REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przebieg przesłuchania świadka

Przesłuchanie świadka składa się z kilku etapów.
Przesłuchanie świadka składa się z kilku etapów.

REKLAMA

REKLAMA

Przesłuchanie świadka prowadzi organ procesowy, który go wezwał do złożenia zeznań w danej sprawie. Istnieje kilka ważnych zasad prowadzenia takiego przesłuchania, takich jak przykładowo konieczność zapewnienia świadkowi swobody wypowiedzi. Przesłuchanie świadka składa się z kilku etapów: sprawdzenia jego danych osobowych, udzielenia świadkowi niezbędnych pouczeń, fazy swobodnej wypowiedzi oraz fazy pytań stron.

Odpowiedzialność karna za zeznania świadka

REKLAMA

W odniesieniu do roli i znaczenia świadka w procesie karnym, należy podkreślić iż jednym z jego naczelnych obowiązków jest stawiennictwo na wezwanie organu procesowego i złożenie zeznań oraz pozostawania do dyspozycji organu procesowego tak długo, aż zostanie przez ten organ zwolniony z tego obowiązku. Zeznania świadka podlegają rygorowi odpowiedzialności karnej, co oznacza iż świadek odpowiada karnie za złożenie fałszywych zeznań. Grozi mu za to kara do 3 lat pozbawienia wolności (art. 233 Kodeksu karnego)

Elementy przesłuchania świadka

REKLAMA

Procedura przesłuchania świadka składa się z kilku elementów. Prowadzi je organ prowadzący postępowanie na danym etapie tj. odpowiednio prokurator (policja lub inny uprawniony organ) w postępowaniu przygotowawczym oraz sąd (w postępowaniu sądowym)

W pierwszej kolejności sprawdzana jest tożsamość świadka, ustala się niezbędne dane dotyczące jego osoby (wiek, zawód, uprzednia karalność za fałszywe zeznania, stosunek do strony). Następnie świadek pouczany jest o tym, iż grozi mu odpowiedzialność karna za fałszywe zeznania. Jeżeli istnieją jakieś jego rodzinne powiązania z oskarżonym (podejrzanym) świadek jest pouczany o prawie odmowy zeznań, prawie odmowy odpowiedzi na pytania oraz prawie przesłuchania go z wyłączeniem jawności (to w toku procesu sądowego, bo postępowanie przygotowawcze ze swej istoty jest tajne).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po sprawdzeniu tożsamości świadka oraz udzieleniu niezbędnych pouczeń organ procesowy przystępuje do przesłuchania świadka, które może być poprzedzone uroczystym przyrzeczeniem dotyczącym obowiązku zeznawania prawdy.

W następnej kolejności następuje tzw. swobodna faza wypowiedzi, czyli świadek jest pytany o to co jest mu wiadomo w sprawie i może się w sposób swobodny wypowiedzieć się w tej materii. Jego zeznania są protokołowane. Gdy świadek zakończy tę część wypowiedzi wówczas organ oraz strony uczestniczące w przesłuchaniu mogą zadawać świadkowi pytania. W przypadku postępowania przygotowawczego, gdy nie ma już do świadka więcej pytań jest on zwalniany przez organ.

Odczytanie zeznań świadka

W przypadku postępowania sądowego po zakończeniu fazy swobodnej wypowiedzi i fazy pytań stron oraz sądu świadkowi odczytywane są jego zeznania złożone w toku postępowania przygotowawczego (naturalnie tylko wówczas gdy takie zeznania składał). Po zakończeniu odczytywania tych zeznań świadek zobowiązany jest ustosunkować się do odczytanych mu zeznań tj. wskazać czy potwierdza je w całości lub części. Świadek może się również ustosunkować do ewentualnie ujawnionych różnić pomiędzy zeznaniami złożonymi przed sądem, a tymi złożonymi przed prokuraturą. Następnym etapem postępowania są pytania stron oraz ewentualne uzupełniające pytania sądu. Po zakończeniu fazy pytań świadek jest zwalniany i może opuścić salę sądowa.

Zobacz również serwis: Kodeks karny

Swoboda wypowiedzi

Należy podkreślić, iż organ procesowy prowadzący przesłuchanie świadka zobowiązany jest zapewnić mu swobodę wypowiedzi. Zakazana jest wszelka forma wywoływania presji na świadka oraz oddziaływania w jakikolwiek sposób na treść jego wypowiedzi. Zabronione jest również prowadzenie przesłuchania w stosunku do osoby, która nie posiada należytego rozeznania (świadomości) co do znaczenia przeprowadzanej czynności np. osoby pod silnym wpływem alkoholu lub osoby odurzonej narkotykami, podobnie jak zakazane jest również stosowanie hipnozy, środków chemicznych lub technicznych wpływających na procesy psychiczne osoby przesłuchiwanej. W toku przesłuchania obowiązuje również zakaz stosowania stosowania środków mających na celu kontrolę nieświadomych reakcji organizmu bez dobrowolnej i świadomej zgody danej osoby.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: podwyżka do 6000 zł brutto dla kursanta w policji od 1 maja 2024 r. [projekt rozporządzenia]

Podwyżka 1010 zł dla kursantów w policji. Ze stałymi dodatkami kursanci otrzymują 6000 zł brutto. Od 1 maja 2024 r. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA