reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Świadek > Co warto wiedzieć o przesłuchaniu świadka?

Co warto wiedzieć o przesłuchaniu świadka?

Każdy z nas może być wzywany jako świadek. Zanim przystąpi się do składania zeznań warto wiedzieć o tym jakie prawa nam przysługują.

Czy mogę na przesłuchanie przyjść z adwokatem lub radcą prawnym?

Oczywiście takie prawo świadkowi przysługuje. Jednak ostateczna decyzja o dopuszczeniu pełnomocnika do uczestnictwa w przesłuchaniu zależy od prokuratora ( w toku śledztwa) i do sądu ( w toku rozprawy). W/w organy mogą odmówić dopuszczenia pełnomocnika świadka do uczestniczenia w przesłuchaniu, gdy uznają że nie wymaga tego interes prawny świadka.

Jakie grożą mi konsekwencje, gdy zeznam nieprawdę lub zataję prawdę?

Zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy jest przestępstwem zagrożonym karą do trzech lat pozbawienia wolności. Jeśli świadek nie wie o prawie do odmowy zeznań lub odpowiedzi na pytania, to nie poniesie kary za fałszywe zeznania. Warunkiem odpowiedzialności za to przestępstwo jest uprzedzenie świadka przez przesłuchującego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebranie od niego przyrzeczenia.

Czy mogę żądać utajnienia moich danych po złożeniu zeznań?

Świadek może zażądać utajnienia danych dotyczących swojego miejsca zamieszkania jeśli istnieje obawa użycia wobec niego lub osoby mu najbliższej przemocy lub groźby w związku ze składaniem zeznań. Utajnienie polega na tym, że dane dotyczące miejsca zamieszkania poznaje wyłącznie sąd lub prokurator.

Inne osoby nie mają dostępu do tych danych. Pisma doręcza się wówczas na adres podany przez świadka (inny niż miejsce jego zamieszkania np. miejsce pracy).

Zastrzeżenie wszelkich danych pozwalających na ustalenie tożsamości świadka wymaga przyznania świadkowi statusu świadka anonimowego.

Zobacz: Świadek

Kto ma dostęp do protokołu mojego przesłuchania?

Do protokołu przesłuchania świadka mają dostęp:

  • osoba prowadząca postępowanie (Policjant, prokurator, sędzia),
  • osoby, którym przysługuje dostęp do akt sprawy.

W postępowaniu przygotowawczym dostęp do akt przysługuje pokrzywdzonemu oraz podejrzanemu. Obrońcy oraz pełnomocnikowi, zaś jedynie za zgodą prowadzącego to postępowanie.

W postępowaniu sądowym dostęp stron (oskarżycieli, oskarżonego) oraz ich przedstawicieli (obrońców, pełnomocników) nie wymaga zgody sądu.

Dostęp do protokołów zapewnia się także innym osobom np. biegłym, którzy wydają opinię, jeśli jest to potrzebne do jej wydania.

Czy będę wzywany do sądu?

Obowiązkiem świadka jest stawić się na każde wezwanie organu prowadzącego postępowanie karne. Jedynie wyjątkowo, jeśli stawienie się na przesłuchanie jest niemożliwe z powodu choroby, kalectwa lub innej przeszkody możliwe jest przesłuchanie świadka w miejscu jego pobytu.

Jeśli świadek mieszka daleko od siedziby sądu i w związku z tym nie może do niego przybyć może poprosić o przesłuchanie go przez sąd, w którego okręgu mieszka. Wówczas sąd, który prowadzi sprawę zwróci się o przesłuchanie świadka do sądu najbliższego miejscu zamieszkania świadka.

Możliwe jest także przesłuchanie świadka na odległość dzięki zastosowaniu środków technicznych umożliwiających przekazywanie obrazu i dźwięku (wideo- rozmowa).

Zobacz serwis: Sprawy karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy jest przestępstwem zagrożonym karą do trzech lat pozbawienia wolności.
Zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy jest przestępstwem zagrożonym karą do trzech lat pozbawienia wolności.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama