REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przerwanie i zawieszenie biegu przedawnienia

Katarzyna Wilimborek
Co oznacza przedawnienie roszczeń?
Co oznacza przedawnienie roszczeń?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady roszczenia majątkowe przedawniają się z upływem 3 lub 10 lat, od dnia w którym roszczenie stało się wymagalne. Oznacza to iż po upływie tego czasu dłużnik może odmówić spełnienia świadczenia.

Kodeks cywilny zawiera jednak przykłady zdarzeń, które powodują przerwanie lub zawieszenie biegu przedawnienia. W konsekwencji roszczenie może się przedawnić dopiero po 15 czy 20 latach.

REKLAMA

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Zawieszenie biegu przedawnienia

Zawieszenie biegu przedawnienia jest wynikiem okoliczności utrudniających bądź uniemożliwiających dochodzenie roszczeń.

Mogą one wynikać ze stosunków między określonymi osobami, związanymi więzami rodzinnymi lub opieką.

Do grupy tej należą trzy rodzaje roszczeń:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • roszczenia przysługują dzieciom przeciwko rodzicom. W tym przypadku bieg przedawnienia nie rozpoczyna się , a rozpoczęty ulega zawieszeniu przez cały czas trwania władzy rodzicielskiej( władza rodzicielska przysługuje aż do pełnoletności dziecka).
  • roszczenia, które przysługują osobom niemającym pełnej zdolności do czynności prawnych przeciwko osobom sprawującym opiekę lub kuratelę( zawieszenie na czas sprawowania przez te osoby opieki lub kurateli)
  • roszczenia przysługujące jednemu małżonkowi przeciwko drugiemu (zawieszenie na okres trwania małżeństwa)

Zawieszenie biegu przedawnienia ma na celu nieantagonizowanie członków rodziny. Po ustaniu władzy rodzicielskiej, stosunku opieki czy małżeństwa bieg terminu przedawnienia biegnie dalej.

Mogą one wynikać również z działania siły wyższej, czyli zdarzenia zewnętrznego, któremu nie można zapobiec.

Przykładowo możemy wymienić tutaj stany nadzwyczajne jak wojnę czy działanie sił przyrody tj. powódź.

W tych wypadkach bieg przedawnienia jest zawieszony na czas trwania przeszkody. Po ustaniu nadzwyczajnych okoliczności, przedawnienie biegnie w dalszym ciągu. Jak wynika z orzecznictwa, długotrwała choroba czy pobyt za granica nie powodują zawieszenia terminu przedawnienia.

Przerwanie biegu przedawnienia

Aby nie dopuścić do przedawnienia się określonego roszczenia, wierzyciel może podjąć określone w ustawie czynności, które mają na celu przerwanie biegu przedawnienia.

Chodzi tu o czynności dokonywane przed sądem ( również przed sądem polubownym)lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju, przedsięwzięte bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia.

Zobacz: Kiedy rachunek za telefon ulega przedawnieniu?

Przykładowo możemy tutaj wymienić: wytoczenie powództwa ( przerwanie przedawnienia następuje w dniu wniesienia pozwu) czy zawezwanie do próby ugodowej. Natomiast zgłoszenie reklamacji czy wezwanie dłużnika do zapłaty nie przerywa biegu przedawnienia, gdyż nie są to czynności dokonywane przed sądem.

Również wszczęcie mediacji oraz uznanie roszczenia przez osobę przeciwko której roszczenie przysługuje ( np. dłużnika) przerywa bieg przedawnienia.

Uznanie może być dokonane w dowolnej formie, dlatego wykonanie części świadczenia albo prośbę o odroczenie terminu płatności należy traktować jako uznanie dorozumiane.

Bieg terminu przedawnienia, który został przerwany, biegnie na nowo. Oznacza to że upływ terminu przedawnienia, który miał miejsce przed przerwaniem, nie jest brany pod uwagę.

Podstawa prawna: art.121-124 Kodeksu cywilnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

REKLAMA

Nowe kryteria dochodowe i kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej od 2025 r. Jest już rozporządzenie

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Możesz mieć wyższą emeryturę w 2024 roku – tylko złóż wniosek do ZUS

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

Zdrowie jest najważniejsze, dlatego akcyza musi pójść w górę. Jest jednak podejrzenie, że chodzi o coś innego

Chodzi o podniesienie podatku akcyzowego na papierosy i inne wyroby nikotynowe. Resort finansów poinformował o swoich planach dotyczących wysokości akcyzy na 2025 rok. Ruch ten podyktowany jest rzekomą troską o zdrowie Polaków, ale wiadomo, że jest próbą zaradzenia kryzysowi budżetowemu.

Kiedy ZUS ponownie przeliczy emeryturę? 3 powody. Ważne zwłaszcza dla osób zatrudnionych przed 1999 rokiem

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że wniosek o ponowne przeliczenie emerytury może skutecznie złożyć emeryt, jeśli są ku temu podstawy.  Jest to możliwe na przykład, gdy emeryt dysponuje nowymi dokumentami dotyczącymi dodatkowego stażu pracy czy dodatkowych zarobków uzyskanych przed lub po przyznaniu świadczenia emerytalnego. 

REKLAMA

Będzie drożej. W 2025 r. zapłacimy 59,50 zł podatku za 50-metrowe mieszkanie i 178,50 zł za 150-metrowy dom. W 2020 r. było to 40,50 zł i 121,50 zł.

Będzie drożej. Wiemy to, bo wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku wzrósł o 2,7 proc. Zapłacimy 59,50 zł za 50-metrowe mieszkanie i 178,50 zł za 150-metrowy dom.

Sprzątali w biurowcu i kradli wartościowe rzeczy

Para zatrudniona do sprzątania w warszawskim biurowcu po godzinach kradła wartościowe przedmioty. Skradzione rzeczy oszacowany na blisko 15 tys. zł. 

REKLAMA