REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co warto wiedzieć o umowie agencji?

A.P.
Umowa agencyjna wzór. /fot. Fotolia
Umowa agencyjna wzór. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa agencyjna co do zasady łączy dwóch przedsiębiorców, z których jeden (agent) działania na korzyść drugiego (zleceniodawcy). W zamian otrzymuje wynagrodzenie uzależnione od rezultatów jego pracy.

Esencja umowy agencyjnej

Podstawowe cechy umowy agencyjnej zawiera treść art. 758 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem zawarcie umowy agencyjnej oznacza, że agent, w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, zobowiązuje się do stałego pośredniczenia przy zawieraniu umów na rzecz (lub w imieniu)dającego zlecenie przedsiębiorcy (zleceniodawca).

REKLAMA

Pobierz: Umowa agencyjna - bezpłatny wzór

Charakter relacji prawnych, jakie łączą agenta i przedsiębiorcę wymaga zaufania i lojalności. Ta druga zresztą jest ustawowo określonym obowiązkiem zarówno agenta jaki i zleceniodawcy (art. 760 Kodeksu cywilnego). Treść tego przepisu nie ma wyłącznie „moralnego” charakteru. Oznacza bowiem, że na stronach umowy ciążą szczególne zobowiązania względem siebie. Agent nie powinien prowadzić działalności konkurencyjnej, gdyż mogłoby być to potraktowane jako działanie na szkodę zleceniobiorcy. Naruszeniem zasady lojalności będzie również zmawianie się z klientami, które powodowałoby straty zleceniodawcy (np. poprzez uzgadnianie fałszywych zniżek).

Osoba agenta

Co do zasady agentem może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Przepisy nie wykluczają zawarcia umowy między takimi podmiotami.

Możliwa jest konfiguracja, w której agentem będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Działanie na rzecz i w imieniu

REKLAMA

Zakres uprawnień agenta daje możliwość wyróżnienia dwóch typów umów agencyjnych: pośrednictwa oraz przedstawicielstwa. Odpowiada to ustawowemu rozróżnieniu działania agenta na rzecz albo w imieniu zleceniodawcy. W tym pierwszym przypadku będzie chodzić o pośrednictwo. Zadania agenta będą się ograniczały do działań faktycznych, czyli do wyszukiwania potencjalnych klientów, skłaniania ich do zawarcia umowy.

Trochę inaczej z kolei wygląda rola agenta-przedstawiciela, który dodatkowo ma upoważnienie do zawierania umów w imieniu zleceniodawcy. Sytuacja ta oznacza, że zawierając umowy z agentem faktycznie stroną umowy staje się zleceniodawca.

Przy umocowaniu agenta do działania w imieniu zleceniodawcy pojawia się kwestia formy pełnomocnictwa, jakie powinno być udzielone. W tej mierze posiłkować należy się przepisami Kodeksu cywilnego dotyczącymi pełnomocnictwa. W takim przypadku wymagana forma pełnomocnictwa zależy od rodzaju czynności, które będą dokonywane przez agenta. Zgodnie z art. 99 § 1 Kodeksu cywilnego jeżeli do ważności danej czynności potrzebna jest forma szczególna, wtedy tez w takiej formie powinno być udzielone pełnomocnictwo.

Jeżeli agenta ma zawierać w imieniu zleceniodawcy umowy leasingu (forma pisemna pod rygorem nieważności), wtedy pełnomocnictwo powinno być na piśmie. Jeżeli agent będzie zawierał umowy sprzedaży nieruchomości (forma aktu notarialnego), wtedy też pełnomocnictwo powinno być zawarte w formie aktu notarialnego.

Zobacz serwis: Wzory umów

Co do zasady jednak, jeżeli dla danych czynności nie została przewidziana szczególna forma, pełnomocnictwo może być zawarte w dowolny sposób. Warunki takie spełnia nawet dorozumiałe pełnomocnictwo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

  W 2024 r. emerytury stażowe i rolnicze niezależne od wieku. Od 1588,44 zł brutto. Potem waloryzacja. Okresy składkowe 38 i 43 lata. Czy można łączyć z rentą. Co z OFE i zawieszeniem? [projekt]

  Emerytury stażowe od 1588,44 zł brutto. Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek!

  Czy w 2024 r. będzie można zaoszczędzić na podatku od nieruchomości? Niektórzy zapłacą nawet 2193 zł mniej!

  Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15-proc., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

  W 2024 r. 7545 zł, 8427 zł, 9235 zł czy 10 342 zł na rękę. Która pensja wpada w podatek 32%? Wiesz? [Obliczenia, kwoty brutto i netto]

  W 2024 r. jaka pensja jest graniczna dla stawki 12% (PIT). Od jakich kwot brutto i netto pensji, zapłacisz podatek PIT 32%. 

  REKLAMA

  Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

  Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Politycy uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r., czyli na połowę 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

  To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

  Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

  2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

  W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Potrzebna jest podwyżka o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza podwyżkę renty socjalnej do 2000 zł. 

  Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA

  Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

  W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

  Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA