REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prowizja del credere (cz. 2)

A.P.
Prowizja del credere. /Fot. Fotolia
Prowizja del credere. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedzialność del credere może być modyfikowana treścią umowy. Granice takiej modyfikacji wyznaczają jednak ustawowe ramy. Jak kształtuje się odpowiedzialność del credere agenta?

Odpowiedzialność del credere

Przepis art. 7617 Kodeksu cywilnego określa specyficzną zasadę odpowiedzialności, która jest związana z wykonywaniem obowiązków agenta na podstawie umowy agencyjnej. W wymiarze konstrukcyjnym odpowiedzialność ta podobna jest do zobowiązania o świadczenie przez osobę trzecią. W ramach klauzuli del credere agent będzie bowiem odpowiadał za wykonanie przez osoby trzecie zobowiązań zaciągniętych wobec zleceniodawcy.

REKLAMA

Reguły tej odpowiedzialności powinny być wyraźnie określone w treści umowy. Oznacza to, że stronom pozostawiona została pewna doza swobody. Niemniej jednak modyfikacje nie mogą wykraczać poza ustawowe ramy.

Nie ulega wątpliwości, że zakres modyfikacji nie może powodować likwidacji odpłatnego charakteru takiej odpowiedzialności. Innymi słowy strony nie mogą postanowić, iż agent weźmie na siebie odpowiedzialność za osoby trzecie nieodpłatnie. Brak postanowienia dotyczącego wynagrodzenia agenta będzie powodował nieważność całej klauzuli.

Co do samej wysokości wynagrodzenia, a także sposobu jej ustalenia kwestia została pozostawiona do uznania stron.

Zobacz serwis: Wzory umów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Modyfikacja ram odpowiedzialności

Strony mogą umówić się, że agent będzie odpowiadał do wysokości 50 tys. zł.

Modyfikacji mogą ulec także sytuacje aktywujące odpowiedzialność agenta. Zgodnie z treścią art. 7617 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli umowa nie stanowi inaczej agent odpowiada za spełnienie świadczenia przez klienta. Ramy umowne mogą doprecyzować czy chodzi tutaj tylko o świadczenia pieniężne, tylko o świadczenia niepieniężne albo też obydwa rodzaje świadczeń.

Granice modyfikacje

Sama modyfikacja umowna ram odpowiedzialności nie może wykroczyć jednak poza pewne granice. Co do zasady rozszerzenie ram odpowiedzialności nie może powodować, że agent będzie odpowiadał za klientów, z którymi umów nie zawierał lub też przy zawieraniu z którymi umów nie pośredniczył.

Odpowiedzialność del credere dotyczy tylko umów, które agent zawierał w imieniu zleceniodawcy lub też pośredniczył przy ich zawieraniu.

Warto również pamiętać o art. 7617 § 2, który wskazuje, iż odpowiedzialność agenta może dotyczyć tylko oznaczonej umowy lub umów z oznaczonym klientem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA