Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakupy na licytacji – czy można powołać się na wady oświadczenia woli?

REKLAMA

REKLAMA

Zakupy przez Internet są coraz bardzie popularne. Kupując na licytacjach nie mamy czasu na dokładne przeczytanie oferty i przemyślenie zakupu. Kierując się z pozoru świetną ofertą, coraz częściej padamy ofiarą oszustów. Czy można powołać się na wadę oświadczenia woli i na tej podstawie żądać zwrotu pieniędzy?

Kodeks cywilny w art. 82 – 88 reguluje kwestię wad oświadczeń woli. Wydaje się, że na niektóre z wad naszego oświadczenia można się powołać, aby móc uniknąć skutków zawartej przez nas umowy.

REKLAMA

W zależności od okoliczności Kodeks cywilny przewiduje nieważność oświadczenia woli albo możliwość uchylenia się od skutków czynności prawnej.

Wada powodująca nieważność oświadczenia

REKLAMA

Z mocy prawa nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego oraz innego nawet przemijającego zaburzenia czynności psychicznych np. psychozy, stanów depresyjnych.

Przez brak świadomości należy rozumieć całkowity brak rozeznania sytuacji i skutków własnych przedsięwzięć. Brak swobody oznacza zaś wyłączenie możliwości swobodnego decydowania pod wpływem oddziaływania pewnych czynników psychicznych np. środków odurzających.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli zakupu dokona osoba będąca w stanie wyłączającym świadomość albo swobodę podejmowania decyzji, transakcja z mocy prawa jest nieważna.

Błąd oświadczenia woli

Podstawą do uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia może być błąd. Musi on jednak być wywołany, chociażby bez winy, przez adresata oświadczenia woli albo adresat musi wiedzieć o tym błędzie lub móc go z łatwością zauważyć. Dodatkowo błąd ten musi dotyczyć treści czynności prawnej oraz musi być istotny tzn. uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści.

Jeśli kupimy na licytacji „oryginalny” obraz, który okaże się falsyfikatem możemy powołać się na błąd, nawet gdyby wystawiający działo na sprzedaż był przekonany, że jest to oryginał.

Zobacz również: Zakupy w sieci: dlaczego opcja "kup teraz" jest lepsza niż licytacja?

REKLAMA

Jeżeli błąd druga strona wywoła podstępnie, wtedy uchylić się od skutków prawnych oświadczenia woli można także gdy błąd nie był istotny oraz gdy nie dotyczył treści czynności prawnej. Za podstępne działanie można uznać z pewnością podanie nieprawdziwych informacji albo utwierdzaniu drugiej strony w mylnym przekonaniu, w celu skłonienia jej do dokonania zakupu.

Z opisu aukcji wynika, że przedmiotem jest fabrycznie nowy notebook, tymczasem otrzymujemy sprzęt z widocznymi śladami użytkowania. Możemy wtedy powołać się na podstępne działanie sprzedającego i żądać zwrotu pieniędzy.

Zobacz również: Jakie prawa ma konsument, gdy kupuje towar w sklepie internetowym?

Jeśli złożyliśmy oświadczenia woli innej osobie, pod wpływem błędu możemy uchylić się od skutków prawnych tego oświadczenia, poprzez złożenie nowego oświadczenia w formie pisemnej. Forma pisemna jest wymagana niezależnie od formy w jakiej zostało złożone pierwotne oświadczenie.

Formą pisemną nie jest e-mail wysłany do sprzedawcy.

Agnieszka Galiszewska (Kęsoń)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

  Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  REKLAMA

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  REKLAMA

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  REKLAMA