ początkowa data, gdy nadal trwa. Certyfikat wydawany jest najczęściej na czas trwania leczenia. Pacjent otrzymuje go faksem, mailem lub pocztą.

Zakres terytorialny

REKLAMA

Osobom podlegającym ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce przysługuje prawo do uzyskania świadczeń na zasadach koordynacji systemów ubezpieczeniowych na terytorium 28 państw Unii Europejskiej oraz 4 państw Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), tj. Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Lichtensteinu.

W tych krajach mamy gwarancję udzielenia opieki medycznej w stanach nagłych na takich samych zasadach jak ich obywatelom. Ubezpieczeni mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej w sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia oraz niespodziewanych zdarzeń (np. kontuzji będącej efektem wypadku na górskim szlaku). Nie ma możliwości korzystania ze świadczeń na podstawie karty na terenie tzw. państwa trzeciego, np. Egiptu.

Polecamy serwis: Prawa pacjenta

Refundacja

W sytuacji gdy podczas zagranicznego pobytu poniesiemy koszty leczenia, przysługuje nam prawo wystąpienia do NFZ o ich zwrot (refundację). Zwrotowi podlegają koszty poniesione za świadczenia, które są bezpłatne dla ubezpieczonych obywateli danego kraju. Nie możemy ubiegać się o zwrot kosztów leczenia ponoszonych także przez nich na zasadzie współpłacenia, tzw. partycypacji. Koszty zwracane są na podstawie przedstawionych rachunków z zagranicznej placówki medycznej oraz dowodów zapłaty. Ich zwrot następuje na wniosek pacjenta złożony we właściwym ze względu na jego miejsce zamieszkania wojewódzkim oddziale NFZ.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.).

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. 2004 nr 210 poz. 2135).

Wyrok NSA z 7 lipca 2012 r. (sygn. akt II GSK 1102/11).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd naprawia emerytury czerwcowe! Koniec z niesprawiedliwością z lat 2009–2019 – znamy szczegóły projektu ustawy

Rząd szykuje rewolucję dla tysięcy emerytów i rencistów! Nowy projekt ustawy ma zlikwidować wieloletnią niesprawiedliwość wobec osób, którym przyznano emeryturę lub rentę rodzinną w czerwcu w latach 2009–2019. Zmiany mają wyrównać ich sytuację ze świadczeniobiorcami z późniejszych lat i położyć kres tzw. „sezonowości emerytalnej”. Decyzja już we wtorek.

To może być pierwsza taka sytuacja w historii Polski: Prezes NBP Adam Glapiński już ostrzega!

Historyczny moment dla polskiej gospodarki? Prezes NBP Adam Glapiński ostrzega, że już w 2026 roku dług publiczny może po raz pierwszy przekroczyć unijny próg 60 proc. PKB. Choć inflacja zbliża się do celu NBP, to fiskalna polityka rządu – najluźniejsza w całej UE poza Rumunią – może zachwiać stabilnością makroekonomiczną kraju.

Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

REKLAMA

Kupując tę nieruchomość, wpadniesz w finansową pułapkę i poniesiesz dodatkowy koszt sięgający nawet 50 tys. zł. To skutek nowych wymogów Unii Europejskiej

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

Zmiana cen gazu. Chodzi o kwoty od 1 tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Kto odczuje nową taryfę?

Choć większość z nas od miesięcy żyje tematem cen energii, to dla wielu osób równie istotne są ceny gazu. A te właśnie się zmieniły. Różnica obejmie rocznie kwoty od tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy.

Renta wdowia 2025. ZUS wypłaca świadczenia w zbiegu [Ważne terminy]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca już wdowie renty. Jak informuje ZUS, dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 359,82 zł. Dlaczego ważne jest szybkie złożenie wniosku?

REKLAMA

Milion wniosków o rentę wdowią. ZUS: tym osobom świadczenia nie przyznamy
Dodatek pielęgnacyjny przed ukończeniem 75 lat. Ważny warunek i przykład z sądu

Po ukończeniu 75 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna emerytowi dodatek z urzędu. Inaczej jest jednak w przypadku młodszych osób, które muszą spełnić dodatkowe warunki.

REKLAMA