REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się na nadchodzący wyrok TSUE?

ODfrankowienie
Pomoc frankowiczom
Jak przygotować się na nadchodzący wyrok TSUE?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

15 czerwca poznamy decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w najważniejszej dla frankowiczów sprawie! Wyrok TSUE ma rozstrzygnąć, czy bank może pobierać od kredytobiorców frankowych wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Da odpowiedź także w niejasnej dotąd kwestii, czy spłata raty może być zawieszona na czas postępowania sądowego przeciwko bankowi. Jeśli decyzja będzie korzystna dla frankowiczów, a wiele na to wskazuje, warto już teraz przygotować się do złożenia pozwu.

Frankowicze kontra banki

Przypomnijmy, że sprawa trafiła do TSUE już w październiku poprzedniego roku. Podniesiona przez banki kwestia pobrania wynagrodzenie za korzystanie z kapitału z pewnością przystopowała w działaniach wiele osób z kredytem frankowym. Jednak już dziś można mieć nadzieję, że wyrok Trybunału będzie korzystny dla konsumentów.

REKLAMA

Światło na kwestię rozstrzygnięcia sprawy frankowej w Polsce rzuca wypowiedź Rzecznika Generalnego TSUE. Jego zdaniem banki nie mogą dochodzić od kredytobiorców tego typu roszczeń. W sytuacji unieważnienia umowy kredytowej w CHF, bankom przysługuje jedynie zwrot kapitału, czyli udzielonego kredytu. Jeśli banki stosowały nieuczciwe warunki, powinny dziś zmierzyć się z ich konsekwencjami. 

Możliwe scenariusze wyroku TSUE 

REKLAMA

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej prawdopodobnie będzie korzystna dla frankowiczów, ale nie wiemy, jak bardzo jednoznaczna. Możliwym scenariuszem może być nie tylko odmowa pobierania przez banki wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, ale także zgoda na dochodzenie takiego roszczenia ze strony pokrzywdzonych kredytobiorców frankowych. W takiej sytuacji frankowicze zyskaliby jeszcze więcej - banki byłyby zmuszone wypłacić dodatkowe odsetki. Konsekwencją takiego scenariusza byłyby z pewnością masowe pozwy do sądów o unieważnienie umowy kredytowej. Sprawdziłoby się polskie przysłowie: "Kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada." 

Pozytywny wyrok TSUE może mieć również formę zbliżoną do wspomnianej opinii Rzecznika Generalnego. Trybunał orzeknie, że banki nie mają prawa do pobierania opłaty za bezumowne korzystanie z kapitału, a dalsze kwestie pozostawi do rozstrzygnięcia polskim sądom. 

Ugoda z bankiem - czy na pewno lepsza niż proces? 

Pozytywnej decyzji TSUE spodziewają się zapewne same banki. Już teraz ruszyła kampania „Ugoda lepsza niż proces”. Niewątpliwie można znaleźć korzyści w zawarciu ugody z bankiem, ale czy rzeczywiście jest ona lepsza niż złożenie pozwu do sądu? Ugoda jest korzystna głównie dla banków. Jej koszt jest dla nich znacząco mniejszy niż w przypadku unieważnienia umowy. Kredytobiorca frankowy na dobrowolnym porozumieniu z bankiem zyska prawdopodobnie dużo mniej niż w przypadku złożenia pozwu. Wszystko zależy od zaproponowanych warunków ugody i jego sytuacji finansowej. Szacuje się, że zyski z wyroku sądowego mogą być nawet kilkukrotnie wyższe! 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dziś linia orzecznicza jest już bardzo wyraźna - z naszego doświadczenia widać, że około 98 proc. spraw frankowych uzyskuje prawomocny wyrok sądu unieważniający kredyt frankowy. Otwarcie sporu z bankiem to obecnie ryzyko bardzo minimalne. 

Warto zacząć działać już dziś! 

REKLAMA

Nawet niepewna dotąd sytuacji nie zniechęciła frankowiczów do składania pozwów przeciwko bankom. W samym 2022 roku polskie sądy wydały prawie 10 tys. wyroków. W 97 proc. były to wyroki korzystne dla posiadaczy kredytów w CHF. Jeśli orzeczenie TSUE okaże się pozytywne dla frankowiczów, polskie sądy czeka fala pozwów! 15 czerwca 2023 r. będzie przełomowym dniem dla wszystkich osób z kredytem frankowym. Oznacza to, że warto zacząć przygotowania już dziś! 

Zalecamy skorzystać ze wsparcia profesjonalistów w tej dziedzinie, udzielających kompleksowej pomocy prawnej. Działania należy zacząć od sprawdzenia zapisów umowy kredytowej, czy istnieją podstawy do złożenia pozwu. Po jej weryfikacji powinna zostać oceniona sytuacja posiadacza kredytu i wskazane możliwe kierunki działania oraz zyski, na jakie może liczyć. Kolejnym krokiem jest podjęcie działań przedsądowych, sądowych oraz egzekucyjnych, a po uzyskaniu korzystnego wyroku - pomoc w rozliczeniu się z bankiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA