| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Odszkodowania > Odszkodowanie dla bliskich zmarłego

Odszkodowanie dla bliskich zmarłego

Najbliższym członkom rodziny zmarłego może zostać przyznane stosowne odszkodowanie, które przy znacznym pogorszeniu się sytuacji materialnej członków rodziny zmarłego wypłacane jest w formie jednorazowej kwoty.

Stosowne odszkodowanie

Stosowne odszkodowanie jest roszczeniem samodzielnym, co oznacza, że jeżeli jest kilka osób uprawnionych do odszkodowania (np. małżonek i dwójka dzieci) każda z nich ma własne indywidualne roszczenie z tego tytułu, czyli jego wypłata realizowana jest na rzecz każdego z uprawnionych oddzielnie.
Tym samym stosowne odszkodowanie nie jest świadczeniem łącznym wypłacanym wszystkim uprawnionym w ramach jednej kwoty.

Dla kogo odszkodowanie

Służy ono przede wszystkim dzieciom i współmałżonkowi poszkodowanego, ale w kręgu najbliższych członków rodziny znajdują się również rodzice, dziadkowie oraz rodzeństwo poszkodowanego z tym, że aby byli oni do niego uprawnieni, na skutek śmierci poszkodowanego musi po ich stronie nastąpić znaczne pogorszenie sytuacji życiowej.

Wysokość odszkodowania

Stosowne odszkodowanie jako świadczenie jednorazowe musi być wielkością odczuwalną ale nie może zarazem być nadmierne.

Przy ocenie jego wielkości bierze się pod uwagę konkretną sytuację bytową rodziny zmarłego. Wypłacona kwota nie może być bowiem w oderwaniu od czynników indywidualnych kształtujących byt rodziny i ogólnych w postaci sytuacji społecznej.

W ocenie wysokości stosownego odszkodowania uwzględnia się wszystkie okoliczności mające wpływ na warunki i trudności życiowe osoby uprawnionej do roszczenia , stan jej zdrowia, wiek, cechy osobiste takie jak stopień jej przedsiębiorczości i zaradności, stosunki rodzinne i majątkowe, uzdolnienia i warunki wychowawcze.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »