REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krótka sprzedaż-komunikat polskie Prezydencji

REKLAMA

REKLAMA

Polska Prezydencja wspólnie z Parlamentem Europejskim oraz Komisją Europejską wstępnie uzgodniła tekst rozporządzenia w sprawie krótkiej sprzedaży i wybranych aspektów dotyczących swapów ryzyka kredytowego (CDS).

Wynik negocjacji jest bardzo wyważony i uwzględnia zgłaszane dotychczas obawy, jak i cele instytucji uczestniczących w procesie negocjacyjnym. Po przyjęciu tzw. „sześciopaku” oraz osiągnięciu porozumienia w Radzie Unii Europejskiej w zakresie rozporządzenia w sprawie pozagiełdowych instrumentów pochodnych, partnerów centralnych oraz repozytoriów transakcji (EMIR Regulation) osiągnięte w dniu 18 października 2011 roku porozumienie jest kolejnym dowodem na to, iż instytucje europejskie są w stanie ze sobą współpracować w celu wypracowania nowych zasad służących wzmocnieniu stabilności rynków finansowych.

REKLAMA

Zobacz: Nowa dyrektywa o prawach konsumentów opublikowana

REKLAMA

Uzgodniony projekt rozporządzenia umożliwia przyjęcie wspólnych ram prawnych dotyczących transakcji krótkiej sprzedaży. Dotychczas środki podejmowane przez poszczególne państwa członkowskie różniły się między sobą, co przyczyniło się do przyjęcia niejednolitych rozwiązań prawnych. W efekcie doprowadziło to do ograniczenia skuteczności przyjętych przez państwa członkowskie środków, w szczególności poprzez powstanie możliwości stosowania arbitrażu regulacyjnego. Dlatego też głównym celem tej regulacji jest przeciwdziałanie obecnej sytuacji poprzez stworzenie wspólnych ram prawnych na terytorium całej Unii Europejskiej.

Projekt rozporządzenia wprowadza wspólne dla wszystkich państw członkowskich wymogi dotyczące przejrzystości zawieranych transakcji krótkiej sprzedaży. Przede wszystkim zharmonizowane zostały uprawnienia w zakresie działań podejmowanych w sytuacjach nadzwyczajnych, stanowiących poważne zagrożenie dla stabilności finansowej.

REKLAMAReprezentujący Radę Unii Europejskiej Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Pan Wiesław Szczuka podkreślił rolę osiągniętego wspólnie porozumienia, którą w jego opinii można określić jako „Polski znak firmowy”. Minister Szczuka podkreślił również, iż krótka sprzedaż, nie jest czymś, co jest złe z zasady. W szczególności nie od dziś wiadomo, iż krótka sprzedaż pełni ważną rolę w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania rynków finansowych, w szczególności poprzez zwiększenie płynności na rynku jak i racjonalniejszej wyceny instrumentów finansowych. Jednocześnie przyjęcie rozporządzenia w sprawie krótkiej sprzedaży pozwoli na przeciwdziałanie ryzyku nadużywania niepokrytej krótkiej sprzedaży (uncovered short selling)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na początku prowadzonych negocjacji, stanowiska poszczególnych instytucji odnośnie zakazu niepokrytych transakcji swapów ryzyka kredytowego (uncovered CDS transaction) różniły się znacząco między sobą. Rada Unii Europejskiej i Komisja Europejska były przeciwne nakładaniu ograniczeń na tego typu transakcje. Natomiast Parlament Europejski opowiadał się za zakazaniem tego typu transakcji. Dzisiejsze porozumienie jest wyrazem kompromisu pomiędzy wszystkimi instytucjami uczestniczącymi w procesie negocjacyjnym.

Z jednej strony zgodnie z nową regulacją zawieranie niepokrytych transakcji swapów ryzyka kredytowego dotyczących długu państwowego (uncovered sovereign CDS transactions) będzie ściśle ograniczone. Natomiast z drugiej strony zawarte porozumienie zapewnia odpowiedni poziom elastyczności dla organów nadzoru w państwach członkowskich, przyznając im uprawnienie do zawieszenia zakazu dotyczącego niepokrytych transakcji swapów ryzyka kredytowego umożliwiając tym samym przeciwdziałanie negatywnych skutkom tego zakazu. Dodatkowo porozumienie zawiera wyłączenia w zakresie stosowania ww. zakazu dla takich praktyk rynkowych jak „proxy hedging” jak i dla głównych dealerów (primary dealers) i market makerów. Przede wszystkim należy podkreślić, iż wypracowany kompromis ma wyważony i spójny charakter.

Wstępne porozumienie zostało osiągnięte po niezwykle intensywnych negocjacjach prowadzonych od początku lipca br. przez prezydencję polską. Należy zaznaczyć, iż uzgodniony tekst rozporządzenia wymaga oficjalnego potwierdzenia ze strony Parlamentu Europejskiego jak i Rady Unii Europejskiej. W przypadku gdy Komitet Stałych Przedstawicieli w Radzie Unii Europejskiej zatwierdzi osiągnięte porozumienie, umożliwi to Parlamentowi Europejskiemu głosowanie nad projektem rozporządzenia na sesji plenarnej.

Źródło: MF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA