REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W sezonie grzewczym szkód spowodowanych przez pożary jest nawet trzy razy więcej niż latem

W okresie jesienno-zimowym nawet trzy razy więcej szkód spowodowanych pożarami niż latem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczął się sezon grzewczy a wraz z nim pożary. Jednym z najczęstszych powodów ich powstawania w mieszkaniach jest zapalenie się sadzy kominowej. Od początku października strażacy zainterweniowali już z tego powodu ponad 1100 razy[1]. Czy Polacy ubezpieczają się od pożarów? 

Sezon grzewczy to większa liczba pożarów 

REKLAMA

Niskie temperatury i nieprzychylna aura oznaczają, że miliony Polaków na dobre rozpoczęło już sezon grzewczy. Niestety, każdego roku o tej porze pojawiają się liczne doniesienia o pożarach i innych groźnych zdarzeniach będących konsekwencją użytkowania niskiej jakości pieców, lekceważenia obowiązku przeprowadzania regularnych przeglądów przewodów kominowych czy chociażby niefachowe przeróbki i brak odpowiedniej konserwacji sprzętów elektrycznych.

REKLAMA

Co szczególnie alarmujące, liczba pożarów związanych z użytkowaniem nieprawidłowych urządzeń grzewczych z roku na rok rośnie. Z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w 2022 roku strażacy wyjeżdżali do pożarów ponad 135 tysięcy razy, z czego aż 32 320 interwencji dotyczyło pożarów nieruchomości mieszkalnych.[2] Przyczyn takiego rozwoju wypadków jest kilka – wśród nich wymienia się zaniedbania właścicieli domów i mieszkań, którzy nie przeprowadzają regularnie przeglądów przewodów kominowych, na co od lat zwracają uwagę kominiarze. Jak podaje Krajowa Izba Kominiarzy w 2022 roku najczęstszą przyczyną pożarów była nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych (46 proc.). To wzrost niemal o jedną szóstą o (16,4 proc.) w porównaniu do 2020 roku.[3]

Ubezpieczenie od pożaru nie jest powszechne 

REKLAMA

Alarmująca jest także jakość urządzeń, z jakich korzystają Polacy. Ponad dwie trzecie użytkowanych w Polsce kotłów na paliwo stałe mieści się w najniższej – trzeciej – klasie sprawności energetycznej lub poniżej - wynika ze statystyk Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Ogółem spośród blisko 9,8 mln już zewidencjonowanych źródeł ciepła w kraju aż 5,4 mln działa na paliwo stałe.[4]

Te statystyki znajdują odzwierciedlenie w danych, którymi dysponują ubezpieczyciele. – Z pewnością widoczny jest trend znacznego wzrostu liczby likwidacji szkód związanych z pożarami w domach w sezonie grzewczym. W tym okresie notujemy ich nawet trzy razy więcej niż latem – mówi Kordian Czuryłło, menadżer produktu w Warcie. – Co istotne, wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że zagrożenie pożarowe może wiązać się nie tylko z użytkowaniem pieców czy butli gazowych. Częstą przyczyną jest również zapalenie się gniazdek elektrycznych spowodowanych samozapłonem np. ładowarek do telefonu czy hulajnogi elektrycznej, Jednocześnie nadal wielu Polaków nie korzysta nawet z podstawowego rodzaju ochrony finansowej na wypadek pożaru, jakim jest ubezpieczenie – dodaje. 

Ważne

Eksperci zalecają wykonywanie przeglądów kominiarskich minimum raz w roku, natomiast instalacje elektryczne powinny być sprawdzane co najmniej na 5 lat. 

[1] https://twitter.com/Kierzkowski_PSP/status/1725193462692110412?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Etweet 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

[2] https://www.gov.pl/web/kgpsp/interwencje-podsumowanie-2022 

[3] https://izbakominiarzy.pl/bezpieczne-ogrzewanie-zima-2022-2023-komunikaty-krajowej-izby-kominiarzy/  

[4] https://samorzad.pap.pl/kategoria/srodowisko/statystyki-ceeb-kopciuchy-trzymaja-sie-mocno

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

REKLAMA

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Płaca minimalna 2025: Ile wyniesie na rękę, czyli netto?

Jaka będzie płaca minimalna w 2025 roku? Rząd zaproponował, aby od 1 stycznia 2025 r. najniższe wynagrodzenie za pracę wyniosło 4626 zł brutto. Ta propozycja ma duże szanse na wejście w życie, bo Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w tej sprawie. Zobaczmy, ile to jest netto, czyli "na rękę".

REKLAMA