REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie domu lub mieszkania – na co należy zwrócić uwagę?

Agnieszka Wiśniewska
W odniesieniu do ubezpieczenia domu lub mieszkania można mówić o ubezpieczeniu od pożaru, kradzieży oraz zalania.
W odniesieniu do ubezpieczenia domu lub mieszkania można mówić o ubezpieczeniu od pożaru, kradzieży oraz zalania.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie domu lub mieszkania stanowi bardzo ważną kwestię. Zanim dokonamy wyboru towarzystwa ubezpieczeń, warto dokładnie przeanalizować dostępne na rynku oferty oraz odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcemy ubezpieczyć i w jakim zakresie. Na co należy zwrócić szczególną uwagę decydując się na ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Co może obejmować ubezpieczenie?

REKLAMA

Ubezpieczenie domu lub mieszkania odnosi się do różnych „substancji”. Przede wszystkim może obejmować tzw. substancję mieszkaniową. W przypadku jej uszkodzenia ubezpieczyciel pokrywa straty wynikające ze zniszczenia bądź uszkodzenia murów mieszkania. Ubezpieczenie może również obejmować wyposażenie domu czy mieszkania np. sprzęt RTV, meble, i inne ruchomości domowe. Ubezpieczyciel może także zaoferować ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Chroni ono przed ewentualnymi roszczeniami związanymi z wyrządzeniem szkody sąsiadom (np. zalanie mieszkania).

Jaki jest zakres ubezpieczenia?

W odniesieniu do ubezpieczenia domu lub mieszkania można mówić o ubezpieczeniu od pożaru, kradzieży oraz zalania.

Franszyza

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Towarzystwa ubezpieczeń, co do zasady, korzystają z dwóch rodzajów franszyzy: integralnej oraz redukcyjnej. Franszyza integralna to kwota, do wysokości której ubezpieczyciel nie odpowiada za powstałą szkodę. Natomiast franszyza redukcyjna to kwota, którą ubezpieczyciel potrąca z każdego odszkodowania. Franszyza chroni ubezpieczyciela przed koniecznością likwidacji szkód drobnych, ma też wpływ na wysokość składki.

Franszyza wynosi 200 zł. Z mieszkania skradziono sprzęt o wartości 8 000 zł. W przypadku franszyzy integralnej towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci klientowi odszkodowanie w wysokości 8 000 zł, natomiast w przypadku franszyzy redukcyjnej klient dostanie 7800 zł (8 000 zł – 200 zł = 7 800 zł). Jeżeli szkoda będzie niższa niż 200 zł, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.

Zobacz: Ubezpieczenia: podwyższenie składki w trakcie umowy?

Czym są podlimity?

Ubezpieczając dom albo mieszkania, zazwyczaj ubezpieczamy znajdujący się w nim sprzęt. Warto jednak podkreślić, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci nam odszkodowania, jakiego oczekujemy. Ubezpieczyciel bowiem stosuje tzw. podlimity, czyli maksymalne kwoty ubezpieczenia poszczególnych składników mienia (z reguły określane procentowo). Kupując drogi sprzęt RTV nie otrzymamy odszkodowania pokrywającego w pełni poniesioną stratę. Ubezpieczyciel określa wartość standardową dla danego typu sprzętu i na tej podstawie szacuje wysokość odszkodowania.

Czy pewne przedmioty mogą podlegać wyłączeniu?

Ubezpieczyciel może ustalić przedmioty bądź zdarzenia, które nie podlegają ochronie ubezpieczeniowej, np. antyki, drogocenne obrazy, kruszce (złoto w sztabkach). Poszczególne składniki mienia ubezpieczającego mogą zostać ubezpieczone w inny sposób.

Obniżenie lub podwyższenie składki

Pewne czynniki wpływają na podwyższenie albo obniżenie składki ubezpieczeniowej. Osoba posiadająca system antywłamaniowy może liczyć na odpowiednie obniżenie składki. Im ryzyko ubezpieczyciela jest większe (np. brak zabezpieczeń przed kradzieżą), tym wyższa wysokość składki.

Należy zawsze dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia. Umożliwi to nam dokonanie właściwego wyboru oraz dopasowanie oferty do naszych potrzeb.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia majątkowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

  Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  Plan A. Bodnara natrafił na opór sędziów? Sąd uznał Barskiego za legalnego PK. I uznał kontrowersyjne postanowienie TK. Czeka nas chaos?

  Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

  Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

  W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

  PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

  Polska, podobnie jak wiele innych krajów, podejmuje działania mające na celu wsparcie i integrację osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jedną z kluczowych instytucji w tym obszarze jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powszechnie znany jako PFRON.

  REKLAMA

  Do końca sierpnia na konta nauczycieli trafi o ok. 700 zł więcej. Wysokość świadczenia mocno w górę.

  W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

  137 mld euro, (600 mld zł) na polskie KPO będzie odblokowane w przyszłym tygodniu. D. Tusk: góra pieniędzy. Pierwsze szybkie płatności (ok. 1,5 mld euro) dla rolników

  W oparciu o uruchomione reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności - poinformowała 23 lutego 2023 r. podczas konferencji w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

  Jak w 2024 r. odbywa się kwalifikacja wojskowa dla rocznika 2005 [na przykładzie Rzeszowa]? Kto? Jakie dokumenty? Jakie kategorie?

  Kwalifikacja wojskowa realizowana jest każdego roku i służy ocenie stanu zdrowia potencjalnych rekrutów oraz założeniu im ewidencji wojskowej.

  Wybory 2024 (samorządowe). Jak głosować na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast? Które głosy są ważne, a które nie?

  Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale nr 60/2024 z 12 lutego 2024 r. wskazała wzorcowe informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2024 roku. Przypomnijmy, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a 21 kwietnia odbędzie się II. tura wyborów (ponowne głosowanie) na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych gminach i miastach, gdzie w I. turze żaden kandydat nie osiągnął większości głosów. Warto się uważnie zapoznać z poniższymi informacjami, bo w wyborach samorządowych mamy aż 9 wariantów głosowania.

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny – świadczenie przysługujące za podjęcie pracy

  Dodatek aktywizacyjny, zwany też często dodatkiem za podjęcie pracy, przysługuje w razie podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zawodowej. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać dodatek aktywizacyjny?

  Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku - kto może otrzymać? ZUS: Każdy kto zapłacił za pogrzeb – nie tylko rodzina. Jakich formalności trzeba dopełnić?

  ZUS informuje, że zasiłek pogrzebowy może otrzymać każdy, kto zapłacił za pogrzeb. Mają do niego prawo nie tylko członkowie rodziny zmarłego, ale także osoba obca lub instytucja, np. pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związek wyznaniowy, o ile udokumentują poniesione koszty pogrzebu. W ubiegłym roku w całym kraju ZUS wypłacił niemal 354 tys. zasiłków pogrzebowych. 

  REKLAMA