REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Strajk w szkole a zasiłek opiekuńczy

Czy rodzice mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego w przypadku strajku w szkole? Jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać zasiłek?

Kompetencje ZUS - weryfikacja tytułu ubezpieczenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznym posiada bardzo szerokie kompetencje w zakresie kwalifikowania konkretnych stosunków prawnych jako podlegających bądź niepodlegających ubezpieczeniom społecznym.

Polski biznes nieprzygotowany na brexit

Do dziś wiele firm nie podjęło żadnych kroków, aby zabezpieczyć własne interesy przed skutkami brexitu bez umowy. Niestety, bierność tych przedsiębiorstw wpłynie negatywnie na firmy, które przygotowały się na brexit i w efekcie może wydłużyć nawet 6-dniowe kolejki w portach. Międzynarodowy operator logistyczny apeluje do polskich firm o podjęcie stosownych działań.

Zatrudnianie w szczególnych warunkach - o czym należy pamiętać

Za pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze należy opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Do 1 kwietnia 2019 r. należy przekazać do ZUS druk ZUS ZSWA.

REKLAMA

Wydłużenie terminu rozliczania VAT w imporcie

Wydłużenie terminu rozliczania VAT w imporcie - to jedna z propozycji zawartych w zestawie ponad 70 ułatwień dla biznesu (Pakiet Przyjazne Prawo) przygotowanych przez resort przedsiębiorczości i technologii. Zmiana dotyczy rozliczania VAT od towarów wpływających do portów i ma wpłynąć pozytywnie na konkurencyjność tego sektora gospodarki.

Deklaracje ZUS - rodzaje i terminy składania

Rozróżniamy kilka deklaracji, jakie przedsiębiorcy są zobowiązani składać do ZUS-u podczas rejestracji działalności, ale także w trakcie jej prowadzenia. Istnieją dwa rodzaje deklaracji - zgłoszeniowe i rozliczeniowe (w tym raporty imienne).

Zgłoszenie ZUS ZSWA do 31 marca

Termin na złożenie ZUS ZSWA upływa 31 marca 2019 r. Należy dokonać zgłoszenia danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2018 r.

Spółka w Wielkiej Brytanii może złagodzić skutki bezumownego brexitu

Otwarcie spółki w Wielkiej Brytanii może ułatwić polskim firmom dostęp do brytyjskiego rynku, jeśli Zjednoczone Królestwo wyjdzie z Unii bez porozumienia. Na złagodzenie negatywnych konsekwencji rozwodu bez umowy mogą liczyć zwłaszcza Ci przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na ekspansję biznesową przed datą brexitu.

REKLAMA

Emerytura matczyna 2019 - pytania i odpowiedzi

Tzw. emerytury matczyne weszły w życie 1 marca 2019 r. Jak udokumentować swoją sytuację materialną w ZUS-ie? Czy Mama 4+ to stała kwota, czy będzie waloryzowana? Resort pracy odpowiada na najczęściej pojawiające się wątpliwości.

Jak przygotować skuteczną reklamę biura rachunkowego?

Skuteczna kampania reklamowa biura rachunkowego w dobie dużej konkurencji na rynku usług księgowych staje się coraz bardziej istotna. Dzięki takiej reklamie biuro oczywiście może pozyskać nowych klientów. Wszytko dobrze, tylko jak taką reklamę przygotować.

Kto i jak długo pobiera emeryturę - raport ZUS

Przeciętny emeryt pobiera świadczenie przez ponad 18 lat - wynika z raportu przedstawionego przez ZUS. Emeryturę najdłużej pobierają nauczyciele.

Zasiłek macierzyński w 2019 r. - działalność gospodarcza

Czy korzystanie z zasiłku macierzyńskiego wymusza zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej? Jak długo można korzystać z zasiłku?

Rozdzielność majątkowa a działalność gospodarcza – wady i zalety

Rozdzielność majątkowa jest jedynym z popularnych sposobów ochrony majątku małżonków, przed zobowiązaniami małżonka - przedsiębiorcy, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czy rzeczywiście jest to najlepsze rozwiązanie, czy też podobny poziom bezpieczeństwa finansowego majątku współmałżonka można osiągnąć poprzez odpowiednie ,,wykorzystywanie w praktyce’’ przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczącego zarządu majątkiem wspólnym?

Awaria tachografu – co trzeba zrobić w tej sytuacji

Tachograf - niezbędne w transporcie drogowym urządzenie rejestrujące m.in. czas pracy kierowców - potrafi się czasem popsuć. Co trzeba zrobić, kiedy awaria tachografu nastąpi w drodze? Jak postąpić, gdy zdarzy się to jeszcze w siedzibie firmy? Kto i jakie działania powinien podjąć? Wyjaśnia ekspert z Kancelarii Transportowej ITD-PIP.

Dziedziczenie składek ZUS i OFE

Które składki podlegają dziedziczeniu w przypadku śmierci ubezpieczonego, a które przepadają? Jakie są zasady dziedziczenia składek ZUS i OFE?

Obowiązkowy split payment 2019 - co z płynnością finansową

W 2019 roku (być może w połowie roku) ma zostać wprowadzony obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (split payment) w VAT w niektórych branżach. Zdaniem niektórych ekspertów wcześniej do systemu split payment powinny zostać wprowadzone poprawki ograniczające niebezpieczeństwo zachwiania płynności finansowej podatników.

Kiedy członek rodziny staje się współpracownikiem

Przepisy prawa przedsiębiorców określają kryteria, kiedy członka rodziny uznaje się za osobę współpracującą. Zawarcie przez przedsiębiorcę współpracy z taką osobą może przybrać formę umowy o pracę, umowy zlecenia, ale może też być bezumowne. Co istotne, od 1 stycznia 2019 r. wynagrodzenie osoby współpracującej stanowi koszt podatkowy.

Emerytura matczyna - można już składać wnioski

Od 1 marca 2019 r. można już składać wnioski o tzw. emeryturę matczyną. Komu przysługuje rodzicielskie świadczenie uzupełniające? Jak ubiegać się o nowe świadczenie? Jaka jest jego wysokość?

Szacunek do faktury VAT to podstawa uczciwego biznesu

Bez szacunku do faktury VAT nie będzie prawdziwej gospodarki ani … przyzwoitości w polityce – pisze profesor Witold Modzelewski.

Jak założyć spółkę z o.o.? Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę

Obecnie w Polsce spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej, przede wszystkim ze względu na jej największą zaletę, która wynika już z samej nazwy - ograniczona odpowiedzialności wspólników za długi spółki. Co ciekawe, mimo że ta forma prowadzenia działalności nazywana jest spółką, to można ją prowadzić także samemu - bez jakichkolwiek wspólników.

Raportowanie schematów podatkowych w Polsce – wpływ na zarządzanie w firmach

Nowe przepisy dotyczące raportowania tzw. schematów podatkowych zmienią sposób zarządzania wielu firm o kapitale państwowym i komunalnym (i nie tylko) – twierdzi profesor Witold Modzelewski.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające od 1 marca 2019 - poradnik

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające od 1 marca 2019 r., jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku, jaka jest wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego - odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poradniku ZUS.

Składki ZUS przedsiębiorców w 2019 roku

Rok 2019 przynosi duże zróżnicowanie w wysokości podstawy wymiaru składek ZUS przedsiębiorców – są one obecnie zależne od wielu czynników. Oprócz funkcjonujących już od kilku lat w systemie ZUS preferencyjnych składek dla nowych firm i wdrożonej w ubiegłym roku ulgi na start i działalności nierejestrowanej, w 2019 r. pojawiły się nowe rozwiązania.

Ostatni dzień na rozliczenie z ZUS - dodatkowe dochody na wcześniejszej emeryturze

Do dnia dzisiejszego osoby będące na wcześniejszej emeryturze mają obowiązek rozliczenia się z ZUS z dodatkowych dochodów (28 lutego, czwartek). Obowiązek ten nie dotyczy osób w wieku emerytalnym. Jakie są konsekwencje nieprzekazania informacji?

Świadczenie przedemerytalne 2019 – dokumenty, wysokość

Świadczenie przedemerytalne przysługuje bezrobotnemu i przyznawane jest na wniosek. Jakie dokumenty należy złożyć w 2019 r., aby je otrzymać? Jaka jest wysokość świadczenia przedemerytalnego od 1 marca 2019 r.?

Firma w Anglii - rejestracja i dostępne formy prawne

Rozpoczęcie prowadzenia działalności wiąże się z koniecznością podjęcia kilku kluczowych decyzji takich jak zakres świadczonych usług, rodzaj sprzedawanych towarów, forma prawna działalności i wielu innych zależnych od rodzaju biznesu i branży, w które będziemy działać. Dzisiaj odpowiemy na pytanie nurtujące wielu Polaków rozważających założenie firmy w Wielkiej Brytanii, a mianowicie kto może taką działalność zarejestrować i w jakiej formie. Jeżeli po tym artykule będziesz rozważał rejestrację firmy za granicą, warto skorzystać z fachowej wiedzy specjalistów naszej Kancelarii.

Nowe kody ZUS oraz formularze ZUS od 1 stycznia 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Rozporządzenie wprowadza także nowe kody oraz nowe wzory formularzy.

Emerytura i renta - obowiązek poinformowania ZUS o dodatkowych przychodach do 28 lutego

Do 28 lutego 2019 r. emeryci pobierający wcześniejszą emeryturę powinni dostarczyć do ZUS zaświadczenia o przychodach osiągniętych w ubiegłym roku. Brak poinformowania, może oznaczać utratę świadczenia.

Bariery prawne hamują rozwój firm rodzinnych

W ostatnich miesiącach nie brakowało rządowych programów skierowanych do przedsiębiorców. Konstytucja Biznesu, ulga na start czy obniżenie stawki CIT dla małych firm miały poprawić warunki funkcjonowania przedsiębiorstw. Inne jednak wnioski płyną z kontroli Najwyższej Izby Kontroli, która zwraca uwagę na potrzebę likwidacji barier prawnych, blokujących rozwój firm rodzinnych.

Na jakich warunkach prawo do świadczeń chorobowych nabywają osoby współpracujące z osobami korzystającymi z ulgi na start

Dla osób współpracujących z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Zatem prawo do zasiłku chorobowego osoby te nabywają po upływie 90 dni trwania ubezpieczenia chorobowego. Prawo do świadczeń chorobowych po pewnymi warunkami przysługuje również osobom współpracującym z przedsiębiorcą będącym osobą fizyczną, korzystającym z tzw. ulgi na start.

Sanatorium z ZUS - czas oczekiwania, długość pobytu, uprawnieni

Maksymalnie trzy miesiące - tyle czeka się na na wyjazd do sanatorium ze skierowaniem z ZUS. Kto jest uprawniony do rehabilitacji leczniczej? Jak długo trwa pobyt w sanatorium?

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 marca do 31 maja 2019 r.

Możliwość dorabiania na emeryturze to jeden ze sposobów podwyższenia emerytury. Od 1 marca zmieniły się limity dorabiania na emeryturze.

Rekordowa liczba nowych firm i niski próg wyrejestrowań

Z podsumowania drugiej połowy 2018 r. w rejestrze REGON wynika, że w miejsce jednej zamkniętej mikrofirmy zajmują dwie nowo otwarte. Ubiegły rok przyniósł rekordowe liczby nowopowstałych drobnych biznesów i historycznie niski próg wyrejestrowań. Ocenia się, że przyczynia się do tego najlepsza od dwunastu lat koniunktura.

Emerytura Polaków - sposoby oszczędzania i plany na przyszłość

Z badania "Życie na emeryturze - wyobrażenia i postawy Polaków" można dowiedzieć się jakie są najczęstsze sposoby oszczędzania na emeryturę w Polsce. Zgodnie z wynikami ankiety 1/4 Polaków zamierza pracować na emeryturze. Sprawdź, jaka wysokość emerytury satysfakcjonowałaby Polaków.

Założenie firmy w Irlandii jako alternatywa dla Brexitu

Irlandia stale zajmuje wysokie miejsca w zestawieniach oceniających warunki do prowadzenia biznesu. Natomiast niepewność związana z Brexitem czyni z Irlandii jeszcze bardziej atrakcyjne miejsce do prowadzenia firmy. Dlaczego największe korporacje oraz firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw tak chętnie przenoszą działalność do Irlandii?

Upadłość przedsiębiorstwa - orzeczenie o zakazie prowadzenia działalności

Niezłożenie we właściwym terminie wniosku o ogłoszenie upadłości może pociągać za sobą bardzo negatywne skutki w postaci orzeczenia 10-letniego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, jak również pełnienia funkcji np. członka rady nadzorczej czy komisji rewizyjnej. Dlatego tak ważne jest odpowiednie wykorzystanie przewidzianych w prawie upadłościowym instytucji, co pozwala nie tylko na likwidację majątku firmy, ale minimalizuje także ryzyko odpowiedzialności osobistej za długi przedsiębiorstwa.

Cudzoziemcy w Polsce - raport ZUS

Raport ZUS obejmuje ubezpieczonych w Polsce cudzoziemców w latach 2008-2018. Liczba obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalno-rentowych wzrosła dziesięciokrotnie. Jaka narodowość dominuje? W jakim wieku są cudzoziemcy przybywający do Polski? Które województwa wybierają?

Jak wypełniać i kiedy składać nowe formularze ZUS

Płatnicy składek, którzy chcą tylko przez 10 lat przechowywać dokumentację pracowników i zleceniobiorców zatrudnionych po raz pierwszy w latach 1999-2018, muszą przekazać do ZUS dwa nowe formularze. W pierwszej kolejności należy złożyć oświadczenie o zamiarze przekazania raportów informacyjnych ZUS OSW, a potem same raporty ZUS RIA. Płatnik składek ma wówczas 12 miesięcy (od złożenia oświadczenia ZUS OSW) na ich uzupełnienie.

E-składka na plus, split payment i JPK na minus – w ocenie mikroprzedsiębiorców

Zapytani o zeszłoroczne zmiany prawne mikroprzedsiębiorcy najwyżej ocenili e-składkę oraz ulgę na start. Natomiast zdecydowanie negatywne oceny zebrało split payment oraz Jednolity Plik Kontrolny (JPK).

Zwalczanie przestępczości gospodarczej i skarbowej - odpowiedzialność podmiotów zbiorowych

Na początku stycznia tego roku rząd ostatecznie przyjął nową wersję projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Podstawowym celem nowych przepisów jest zwiększenie skuteczności zwalczania przestępczości gospodarczej i skarbowej oraz ochrona osób sygnalizujących nieprawidłowości (tzw. sygnalistów). Nowe regulacje nakładają na przedsiębiorców kolejne obowiązki.

Co zrobić, jeśli ZUS odrzucił dokumenty ubezpieczeniowe za styczeń

Dokumenty ubezpieczeniowe, które zostały wysłane ze starej wersji Płatnika po 30 stycznia 2019 r. zostały odrzucone przez ZUS. W związku z tym, należy je przekazać ponownie. Od 26 stycznia obowiązuje już nowa wersja Płatnika.

Spadek liczby zatrudnionych w Polsce Ukraińców

W 2018 r. rosła liczba ubezpieczonych w ZUS Ukraińców. W lipcu pracodawcy odprowadzali składki od 418,5 tys. legalnie zatrudnionych cudzoziemców, a obecnie od nieco ponad 420 tys. To pierwszy taki spadek liczby zatrudnionych legalnie w Polsce Ukraińców od 4 lat.

ZUS ostrzega przed oszustami na "pracownika ZUS"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed telefonami osób podszywających się za "pracownika ZUS". Wizyty pracowników poza placówkami odbywają się jedynie w dwóch przypadkach.

Sukces e-zwolnień lekarskich

Sukces e-zwolnień lekarskich można przedstawić w liczbach - 99,4% wszystkich wystawionych zwolnień stanowią e-ZLA. Dzięki elektronicznym zwolnieniom lekarskim pracodawcy są w stanie szybciej zmienić organizacją pracy pod nieobecność pracownika, a pracownik nie musi przynosić do zakładu pracy papierowego zwolnienia.

ZUS zwróci emerytom nadpłacony PIT

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwróci emerytom pobierającym najniższe emerytury nadpłacony podatek dochodowy (PIT). Nadpłaty wynikły wskutek podniesienia kwoty wolnej od podatku. Zwrot nadpłat nastąpi w marcu (razem z marcową wypłatą emerytur).

Zwrot nadpłaconego podatku za najniższe emerytury od 1 marca

Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku ZUS zwróci seniorom nadpłacony podatek. Osoba z minimalną emeryturą, czyli 1029, może liczyć na nieco więcej niż 100 złotych zwrotu - podał ZUS.

Bezpłatna rehabilitacja lecznicza z ZUS - dla kogo, skierowanie

Bezpłatna rehabilitacja skierowana jest do osób aktywnych zawodowo, które w wyniku choroby lub urazu są zagrożone utratą zdolności do pracy. Jak się o nią starać?

Skomplikowane prawo podatkowe - główną barierę w prowadzeniu działalności

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że skomplikowany charakter przepisów prawa oraz częste jego zmiany mogą w dalszym ciągu stanowić główną barierę w prowadzeniu działalności gospodarczej. NIK wskazała również dużą liczbę błędów popełnianych przez urzędników.

Pilot na ryczałcie 8,5%

Pilot prowadzący działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług usług pilotowania samolotów pasażerskich może opodatkować swoje przychody z tej działalności 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak wykazać niedopłatę zasiłku w dokumentach rozliczeniowych ZUS

Pracownica od 18 grudnia 2018 r. do 6 stycznia 2019 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Otrzymała wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80%. W lutym 2019 r. wpłynęło kolejne zwolnienie lekarskie, ale już opatrzone kodem B. Pracownica twierdzi, że wcześniejsza niezdolność również przypadła w okresie ciąży, i domaga się wyrównania. Czy mamy obowiązek wypłacić wyrównanie i skorygować dokumenty do ZUS za grudzień 2018 r. i styczeń 2019 r.?

REKLAMA