Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co warto wiedzieć o przesłuchaniu świadka?

Marek Krysztofiuk
Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.
Zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy jest przestępstwem zagrożonym karą do trzech lat pozbawienia wolności.
Zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy jest przestępstwem zagrożonym karą do trzech lat pozbawienia wolności.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdy z nas może być wzywany jako świadek. Zanim przystąpi się do składania zeznań warto wiedzieć o tym jakie prawa nam przysługują.

Czy mogę na przesłuchanie przyjść z adwokatem lub radcą prawnym?

Oczywiście takie prawo świadkowi przysługuje. Jednak ostateczna decyzja o dopuszczeniu pełnomocnika do uczestnictwa w przesłuchaniu zależy od prokuratora ( w toku śledztwa) i do sądu ( w toku rozprawy). W/w organy mogą odmówić dopuszczenia pełnomocnika świadka do uczestniczenia w przesłuchaniu, gdy uznają że nie wymaga tego interes prawny świadka.

REKLAMA

Jakie grożą mi konsekwencje, gdy zeznam nieprawdę lub zataję prawdę?

Zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy jest przestępstwem zagrożonym karą do trzech lat pozbawienia wolności. Jeśli świadek nie wie o prawie do odmowy zeznań lub odpowiedzi na pytania, to nie poniesie kary za fałszywe zeznania. Warunkiem odpowiedzialności za to przestępstwo jest uprzedzenie świadka przez przesłuchującego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebranie od niego przyrzeczenia.

Czy mogę żądać utajnienia moich danych po złożeniu zeznań?

Świadek może zażądać utajnienia danych dotyczących swojego miejsca zamieszkania jeśli istnieje obawa użycia wobec niego lub osoby mu najbliższej przemocy lub groźby w związku ze składaniem zeznań. Utajnienie polega na tym, że dane dotyczące miejsca zamieszkania poznaje wyłącznie sąd lub prokurator.

Inne osoby nie mają dostępu do tych danych. Pisma doręcza się wówczas na adres podany przez świadka (inny niż miejsce jego zamieszkania np. miejsce pracy).

Zastrzeżenie wszelkich danych pozwalających na ustalenie tożsamości świadka wymaga przyznania świadkowi statusu świadka anonimowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Świadek

Kto ma dostęp do protokołu mojego przesłuchania?

Do protokołu przesłuchania świadka mają dostęp:

 • osoba prowadząca postępowanie (Policjant, prokurator, sędzia),
 • osoby, którym przysługuje dostęp do akt sprawy.

W postępowaniu przygotowawczym dostęp do akt przysługuje pokrzywdzonemu oraz podejrzanemu. Obrońcy oraz pełnomocnikowi, zaś jedynie za zgodą prowadzącego to postępowanie.

W postępowaniu sądowym dostęp stron (oskarżycieli, oskarżonego) oraz ich przedstawicieli (obrońców, pełnomocników) nie wymaga zgody sądu.

Dostęp do protokołów zapewnia się także innym osobom np. biegłym, którzy wydają opinię, jeśli jest to potrzebne do jej wydania.

Czy będę wzywany do sądu?

REKLAMA

Obowiązkiem świadka jest stawić się na każde wezwanie organu prowadzącego postępowanie karne. Jedynie wyjątkowo, jeśli stawienie się na przesłuchanie jest niemożliwe z powodu choroby, kalectwa lub innej przeszkody możliwe jest przesłuchanie świadka w miejscu jego pobytu.

Jeśli świadek mieszka daleko od siedziby sądu i w związku z tym nie może do niego przybyć może poprosić o przesłuchanie go przez sąd, w którego okręgu mieszka. Wówczas sąd, który prowadzi sprawę zwróci się o przesłuchanie świadka do sądu najbliższego miejscu zamieszkania świadka.

Możliwe jest także przesłuchanie świadka na odległość dzięki zastosowaniu środków technicznych umożliwiających przekazywanie obrazu i dźwięku (wideo- rozmowa).

Zobacz serwis: Sprawy karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • kinga
  2021-07-09 17:15:27
  Co będzie w przypadku świadka , który jest w sędziwym wieku , nie wychodzi z domu i istnieje obawa rychłej jego śmierci ? Czy przesłuchanie da się przyśpieszyć i co należy w tym kierunku zrobić?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: "Greedflation" odstrasza 71% konsumentów

Badanie przeprowadzone przez Intrum wśród 20 000 konsumentów w 20 europejskich krajach pokazuje, że wysoki poziom inflacji oraz stopy procentowe są wyzwaniem dla terminowego wywiązywania się z zobowiązań finansowych. Wraz z rosnącą inflacją i malejącą siłą nabywczą, konsumenci zwracają się ku firmom, które rozumieją ich trudną sytuację. 

Wybory 2023. Najważniejsze terminy dla wyborców

15 października 2023 r. odbędą się wybory parlamentarne. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. O jakich przedwyborczych terminach warto pamiętać?

Wybory 2023. Ostatnia szansa, aby zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego!

Termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego upływa do 13. dnia przed dniem wyborów. 2 października to więc ostatni moment! Można to zrobić przez internet albo w urzędzie. 

Czy przekazane gospodarstwo rolne wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków? Uchwała SN

„Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin następcy pozostającemu w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków” – uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 21 czerwca 2023 r.

REKLAMA

Adwokat i radca prawny w 2024 r. zarobi dwa razy więcej? Na ten cel ma być przeznaczona dodatkowa kwota 120 milionów złotych, co da łącznie 240 milionów zł.

Podwojenie stawek dla adwokatów i radców prawnych z urzędu w 2024 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększyło przyszłoroczny budżet na ich wynagrodzenia.

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić online!

Przygotuj się do głosowania w wyborach 2023 r. Formalności możesz załatwić online. Sprawdź co!

Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić jeden z niewymagających warunków

Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić  jeden z niewymagających warunków. Sprawdź co zrobić!

Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie weszło w życie 29 września 2023 r.

Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe weszło w życie 29 września 2023 r.

REKLAMA

Książeczka żeglarska 2023 - nowy wzór i nowe rozporządzenie od 14 października. Co się zmieniło?

W dniu 14 października 2023 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie ministra infrastruktury z 27 września 2023 r. w sprawie książeczki żeglarskiej. Zostało ono właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie to wprowadza nowy wzór książeczki żeglarskiej, a także zmienia tryb wydawania tych dokumentów przez dyrektorów urzędów morskich.

Niższe ceny prądu od 1 października 2023 r. Zamiast 785 zł za MWh będzie to 693 zł za MWh

Od 1 października 2023 r. obowiązuje nowe ceny prądu. Wybrane grupy zapłacą mniej. Sprawdź dla kogo nowe taryfy są korzystne!

REKLAMA