| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Umowa agencyjna: zadania agenta

Umowa agencyjna: zadania agenta

Umowa agencyjna powinna przewidywać szczegółowy zakres obowiązków agenta. Będzie to istotne m.in. z punktu widzenia odpowiedzialności kontraktowej. O czym warto pamiętać przy tworzeniu zapisów umowy?

Umowa agencyjna

Z punktu widzenia obowiązków agenta umowa agencyjna będzie miała kluczowe znaczenie. Jej treść powinna określać zakres tych obowiązków oraz szczegółowe regulacje dotyczące działalności agenta.

Analiza treści umowy powinna dać nam odpowiedź czy mamy do czynienia z pośrednictwem agenta, czy też z agentem – przedstawicielem. Jest to o tyle istotne, gdyż tyczy się zakresu uprawnień.

Z pośrednictwem agenta będziemy mieli do czynienia w sytuacji, w której zakres jego uprawnień nie przewiduje możliwości zawierania umów w imieniu zleceniodawcy. Innym słowy działania agenta będą sprowadzały się jedynie do czynności faktycznych, które mają w rezultacie dać możliwość zleceniodawcy do zawarcia umowy z osobą trzecią.

Agent zatem będzie rozpowszechniał ofertę zleceniodawcy, zachęcał do zawarcia umowy, lecz sam nie będzie zawierał umów. Może podejmować działania zmierzające do spotkania się zleceniodawcy i potencjalnych klientów.

Dużo szerszy zakres obowiązków istnieje w sytuacji, gdy agent będzie przedstawicielem. W takiej sytuacji oprócz wszelkich czynności faktycznych, które wykonuje pośrednik, przedstawiciel będzie także zawierał umowy w imieniu zleceniodawcy. Oznacza to, że swoimi działaniami będzie powodował skutki po jego stronie. Umowy zawierane przez agenta będą bowiem wiązały zleceniodawcę. Należy jednak pamiętać, że do zawierania umów w imieniu zleceniodawcy, agent musi posiadać odpowiednie umocowanie (art. 758 § 2 Kodeksu cywilnego).

Zobacz serwis: Wzory umów

Co zawrzeć w umowie?

Szczegółowy zakres obowiązków, a także ograniczenia w działalności agenta co do zasady powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w konkretnych zapisach umowy. Zakres takiej regulacji wyraża określona w art. 3531 Kodeksu cywilnego zasada swobody umów.

Treść zapisów umownych co do zasady może być dowolnie ukształtowana w zależności od realnych potrzeb zleceniodawcy. Przykładowo w umowie agencyjnej można określić ograniczenie terytorialnego zakresu działalności agencyjnej.

Wynikające z umowy obowiązki agent będzie wykonywał na obszarze miasta stołecznego Warszawy.

W ramach umowy można także określić rodzaj czynności podejmowanych przez agenta.

Pobierz: Umowa agencyjna - bezpłatny wzór

W ramach umowy można określić, że agent będzie zawierał tylko określone typy umów w imieniu zleceniodawcy.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »