| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Zdrowie seniora > Jak otrzymać receptę we Francji?

Jak otrzymać receptę we Francji?

Aby uzyskać receptę we Francji należy udać się z kserokopią EKUZ do lekarza, który ma zawartą umowę z francuskim systemem ubezpieczenia zdrowotnego (conventionné). O refundację poniesionych kosztów można ubiegać się zarówno we francuskiej kasie chorych, jak i po powrocie do kraju we właściwym oddziale NFZ.

Na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) przysługują świadczenia medyczne w zakresie niezbędnym z medycznego punktu widzenia. W każdym przypadku lekarz, który udziela pomocy stwierdza czy dane świadczenie jest niezbędne. Bierze się tu pod uwagę charakter świadczenia oraz przewidywany okres pobytu ubezpieczonego w danym państwie członkowskim.

Jak otrzymać receptę?

Aby uzyskać receptę należy udać się z kserokopią EKUZ do lekarza, który ma zawartą umowę z francuskim systemem ubezpieczenia zdrowotnego (conventionné).

Leczenie specjalistyczne we Francji nie wymaga skierowania lekarza ogólnego.

Zarówno od udzielającego świadczeń lekarza, jak i w aptece pacjent otrzymuje dokument Feuille de Soins/ Feuille de Soins de Bucco Dentaire. Z opakowań lekarstw należy odkleić vignettes (małe, białe lub niebieskie nalepki z ceną) i przykleić je w wyznaczonych miejscach Feuille de Soins otrzymanego od farmaceuty, a następnie podpisać Feuille de Soins.

Zwrot kosztów

O zwrot kosztów związanych z zakupem leków można starać się we Francji, jak i po powrocie do Polski. Należy jednak pamiętać, iż przy zakupie leków należy opłacić pełne koszty.

Lokalna kasa chorych Caisse Primaire D'Assurance Maladie (C.P.A.M.) zwraca 100 % ceny leków niezbędnych (z białą nalepką vignette i symbolem przekreślonego prostokąta), 65 % ceny innych leków z białą vignette, 35 % ceny leków z niebieską vignette i 15 % dla leków z pomarańczową vignette. Środki opatrunkowe są refundowane według niższych stawek procentowych. Za każde opakowanie leku zostanie odliczone od zwrotu 0,50 EUR.

Aby otrzymać refundację, należy zwrócić się do francuskiej kasy chorych, w okręgu której zostały udzielone świadczenia. Kasa dokonuje refundacji zwykle w ciągu ok. 2 miesięcy.

Po powrocie do Polski można złożyć wyżej wymienione dokumenty w oddziale NFZ. Do wniosku o zwrot kosztów trzeba załączyć oryginały Feuille de Soins i recept.

Świadczenia medyczne na zasadach koordynacji dostępne są także w departamentach zamorskich: Gwadelupa, Martynika, Gujana Francuska, Reunion.

Zadaj pytanie: Forum

Gdzie uzyskać niezbędne informacje?

W kraju szczegółowe informacji udziela Narodowy Fundusz Zdrowia.

We Francji informacje można uzyskać w kasach chorych (C.P.A.M. ), bądź w instytucji łącznikowej:

Centre des Liaisons Européennes et Internationales de Sécurité Sociale (C.L.E.I.S.S.) 11, rue de la tour des Dames

75436 Paris cedex 09, France

Tel. : 0033 14 526 33 41,

Fax : 0033 14 995 06 50

www.cleiss.fr 

Zobacz również serwis: Leki refundowane

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »