| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Co zrobić, by dokonać darowizny samochodu?

Co zrobić, by dokonać darowizny samochodu?

Należy pamiętać, że darowizna nie jest czynnością jednostronną, a umową pomiędzy dwoma stronami. Po zawarciu umowy darowizny, koniecznym jest zapłacenie stosownego podatku.

Pani Aneta M. zamierza podarować przyjaciółce Darii W. swój stary, a nie używany przez nią i jej rodzinę, samochód. Aneta M. zastanawia się, co musi zrobić, by skutecznie przenieść własność przedmiotowego samochodu na koleżankę i czy koniecznym jest zawieranie jakiejkolwiek umowy, czy też wystarczy jej zaświadczenie, że daje koleżance samochód?

Akt notarialny

Jeżeli Aneta M. zamierza podarować koleżance samochód, powinna zawrzeć z Darią W. umowę darowizny. Ponieważ zgodnie z art. 890 Kodeksu cywilnego oświadczenie darczyńcy, czyli Anety M., powinno być złożone w formie aktu notarialnego, stąd koniecznym będzie udanie się do notariusza i złożenie oświadczenia o dokonaniu darowizny przed notariuszem.

Zobacz serwis: Akt notarialny

Jednocześnie pamiętać należy, iż darowizna nie jest jednostronną czynnością prawną, a jest umową, gdzie jedna strona daje coś drugiej, a ta druga strona oświadcza, że przedmiot darowizny przyjmuje. Dobrze więc by było, gdyby do notariusza udała się także Daria W., która także przed notariuszem oświadczyłaby, że darowiznę od Anety M. przyjmuje.

Zgodnie z art. 890 Kodeksu cywilnego umowa darowizny powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego. Jeżeli jednak forma nie zostanie dochowana, umowa staje się ważna, jeżeli świadczenie zostało spełnione.

Podatek od darowizny

Po zawarciu umowy darowizny, koniecznym jest zapłacenie stosownego podatku od otrzymanej darowizny przez Darię W., jeżeli wartość darowanego samochodu przekracza kwotę 4.902,00 zł. Daria W. nie będąc osobą spokrewnioną z Anetą M. należy do tzw. III grupy podatkowej i darowizna powyżej tej kwoty jest opodatkowana.

Zobacz serwis: Podatek od darowizn

Nieprawidłowa forma

Dodatkowo wskazać należy, iż umowa darowizny zawarta bez zachowania formy aktu notarialnego staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione (gdyby samochód został wydany Darii W.), niemniej w opisanym przypadku brak tej formy spowoduje zapewne niemożność zarejestrowania tak nabytego samochodu.

POBIERZ WZÓR: Umowa darowizny samochodu

Czytaj także

Eksperci:

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak przeprowadzić darowiznę samochodu?
Jak przeprowadzić darowiznę samochodu?

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Talinkme.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »