Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu przesłuchanie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące przesłuchanie.
Nadużywanie kajdanek przez policję - RPO
Aktualizacja: 23.01.2020
Policja nadużywa prewencyjnego stosowania kajdanek w konwojach i podczas przesłuchań. Prawie wszyscy zatrzymani doprowadzani do komisariatu mają ręce skute z tyłu. PRO ma zastrzeżenia także do używania kajdanek zespolonych czyli na ręce i nogi. »
Przesłuchanie dziecka w odpowiednich warunkach
Aktualizacja: 14.01.2016
Rzecznik Praw Dziecka chce, aby wszystkie dzieci były przesłuchiwane w specjalnym pomieszczeniu i z udziałem psychologa. Niestety obecnie to uprawnienie przysługuje dzieciom poniżej 15 lat, w sprawach karnych. »
Przesłuchanie dziecka w specjalnych pomieszczeniach
Aktualizacja: 31.07.2015
Przesłuchanie dzieci w trybie art. 185a i 185b kpk może być przeprowadzone wyłącznie w pomieszczeniach spełniających określone standardy. »
Aktualizacja: 18.02.2014
Przesłuchanie dziecka, jako specyficznego uczestnika postępowania karnego odbywa się w zgodzie z zasadami i trybem określonym w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Jedną z nich jest zasada jednokrotnego przesłuchania dziecka. Jakie inne odrębności występują w stosunku do małoletnich? »
Przesłuchanie małoletniego pokrzywdzonego i świadka – zmiany od 2014 r.
Aktualizacja: 23.08.2013
27 stycznia 2014 r. wejdzie w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z nowymi przepisami małoletniego pokrzywdzonego, który nie ukończył 15 lat można przesłuchać z udziałem biegłego psychologa, jeżeli przesłuchanie w innych warunkach mogłoby wywrzeć negatywny wpływ na jego stan psychiczny. Jakie jeszcze zmiany wprowadzi nowelizacja? »
Przesłuchanie świadka anonimowego
Aktualizacja: 10.06.2013
Świadkiem incognito jest osoba, wobec której istnieje uzasadniona obawa zagrożenia dla życia, zdrowia, wolności luba mienia bądź wobec osób dla niej najbliższych. Tożsamość świadka dla celów procesowych zostaje utajniona. Świadka incognito przesłuchuje prokurator bądź sąd w wyznaczonym przez sąd miejscu lub przy użyciu odpowiednich urządzeń technicznych. »
Odmowa składania zeznań w postępowaniu karnym
Aktualizacja: 30.10.2012
W procesie karnym określone kategorie osób, w tym osoby najbliższe, mogą liczyć na prawo odmowy składania zeznań. Poza tym, w określonych sytuacjach świadek może także odmówić odpowiedzi na pytanie. »
Areszt i prawa zatrzymanego w UK
Aktualizacja: 29.05.2012
Każdej osobie zatrzymanej przysługuje prawo do darmowej porady adwokata przed i podczas przesłuchania. Policja ma prawo zatrzymać podejrzanego na 24 godziny. »
Co może być dowodem w postępowaniu cywilnym?
Aktualizacja: 27.03.2012
Przedmiotem dowodu mogą być jedynie fakty mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Przedstawienie materiału dowodowego jest szczególnie ważne w przebiegu postępowania dla każdej z jego stron. »
Czy można w prokuraturze stawić się z adwokatem?
Aktualizacja: 01.01.2012
Podejrzany przesłuchiwany przez prokuratora ma prawo do obrony. Prawo to polega zarówno na osobistym składaniu wyjaśnień jak i na udziale adwokata przy przesłuchaniu podejrzanego. »
Prawa i obowiązki świadka w sądzie
Aktualizacja: 30.12.2011
Świadkowie w rozprawach sądowych posiadają wiele obowiązków, które muszą koniecznie wypełnić. Ale oprócz nałożonych na nich obowiązków istnieje również szereg praw przysługujących świadkom sadowym. Jakie prawa i obowiązki posiada świadek w sądzie? »
Co warto wiedzieć o przesłuchaniu świadka?
Aktualizacja: 12.07.2011
Każdy z nas może być wzywany jako świadek. Zanim przystąpi się do składania zeznań warto wiedzieć o tym jakie prawa nam przysługują. »
Przebieg przesłuchania świadka
Aktualizacja: 12.07.2011
Przesłuchanie świadka prowadzi organ procesowy, który go wezwał do złożenia zeznań w danej sprawie. Istnieje kilka ważnych zasad prowadzenia takiego przesłuchania, takich jak przykładowo konieczność zapewnienia świadkowi swobody wypowiedzi. Przesłuchanie świadka składa się z kilku etapów: sprawdzenia jego danych osobowych, udzielenia świadkowi niezbędnych pouczeń, fazy swobodnej wypowiedzi oraz fazy pytań stron. »
Aktualizacja: 21.03.2011
Przesłuchanie świadka jest jednym z dowodów w postępowaniu cywilnym. Oprócz dowodu z dokumentów jest to jeden z najczęściej stosowanych środków dowodowych. Warto jednak pamiętać, że nie każdy może być słuchany jako świadek. »
Jak przebiega przesłuchanie podejrzanego?
Aktualizacja: 12.07.2011
Aby stać się podejrzanym, a więc stroną postępowania przygotowawczego niezbędne jest wydanie przez prokuratora postanowienia o przedstawieniu zarzutów. Zazwyczaj prokurator odczytuje takie postanowienie, a następnie przekazuje je do wglądu podejrzanemu i jego obrońcy. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie