| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Negocjacje

Kodeks cywilny wymienia trzy tryby zawierania umów. Zalicza do nich: przyjęcie oferty, wybór oferty w drodze przetargu lub aukcji, negocjacje. Ostatni tryb jest najrzadziej spotykany w życiu codziennym warto jednak wiedzieć o nim trochę więcej.

Najczęściej zawieramy umowy przez przyjęcie oferty. Mamy z tym do czynienia między innymi kupując w sklepie. Przyklejona na towarze cena jest ofertą jaką przedsiębiorca kieruje do potencjalnego klienta. Jeżeli zgadzamy się zapłacić wskazaną cenę za dany towar oznacza to, że przyjmujemy daną ofertę. W ten sposób zawieramy umowę sprzedaży.

Terminologia

Nauka prawa na opisanie tytułowego zagadnienia posługuje się dwoma wyrażeniami. Jedno to rokowania a drugie negocjacje. Należy pamiętać, że obecnie terminem prawnym (występującym w ustawie) jest słowo negocjacje. Kiedyś natomiast były to rokowania.

Negocjacjom poświęcony jest art. 72 kodeksu cywilnego. To on zawiera definicję tego słowa.

Definicja

Zgodnie z wspomnianym art. 72 k.c. jeżeli strony prowadzą negocjacje w celu zawarcia oznaczonej umowy, umowa zostaje zawarta, gdy strony dojdą do porozumienia co do wszystkich jej postanowień, które były przedmiotem negocjacji.
Negocjacje to proces, w którym obydwie strony starają się uzgodnić wspólne stanowisko i zawrzeć pewien kompromis.

Zawarcie umowy

Przed podpisaniem umowy strony mogą negocjować treść umowy. Takim zjawiskiem mamy do czynienia zwłaszcza gdy negocjacje prowadzi dwóch równorzędnych partnerów. Najczęściej tego typu praktyki mają miejsce w obrocie między przedsiębiorcami.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »