reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne > Krótka sprzedaż-komunikat polskie Prezydencji

Krótka sprzedaż-komunikat polskie Prezydencji

Polska Prezydencja wspólnie z Parlamentem Europejskim oraz Komisją Europejską wstępnie uzgodniła tekst rozporządzenia w sprawie krótkiej sprzedaży i wybranych aspektów dotyczących swapów ryzyka kredytowego (CDS).

Wynik negocjacji jest bardzo wyważony i uwzględnia zgłaszane dotychczas obawy, jak i cele instytucji uczestniczących w procesie negocjacyjnym. Po przyjęciu tzw. „sześciopaku” oraz osiągnięciu porozumienia w Radzie Unii Europejskiej w zakresie rozporządzenia w sprawie pozagiełdowych instrumentów pochodnych, partnerów centralnych oraz repozytoriów transakcji (EMIR Regulation) osiągnięte w dniu 18 października 2011 roku porozumienie jest kolejnym dowodem na to, iż instytucje europejskie są w stanie ze sobą współpracować w celu wypracowania nowych zasad służących wzmocnieniu stabilności rynków finansowych.

Zobacz: Nowa dyrektywa o prawach konsumentów opublikowana

Uzgodniony projekt rozporządzenia umożliwia przyjęcie wspólnych ram prawnych dotyczących transakcji krótkiej sprzedaży. Dotychczas środki podejmowane przez poszczególne państwa członkowskie różniły się między sobą, co przyczyniło się do przyjęcia niejednolitych rozwiązań prawnych. W efekcie doprowadziło to do ograniczenia skuteczności przyjętych przez państwa członkowskie środków, w szczególności poprzez powstanie możliwości stosowania arbitrażu regulacyjnego. Dlatego też głównym celem tej regulacji jest przeciwdziałanie obecnej sytuacji poprzez stworzenie wspólnych ram prawnych na terytorium całej Unii Europejskiej.

Projekt rozporządzenia wprowadza wspólne dla wszystkich państw członkowskich wymogi dotyczące przejrzystości zawieranych transakcji krótkiej sprzedaży. Przede wszystkim zharmonizowane zostały uprawnienia w zakresie działań podejmowanych w sytuacjach nadzwyczajnych, stanowiących poważne zagrożenie dla stabilności finansowej.Reprezentujący Radę Unii Europejskiej Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Pan Wiesław Szczuka podkreślił rolę osiągniętego wspólnie porozumienia, którą w jego opinii można określić jako „Polski znak firmowy”. Minister Szczuka podkreślił również, iż krótka sprzedaż, nie jest czymś, co jest złe z zasady. W szczególności nie od dziś wiadomo, iż krótka sprzedaż pełni ważną rolę w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania rynków finansowych, w szczególności poprzez zwiększenie płynności na rynku jak i racjonalniejszej wyceny instrumentów finansowych. Jednocześnie przyjęcie rozporządzenia w sprawie krótkiej sprzedaży pozwoli na przeciwdziałanie ryzyku nadużywania niepokrytej krótkiej sprzedaży (uncovered short selling)

Na początku prowadzonych negocjacji, stanowiska poszczególnych instytucji odnośnie zakazu niepokrytych transakcji swapów ryzyka kredytowego (uncovered CDS transaction) różniły się znacząco między sobą. Rada Unii Europejskiej i Komisja Europejska były przeciwne nakładaniu ograniczeń na tego typu transakcje. Natomiast Parlament Europejski opowiadał się za zakazaniem tego typu transakcji. Dzisiejsze porozumienie jest wyrazem kompromisu pomiędzy wszystkimi instytucjami uczestniczącymi w procesie negocjacyjnym.

Z jednej strony zgodnie z nową regulacją zawieranie niepokrytych transakcji swapów ryzyka kredytowego dotyczących długu państwowego (uncovered sovereign CDS transactions) będzie ściśle ograniczone. Natomiast z drugiej strony zawarte porozumienie zapewnia odpowiedni poziom elastyczności dla organów nadzoru w państwach członkowskich, przyznając im uprawnienie do zawieszenia zakazu dotyczącego niepokrytych transakcji swapów ryzyka kredytowego umożliwiając tym samym przeciwdziałanie negatywnych skutkom tego zakazu. Dodatkowo porozumienie zawiera wyłączenia w zakresie stosowania ww. zakazu dla takich praktyk rynkowych jak „proxy hedging” jak i dla głównych dealerów (primary dealers) i market makerów. Przede wszystkim należy podkreślić, iż wypracowany kompromis ma wyważony i spójny charakter.

Wstępne porozumienie zostało osiągnięte po niezwykle intensywnych negocjacjach prowadzonych od początku lipca br. przez prezydencję polską. Należy zaznaczyć, iż uzgodniony tekst rozporządzenia wymaga oficjalnego potwierdzenia ze strony Parlamentu Europejskiego jak i Rady Unii Europejskiej. W przypadku gdy Komitet Stałych Przedstawicieli w Radzie Unii Europejskiej zatwierdzi osiągnięte porozumienie, umożliwi to Parlamentowi Europejskiemu głosowanie nad projektem rozporządzenia na sesji plenarnej.

Źródło: MF

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama