REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Unia Europejska, Internet

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawo do emerytury rolniczej a przepisy unijne

Prawo do emerytury rolniczej jest określone ustawowo. Jednak przepisy unijne dotyczące m. in. wspólnej polityki rolnej, od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, tj od 1 maja 2004 roku, obowiązują także w Polsce.

Wymagania wobec kandydata pochodzącego z innego państwa Unii Europejskiej

Pracodawca może m.in. uzależnić zatrudnienie kandydata od uznania posiadanych przez niego kwalifikacji zawodowych zdobytych w innym państwie członkowskim UE przez odpowiedni organ w Polsce.

Zaświadczenie o niekaralności otrzymamy przez Internet

Informację z KRK będziemy mogli uzyskać mailem. To efekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym.

Co grozi za posiadanie nielegalnego GPS?

GPS, czyli Global Positioning System, to urządzenie, bez którego coraz więcej kierowców nie może wyobrazić sobie bliższej lub dalszej podróży. Niektórzy z nich korzystają z nielegalnego oprogramowania, ale, jak się okazuje, mogą to robić zupełnie bezkarnie.

REKLAMA

Ubezpieczeniowa grupa kapitałowa

Jest to grupa podmiotów podlegająca dodatkowemu nadzorowi.

Rachunek bankowy wspólny

Rachunek bankowy może być prowadzony dla kilku osób fizycznych albo kilku jednostek samorządu terytorialnego.

Programy współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Z EFRR współfinansuje projekty realizowane w ramach tzw. programów operacyjnych. Do programów tych należą: Zintegrowany Program Rozwoju Regionalnego, Sektorowy Program Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, Sektorowy Program Operacyjny Transport, Program Operacyjny Pomoc Techniczna.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR)

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego to jeden z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Jego głównym celem jest przyczynianie się do niwelowania podstawowych dysproporcji regionalnych we Wspólnocie przede wszystkim poprzez udział w rozwoju i dostosowaniu strukturalnym regionów opóźnionych w rozwoju oraz w przekształcaniu upadających regionów przemysłowych.

REKLAMA

Europejski Fundusz Społeczny

Europejski Fundusz Społeczny to jeden z tzw. funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Jego głównym zadaniem jest rozwój społeczeństw w UE. Z Funduszu pochodzą środki przeznaczone m.in. na wsparcie polityki rynku pracy, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, adaptacyjność i rozwój kadr, wyrównywanie szans na rynku pracy.

Nowe zaświadczenie o okresach nieprowadzenia pojazdu przez kierowców

Przedsiębiorcy będę musieli wystawiać nowe, rozszerzone zaświadczenie dokumentujące przerwy w pracy kierowcy. Taką zmianę wprowadza nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców oraz ustawy o transporcie drogowym podpisana przez prezydenta 2 sierpnia 2011 r. Wprowadzenie nowego wzoru zaświadczenia wynika z potrzeby dostosowania polskiego prawa do unormowań Unii Europejskiej (decyzji Komisji 2009/959/UE z 14 grudnia 2009 r., która określiła nowy wzór zaświadczenia).

Sprzedajesz w Internecie? Sprawdź, czy musisz płacić podatki!

Handel internetowy coraz bardziej interesuje fiskusa. Od kilku lat organy podatkowe i kontrola skarbowa uważnie kontrolują podmioty sprzedające towary i usługi w Internecie. Systematycznie rosną bowiem obroty sklepów internetowych i osób handlujących na portalach aukcyjnych. Nie wszyscy jednak stale handlujący w sieci płacą z tego tytułu podatki, niektórzy nawet nie przypuszczają, że mają taki obowiązek. Do czasu.

Oddolne inicjatywy edukacyjne w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki

W większości województw ogłoszono lub planuje się ogłosić konkursy na składanie wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Działania 9.5 "Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich" - finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. 

Jak się zachowywać podczas kontroli drogowej w Słowenii?

Wybierając się samochodem do Słowenii warto wiedzieć jak zachować się przy spotkaniu z lokalną policja. To o tyle istotne, że Słowenia wielu Polakom kojarzy się nam z bałkańską fantazją, a na drogach obowiązuje tu raczej austriacki porządek!

Samochodem do Luksemburga

Luksemburg to niewielki kraj leżący w centrum zachodniej Europy. Co roku odwiedza go ponad 5 milionów turystów, znaczna część z nich - autem. Dla wszystkich osób planujących podróż samochodem do Luksemburga, przedstawiamy podstawowe przepisy i zasady panujące na drogach tego kraju.

Samochodem do Szwecji

Do Szwecji najłatwiej dostać się promem z Gdyni lub Świnoujścia. Zmotoryzowani podróżnicy mogą również wybrać trasę lądową przez Niemcy i Danię. Jednak niezależnie od wyboru trasy, podróż samochodem do Szwecji powinniśmy zacząć od zapoznania się z przepisami i zasadami obowiązującymi na drogach tego skandynawskiego państwa. A te nie należą do łagodnych i są surowo respektowane.

Zlot Smarta we Włoszech

W tym roku, po 10 latach spotkań organizowanych w Austrii, miłośnicy smarta z całej Europy przyjadą do nadmorskiego kurortu Riccione nad brzegiem Adriatyku. Zlot smart times odbędzie się we Włoszech po raz pierwszy.

Czym jest „cyberstalking”?

Pojęcie „cyberstalkingu” stosunkowo niedawno pojawiło się w Polsce. Cyberstalking to używanie Internetu oraz wszelkiego rodzaju mediów elektronicznych do nękania drugiej osoby. Nie ma zamkniętego katalogu zachowań obejmujących tego rodzaju nękanie.

Norma Euro 6 i Euro VI? Jakie są nowe ograniczenia w emisji spalin?

Rok 2011 przyniósł wprowadzenie normy emisji spalin Euro 5, co spowodowało wycofanie z europejskiego rynku kilku cenionych samochodów i silników. Za to dodaje się co raz bardziej kosztowne systemy redukcji szkodliwych związków. A jakie redukcje wprowadzą nowe normy Euro 6 i Euro VI?

Nadchodzi ciężkie półrocze dla motoryzacji

Nadchodzące półrocze może być bardzo trudne dla naszego rynku motoryzacyjnego. Już czerwcowe wyniki są dalekie od ideału i niestety wszystko wskazuje na to, że europejski rynek nowych aut czekają dalsze spadki.

Czy polskie ubezpieczenie OC będzie ważne za granica? Jakie ubezpieczenie wykupić przed wyjazdem za granice?

Niemal we wszystkich krajach Europy obowiązkowe jest posiadanie polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego, z pieczątką potwierdzającą ważne badania techniczne. To oznacza, że polskie OC to wszystko czego potrzebujemy. Są jednak wyjątki - a im dalej na wschód tym możemy mieć więcej problemów...

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Rumunii?

Wybierając się do Rumunii samochodem warto wiedzieć jak zachować się przy spotkaniu z lokalną policją. Chodzi głównie o specyficzne przepisy, wymagania oraz procedury, które – gdy spotkamy się z nimi po raz pierwszy – mogą dziwić.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Danii?

Kierowcy zazwyczaj nie lubią policji, warto jednak pamiętać, że spotkanie z drogówką nie zawsze musi oznaczać kłopoty. Dlatego, żeby oszczędzić sobie nerwów i nieporozumień – szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów za granicę - warto wiedzieć z kim możemy mieć do czynienia. Co trzeba wiedzieć o policji drogowej w Danii?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej na Słowacji?

Słowacka policja na wśród polskich kierowców nie najlepsza renomę. Czy słusznie? Jakie niespodzianki czekają na polskiego kierowcę u naszych południowych sąsiadów i jak zachować się w czasie kontroli drogowej na Słowacji? Oto kilka porad:

Koniec z łamaniem przepisów za granicą

Parlament Europejski na poważnie wziął się za piratów drogowych. Projekt dotyczący ułatwienia wymiany informacji między krajami członkowskimi, na temat bezpieczeństwa drogowego oraz naruszeń z nim związanych, został przyjęty 6 lipca. Teraz czeka na oficjalne zatwierdzenie przez Radę UE.

Samochodem na Łotwę

Łotwa jest nadbałtyckim krajem, który powoli staje się obiektem zainteresowania zagranicznych turystów. Polacy wybierając się samochodem na Łotwę, poza Rygą i Jurmałą odwiedzają nieodległą od stolicy Siguldę, gdzie można podziwiać liczne zamki, jaskinie i jeziora. Turyści chętnie odwiedzają także drugie miasto kraju, położony nad Dźwiną Dyneburg i Park Narodowy Gauja. Podróż upłynie jednak bezpieczniej jeśli zapoznamy się z podstawowymi przepisami, cenami paliw i zasadami obowiązującymi na Łotwie.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Szwecji?

Szwedzi bardzo dbają o porządek i przestrzeganie przepisów na swoich drogach. Nie bez przyczyny od wielu lat statystycy notują tam najmniejszą liczbę wypadków w całej Europie. Spotkanie ze Szwedzką policją nie zawsze musi być jednak nieprzyjemne - warto jednak wiedzieć czego się spodziewać podczas kontroli.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Czechach?

Policjanci w Czechach doskonale wiedza o jakich przepisach Polacy zazwyczaj nie wiedzą i zazwyczaj nie mają skrupułów przy wypisywaniu mandatów. Dlatego dobrze wiedzieć jakie niespodzianki czekają na polskiego kierowcę u naszych południowych sąsiadów.

Vademecum: Konsumenci w internecie

Coraz więcej umów zawieranych jest za pośrednictwem internetu. Jakich pułapek powinniśmy się wystrzegać? Jakie uprawnienia mają konsumenci?

Czy zaświadczenie o niekaralności można otrzymać przez Internet?

Obecnie, aby otrzymać zaświadczenia o niekaralności niezbędne jest złożenie wniosku na formularzu i uiszczenie stosownej opłaty. Być może wkrótce ulegnie to zmianie. Trwają prace nad nowelizacją ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym, która umożliwi otrzymanie zaświadczenia przez Internet.

Samochodem na Słowację

Słowacja to nie tylko Mekka polskich narciarzy i snowboardzistów. Nasi południowi sąsiedzi cieszą się również sympatią polskich turystów jeśli chodzi o weekendowe wypady czy majówkę. Niewątpliwie każdy kierowca powinien znać przepisy obowiązujące na Słowacji bo oprócz kierunku turystycznego, drogi tego kraju członkowskiego Unii Europejskiej, są bardzo często wybierane w drodze na południe Europy.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Belgii?

Kierowcy zazwyczaj nie lubią policji, warto jednak pamiętać, że spotkanie z drogówką nie zawsze musi oznaczać kłopoty. Dlatego, żeby oszczędzić sobie nerwów i nieporozumień – szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów za granicę - warto wiedzieć z kim możemy mieć do czynienia. Co trzeba wiedzieć o policji drogowej w Belgii?

Zakupy na licytacji – czy można powołać się na wady oświadczenia woli?

Zakupy przez Internet są coraz bardzie popularne. Kupując na licytacjach nie mamy czasu na dokładne przeczytanie oferty i przemyślenie zakupu. Kierując się z pozoru świetną ofertą, coraz częściej padamy ofiarą oszustów. Czy można powołać się na wadę oświadczenia woli i na tej podstawie żądać zwrotu pieniędzy?

Od 1 lipca można założyć „firmę” przez Internet

Od 1 lipca obowiązują przepisy ukształtowane według idei „zero okienek”. Dzięki nim przedsiębiorca będzie mógł założyć działalność gospodarczą za pośrednictwem internetu.

Samochodem na Węgry

Węgry mimo braku dostępu do morza cieszą się sporą popularnością wśród polskich turystów. Miejsca takie jak Balaton czy stolica Węgier - Budapeszt, to najczęściej wybierane kierunki. Z podróżą przez Węgry wiążą się również dalsze wypady na południe Europy. Dlatego warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi na Węgrzech i być zaopatrzonym w niezbędne informację o tym kraju.

Przepisy drogowe w Europie

Przepisy drogowe w krajach europejskich co do ogólnych zasad są zunifikowane. Jednak w każdym kraju – także w obrębie Wspólnoty Europejskiej – obowiązują różnego rodzaju rozbieżności odnośnie obowiązkowego wyposażenia pojazdu, dopuszczalnych prędkości na drogach, czy dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi kierowcy. W dziale Przepisy drogowe w Europie zgromadziliśmy szereg artykułów opisujących przepisy drogowe w krajach europejskich.

Samochodem do Francji

Francja to coraz częściej wybierany przez Polaków kierunek podróży. Wyjazdy wakacyjne i narciarskie do Francji zyskują na popularności. Warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi we Francji i zabrać w podróż parę istotnych informacji o tym kraju.

Samochód sam powiadomi służby ratownicze o wypadku. System eCall obowiązkowy już od 2014 roku?

Obecnie nad bezpieczeństwem kierowcy i pasażerów czuwają aktywne i pasywne systemy bezpieczeństwa. Z inicjatywy władz europejskich pojawi się jeszcze jeden, elektroniczny stróż: eCall, jako część wspólnotowej inicjatywy eSafety.

Kiedy nie jest dopuszczalne zawarcie dodatkowej umowy cywilnoprawnej z własnym pracownikiem

Nasza księgowa (zatrudniona na umowę o pracę) została wskazana w budżecie projektu unijnego, który będzie realizowany przez naszą firmę, jako osoba rozliczająca projekt na podstawie umowy zlecenia. Zawarta z księgową umowa zlecenia będzie finansowana ze środków unijnych. Czy zawarcie z nią takiej umowy przez naszą firmę będzie zgodne z prawem?

Viatoll: pasmo problemów i udręki dla kierowców

ViaTOLL zamiast usprawnić pobieranie opłat za korzystanie z autostrad, wywołuje zamieszanie i sprawia problemy. Nie wiadomo, kiedy problemy z poborem e-myta zostaną rozwiązane.

Jak zarejestrować się w systemie ePUAP?

Rejestracja w ePUAP, czyli Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej jest darmowa i nieskomplikowana. Umożliwia nam załatwienie wielu spraw urzędowych za pośrednictwem Internetu.

Co to jest ePUAP i jak z niego skorzystać?

ePUAP czyli Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej to system, który umożliwia załatwienie wielu spraw korzystając z Internetu. Aby móc z niego skorzystać niezbędne założenie konta, które jest darmowe.

Nadużywanie umów o pracę na czas określony wobec pracowników w starszym wieku

Pomówienie na forum internetowym

Nie każdy nieprzychylny wpis na forum internetowym będzie uznany za pomówienie. Aby sprawca został ukarany należy wykazać, że informacje umieszczone na forum mogą poniżyć inną osobę w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego zawodu.

Narodowy Spis Powszechny przez internet do 16 czerwca

Spis Powszechny przez Internet potrwa jeszcze tylko do 16 czerwca. Przeprowadzany przez ankieterów telefonicznych oraz rachmistrzów - do 30 czerwca.

Umawianie się na wizyty i badania przez Internet

Wraz z nową ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia pacjenci uzyskają możliwość m.in. umawiania się na wizyty u lekarza za pomocą komputera podłączonego do internetu. Co jeszcze wprowadza nowa ustawa?

Szykują się zmiany w e-handlu

Rząd chce zmian w ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Rada Ministrów przyjęła już założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Hyundai dołączy do ACEA w styczniu 2012

Wniosek firmy Hyundai Motor Europe został pozytywnie rozpatrzony na ogólnym zgromadzeniu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów (ACEA).

Zaufany profil na ePUAP już działa

Od 9 czerwca 2011 r. możemy korzystać z bezpłatnego podpisu elektronicznego na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Wniosek o wydanie prawa jazdy przez Internet

W życie weszła nowelizacja ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne umożliwią każdemu obywatelowi załatwienie sprawy urzędowej za pomocą komputera podłączonego do internetu. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy czy wnieść o dopisanie do rejestru wyborców.

Co grozi za pomówienie w Internecie?

W Internecie jesteśmy anonimowi, przez co czujemy się zupełnie bezkarni w krytykowaniu czy obrażaniu innych. Warto jednak wiedzieć, że ta bezkarność jest tylko pozorna, a za pomówienie w Internecie grozi nam nawet kara pozbawienia wolności.

REKLAMA