REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się na nadchodzący wyrok TSUE?

ODfrankowienie
Pomoc frankowiczom
Jak przygotować się na nadchodzący wyrok TSUE?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

15 czerwca poznamy decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w najważniejszej dla frankowiczów sprawie! Wyrok TSUE ma rozstrzygnąć, czy bank może pobierać od kredytobiorców frankowych wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Da odpowiedź także w niejasnej dotąd kwestii, czy spłata raty może być zawieszona na czas postępowania sądowego przeciwko bankowi. Jeśli decyzja będzie korzystna dla frankowiczów, a wiele na to wskazuje, warto już teraz przygotować się do złożenia pozwu.

Frankowicze kontra banki

Przypomnijmy, że sprawa trafiła do TSUE już w październiku poprzedniego roku. Podniesiona przez banki kwestia pobrania wynagrodzenie za korzystanie z kapitału z pewnością przystopowała w działaniach wiele osób z kredytem frankowym. Jednak już dziś można mieć nadzieję, że wyrok Trybunału będzie korzystny dla konsumentów.

REKLAMA

Światło na kwestię rozstrzygnięcia sprawy frankowej w Polsce rzuca wypowiedź Rzecznika Generalnego TSUE. Jego zdaniem banki nie mogą dochodzić od kredytobiorców tego typu roszczeń. W sytuacji unieważnienia umowy kredytowej w CHF, bankom przysługuje jedynie zwrot kapitału, czyli udzielonego kredytu. Jeśli banki stosowały nieuczciwe warunki, powinny dziś zmierzyć się z ich konsekwencjami. 

Możliwe scenariusze wyroku TSUE 

REKLAMA

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej prawdopodobnie będzie korzystna dla frankowiczów, ale nie wiemy, jak bardzo jednoznaczna. Możliwym scenariuszem może być nie tylko odmowa pobierania przez banki wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, ale także zgoda na dochodzenie takiego roszczenia ze strony pokrzywdzonych kredytobiorców frankowych. W takiej sytuacji frankowicze zyskaliby jeszcze więcej - banki byłyby zmuszone wypłacić dodatkowe odsetki. Konsekwencją takiego scenariusza byłyby z pewnością masowe pozwy do sądów o unieważnienie umowy kredytowej. Sprawdziłoby się polskie przysłowie: "Kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada." 

Pozytywny wyrok TSUE może mieć również formę zbliżoną do wspomnianej opinii Rzecznika Generalnego. Trybunał orzeknie, że banki nie mają prawa do pobierania opłaty za bezumowne korzystanie z kapitału, a dalsze kwestie pozostawi do rozstrzygnięcia polskim sądom. 

Ugoda z bankiem - czy na pewno lepsza niż proces? 

Pozytywnej decyzji TSUE spodziewają się zapewne same banki. Już teraz ruszyła kampania „Ugoda lepsza niż proces”. Niewątpliwie można znaleźć korzyści w zawarciu ugody z bankiem, ale czy rzeczywiście jest ona lepsza niż złożenie pozwu do sądu? Ugoda jest korzystna głównie dla banków. Jej koszt jest dla nich znacząco mniejszy niż w przypadku unieważnienia umowy. Kredytobiorca frankowy na dobrowolnym porozumieniu z bankiem zyska prawdopodobnie dużo mniej niż w przypadku złożenia pozwu. Wszystko zależy od zaproponowanych warunków ugody i jego sytuacji finansowej. Szacuje się, że zyski z wyroku sądowego mogą być nawet kilkukrotnie wyższe! 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dziś linia orzecznicza jest już bardzo wyraźna - z naszego doświadczenia widać, że około 98 proc. spraw frankowych uzyskuje prawomocny wyrok sądu unieważniający kredyt frankowy. Otwarcie sporu z bankiem to obecnie ryzyko bardzo minimalne. 

Warto zacząć działać już dziś! 

REKLAMA

Nawet niepewna dotąd sytuacji nie zniechęciła frankowiczów do składania pozwów przeciwko bankom. W samym 2022 roku polskie sądy wydały prawie 10 tys. wyroków. W 97 proc. były to wyroki korzystne dla posiadaczy kredytów w CHF. Jeśli orzeczenie TSUE okaże się pozytywne dla frankowiczów, polskie sądy czeka fala pozwów! 15 czerwca 2023 r. będzie przełomowym dniem dla wszystkich osób z kredytem frankowym. Oznacza to, że warto zacząć przygotowania już dziś! 

Zalecamy skorzystać ze wsparcia profesjonalistów w tej dziedzinie, udzielających kompleksowej pomocy prawnej. Działania należy zacząć od sprawdzenia zapisów umowy kredytowej, czy istnieją podstawy do złożenia pozwu. Po jej weryfikacji powinna zostać oceniona sytuacja posiadacza kredytu i wskazane możliwe kierunki działania oraz zyski, na jakie może liczyć. Kolejnym krokiem jest podjęcie działań przedsądowych, sądowych oraz egzekucyjnych, a po uzyskaniu korzystnego wyroku - pomoc w rozliczeniu się z bankiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA