REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oznakowanie CE - co powinniśmy o nim wiedzieć

Emilia Amielanczyk

REKLAMA

REKLAMA

Znak CE jest deklaracją producenta lub upoważnionego przedstawiciela, że wytwarzany przez niego wyrób spełnia minimalne określone w przepisach wymagania dotyczące danego produktu.

Wbrew powszechnemu przeświadczeniu znak CE nie mówi o pochodzeniu danego wyrobu, ani nie gwarantuje jego bezpieczeństwa. Ze względu na ujednolicenia prawa wspólnotowego, wiele dziedzin dotyczących wyrobu i obrotu towarami uregulowanych jest w dyrektywach. Znaczna część dyrektyw unijnych opracowana została w 1985 r. na podstawie nowych zasad w dziedzinie harmonizacji technicznej w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia obywateli. Noszą one nazwę dyrektyw nowego podejścia.

REKLAMA

Dyrektywy

W Dyrektywach Nowego Podejścia znajdują się wytyczne odnośnie elementarnych wymagań, jakie muszą spełniać wyroby. Produkty, które podlegają tymże dyrektywom muszą być oznakowane symbolem CE. Od tej zasady istnieją tylko nieliczne wyjątki.

Nie można użyć oznakowania CE, jeżeli dyrektywy nie przewidują takiego obowiązku dla produktu danego rodzaju.

Wyroby nie wymagające oznakowania CE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedynie w trzech przypadkach wyroby nie muszą posiadać symbolu CE. Dotyczy to:
• opakowań i odpadów opakowań,
• transeuropejskiego systemu szybkiej kolei,
• transeuropejskiego system konwencjonalnej kolei.

Znak CE umieszczany jest na wyrobie przez producenta lub jego przedstawiciela. Najpierw jednak spełnione muszą być pewne przesłanki:
• wyrób jest oceniany pod względem zgodności z zasadniczymi wymogami, oraz
• wyrób został oceniony pozytywnie.

Szczególnym rodzajem oznakowania objęte są wyroby wyposażenia morskiego (koło sterowe) oraz urządzenia ciśnieniowe (litera π).

Na czym polega ocena zgodności

REKLAMA

Ocena zgodności może być przeprowadzana na kilka sposobów. Jednym z nich jest dokonywanie oceny przez producenta wyrobu lub upoważnionego przedstawiciela przedsiębiorcy. Może on wydać się wątpliwy pod względem wiarygodności. Inny sposób przewiduje, że oceny dokonuje notyfikowana jednostki certyfikująca, kontrolująca lub notyfikowane laboratorium.
Znak CE musi zostać umieszczony na wyrobie przed wprowadzeniem go do obrotu.

Zasadą jest, że symbol CE umieszcza się na wyrobie lub jego tabliczce znamionowej. Oznakowanie musi być czytelne, widoczne oraz musi mieć określoną formę. W pewnych przypadkach konieczne jest umieszczenie symbolu CE na opakowaniu lub dokumentach dołączonych do produktu. Taka sytuacja ma miejsce, gdy:
• nie możliwe jest umieszczenie znaku na wyrobie,
• nie można zachować minimalnych wymiarów oznakowania (niedopuszczalne jest aby miał mniej niż 5 mm wysokości),
• istnieją obawy, że znak będzie niewidoczny albo nieczytelny.

Odpowiedzialność za nieumieszczenie znaku CE

Producent, który nie dopełnia obowiązku umieszczenia oznakowania CE podlega karze grzywny. Kara grzywny grozi za:
• posłużeniem się znakiem CE co do produktu, który nie spełnia zasadniczych wymagań,
• umieszczenie na wyrobie znaku podobnego do CE celem wprowadzenia odbiorców w błąd,
• wprowadzenie do obrotu wyrobu bez oznakowania CE, jeżeli wyrób ten powinien posiadać znak CE,
• umieszczenie symbolu CE na wyrobie, co do którego taki obowiązek nie istnieje lub wprowadzenie takiego wyrobu do obrotu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

REKLAMA

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

REKLAMA

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

Morawiecki kandydatem na prezydenta? Prezes PiS zdradza plany partii

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział dziennikarzom, że Mateusz Morawiecki nie jest idealnym kandydatem na prezydenta - z perspektywy zwycięstwa, ale znajdzie się na liście. 

REKLAMA