REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co warto wiedzieć o przesłuchaniu świadka?

Marek Krysztofiuk
Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.
Zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy jest przestępstwem zagrożonym karą do trzech lat pozbawienia wolności.
Zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy jest przestępstwem zagrożonym karą do trzech lat pozbawienia wolności.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdy z nas może być wzywany jako świadek. Zanim przystąpi się do składania zeznań warto wiedzieć o tym jakie prawa nam przysługują.

Czy mogę na przesłuchanie przyjść z adwokatem lub radcą prawnym?

Oczywiście takie prawo świadkowi przysługuje. Jednak ostateczna decyzja o dopuszczeniu pełnomocnika do uczestnictwa w przesłuchaniu zależy od prokuratora ( w toku śledztwa) i do sądu ( w toku rozprawy). W/w organy mogą odmówić dopuszczenia pełnomocnika świadka do uczestniczenia w przesłuchaniu, gdy uznają że nie wymaga tego interes prawny świadka.

REKLAMA

Jakie grożą mi konsekwencje, gdy zeznam nieprawdę lub zataję prawdę?

Zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy jest przestępstwem zagrożonym karą do trzech lat pozbawienia wolności. Jeśli świadek nie wie o prawie do odmowy zeznań lub odpowiedzi na pytania, to nie poniesie kary za fałszywe zeznania. Warunkiem odpowiedzialności za to przestępstwo jest uprzedzenie świadka przez przesłuchującego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebranie od niego przyrzeczenia.

Czy mogę żądać utajnienia moich danych po złożeniu zeznań?

Świadek może zażądać utajnienia danych dotyczących swojego miejsca zamieszkania jeśli istnieje obawa użycia wobec niego lub osoby mu najbliższej przemocy lub groźby w związku ze składaniem zeznań. Utajnienie polega na tym, że dane dotyczące miejsca zamieszkania poznaje wyłącznie sąd lub prokurator.

Inne osoby nie mają dostępu do tych danych. Pisma doręcza się wówczas na adres podany przez świadka (inny niż miejsce jego zamieszkania np. miejsce pracy).

Zastrzeżenie wszelkich danych pozwalających na ustalenie tożsamości świadka wymaga przyznania świadkowi statusu świadka anonimowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Świadek

Kto ma dostęp do protokołu mojego przesłuchania?

Do protokołu przesłuchania świadka mają dostęp:

  • osoba prowadząca postępowanie (Policjant, prokurator, sędzia),
  • osoby, którym przysługuje dostęp do akt sprawy.

W postępowaniu przygotowawczym dostęp do akt przysługuje pokrzywdzonemu oraz podejrzanemu. Obrońcy oraz pełnomocnikowi, zaś jedynie za zgodą prowadzącego to postępowanie.

W postępowaniu sądowym dostęp stron (oskarżycieli, oskarżonego) oraz ich przedstawicieli (obrońców, pełnomocników) nie wymaga zgody sądu.

Dostęp do protokołów zapewnia się także innym osobom np. biegłym, którzy wydają opinię, jeśli jest to potrzebne do jej wydania.

Czy będę wzywany do sądu?

REKLAMA

Obowiązkiem świadka jest stawić się na każde wezwanie organu prowadzącego postępowanie karne. Jedynie wyjątkowo, jeśli stawienie się na przesłuchanie jest niemożliwe z powodu choroby, kalectwa lub innej przeszkody możliwe jest przesłuchanie świadka w miejscu jego pobytu.

Jeśli świadek mieszka daleko od siedziby sądu i w związku z tym nie może do niego przybyć może poprosić o przesłuchanie go przez sąd, w którego okręgu mieszka. Wówczas sąd, który prowadzi sprawę zwróci się o przesłuchanie świadka do sądu najbliższego miejscu zamieszkania świadka.

Możliwe jest także przesłuchanie świadka na odległość dzięki zastosowaniu środków technicznych umożliwiających przekazywanie obrazu i dźwięku (wideo- rozmowa).

Zobacz serwis: Sprawy karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

Czy można palić papierosy na balkonie mimo sprzeciwu sąsiadów? I narażać ich na bierne palenie? Jest odpowiedź Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

REKLAMA

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

REKLAMA

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy te pieniądze?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

REKLAMA