reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Jak eksmitować lokatora?

Jak eksmitować lokatora?

Eksmisja lokatora to często droga przez mękę. Zanim pójdziemy do komornika najpierw będziemy musieli uzyskać prawomocny wyrok sądu.

Pozew do sądu

W najczęstszych przypadkach procedura eksmisji lokatora bezprawnie okupującego lokal musi zacząć się na sali sądowej. Warunkiem przeprowadzenia eksmisji przez komornika będzie bowiem prawomocny wyrok sądu nakazujący opróżnienie lokalu.

Pozew taki składa się w sądzie w okręgu którego miejsce zamieszkania ma pozwany, czyli dziki lokator. Zasada ta wynika z art. 27 Kodeksu postępowania cywilnego. Jest to dogodne zwłaszcza dla właściciela lokalu, który równocześnie będzie powodem, gdyż w zasadzie oznacza wniesienie pozwu w sądzie, gdzie znajduje się nieruchomość.

Miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. W pozwie należy wskazać miejsce zamieszkania, a nie miejsce zameldowania.

Zobacz również: Kto może wytoczyć pozew o eksmisję?

Lokal socjalny

Fakt złożenia pozwu o eksmisję nie oznacza jednak, że reszta będzie już tylko formalnością. Bardzo często sądy mają bowiem obowiązek przeprowadzić eksmisję do lokalu socjalnego. Tzw. eksmisja na bruk jest niedozwolona.

Zgodnie z art. 14 ustawy o ochronie lokatorów uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego mają kobiety w ciąży, małoletni, niepełnosprawni, obłożnie chorzy, emeryci i renciści, jak również osoby bezrobotne.

Ma to dla kwestii eksmisji znaczenie o tyle istotne, że samo opróżnienie należącego do powoda lokalu nie może nastąpić przed wskazaniem takiego lokalu socjalnego. Zadanie to należy do gminy, która powinna złożyć ofertę zawarcia umowy najmu. O tym, że jest to procedura długotrwała nie trzeba nikogo przekonywać.

Zobacz również serwis: Najem i dzierżawa

Do komornika

W sytuacji, gdy sąd orzeknie o braku uprawnienia do orzeczenia lokalu socjalnego, z prawomocnym wyrokiem będzie można udać się do komornika. Także i tutaj napotkają nas poważne trudności.

Sama eksmisja jest bowiem możliwa jedynie do innego lokalu. Konieczne jest zatem wskazanie pomieszczenia tymczasowego. Zadanie to należy do gminy, ale wobec braku niezbędnych mieszkań, najczęściej spadnie na barki wierzyciela.

Eksmisja może być prowadzona bez wyroku sądowego, jeżeli przy okazji zawarcia umowy najmu okazjonalnego najemca notarialnie zobowiąże się do poddania egzekucji i opróżnienia lokalu.

Zadaj pytanie: Forum prawników

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama