REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W sezonie grzewczym szkód spowodowanych przez pożary jest nawet trzy razy więcej niż latem

W okresie jesienno-zimowym nawet trzy razy więcej szkód spowodowanych pożarami niż latem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczął się sezon grzewczy a wraz z nim pożary. Jednym z najczęstszych powodów ich powstawania w mieszkaniach jest zapalenie się sadzy kominowej. Od początku października strażacy zainterweniowali już z tego powodu ponad 1100 razy[1]. Czy Polacy ubezpieczają się od pożarów? 

Sezon grzewczy to większa liczba pożarów 

REKLAMA

Niskie temperatury i nieprzychylna aura oznaczają, że miliony Polaków na dobre rozpoczęło już sezon grzewczy. Niestety, każdego roku o tej porze pojawiają się liczne doniesienia o pożarach i innych groźnych zdarzeniach będących konsekwencją użytkowania niskiej jakości pieców, lekceważenia obowiązku przeprowadzania regularnych przeglądów przewodów kominowych czy chociażby niefachowe przeróbki i brak odpowiedniej konserwacji sprzętów elektrycznych.

REKLAMA

Co szczególnie alarmujące, liczba pożarów związanych z użytkowaniem nieprawidłowych urządzeń grzewczych z roku na rok rośnie. Z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w 2022 roku strażacy wyjeżdżali do pożarów ponad 135 tysięcy razy, z czego aż 32 320 interwencji dotyczyło pożarów nieruchomości mieszkalnych.[2] Przyczyn takiego rozwoju wypadków jest kilka – wśród nich wymienia się zaniedbania właścicieli domów i mieszkań, którzy nie przeprowadzają regularnie przeglądów przewodów kominowych, na co od lat zwracają uwagę kominiarze. Jak podaje Krajowa Izba Kominiarzy w 2022 roku najczęstszą przyczyną pożarów była nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych (46 proc.). To wzrost niemal o jedną szóstą o (16,4 proc.) w porównaniu do 2020 roku.[3]

Ubezpieczenie od pożaru nie jest powszechne 

REKLAMA

Alarmująca jest także jakość urządzeń, z jakich korzystają Polacy. Ponad dwie trzecie użytkowanych w Polsce kotłów na paliwo stałe mieści się w najniższej – trzeciej – klasie sprawności energetycznej lub poniżej - wynika ze statystyk Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Ogółem spośród blisko 9,8 mln już zewidencjonowanych źródeł ciepła w kraju aż 5,4 mln działa na paliwo stałe.[4]

Te statystyki znajdują odzwierciedlenie w danych, którymi dysponują ubezpieczyciele. – Z pewnością widoczny jest trend znacznego wzrostu liczby likwidacji szkód związanych z pożarami w domach w sezonie grzewczym. W tym okresie notujemy ich nawet trzy razy więcej niż latem – mówi Kordian Czuryłło, menadżer produktu w Warcie. – Co istotne, wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że zagrożenie pożarowe może wiązać się nie tylko z użytkowaniem pieców czy butli gazowych. Częstą przyczyną jest również zapalenie się gniazdek elektrycznych spowodowanych samozapłonem np. ładowarek do telefonu czy hulajnogi elektrycznej, Jednocześnie nadal wielu Polaków nie korzysta nawet z podstawowego rodzaju ochrony finansowej na wypadek pożaru, jakim jest ubezpieczenie – dodaje. 

Ważne

Eksperci zalecają wykonywanie przeglądów kominiarskich minimum raz w roku, natomiast instalacje elektryczne powinny być sprawdzane co najmniej na 5 lat. 

[1] https://twitter.com/Kierzkowski_PSP/status/1725193462692110412?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Etweet 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

[2] https://www.gov.pl/web/kgpsp/interwencje-podsumowanie-2022 

[3] https://izbakominiarzy.pl/bezpieczne-ogrzewanie-zima-2022-2023-komunikaty-krajowej-izby-kominiarzy/  

[4] https://samorzad.pap.pl/kategoria/srodowisko/statystyki-ceeb-kopciuchy-trzymaja-sie-mocno

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

REKLAMA

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

REKLAMA

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

Kumulacja wypłat: bon energetyczny nakłada się na inne świadczenia. Będą pieniądze?

Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym. Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

REKLAMA