| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Opóźnienie i zwłoka

Opóźnienie i zwłoka

Zawarłem tzw. umowę zlecenia tj. zobowiązałem się sprzedać samochód sąsiada. Wystawiłem samochód na aukcji w Internecie i udzielałem niezbędnych informacji dla kupujących. W końcu znalazł się chętny z którym podpisałem umowę. Pieniądze zostały przelane na konto sąsiada. Wszystko byłoby pięknie gdyby nie fakt, że do tej pory sąsiad mi nie zapłacił za usługę i pomoc. Dodam, że umawialiśmy się na zapłatę wynagrodzenia. Czy w związku z tym mogę domagać się jakiś pieniędzy ekstra od sąsiada?  

W tym wypadku będziemy mieli do czynienia z opóźnieniem bądź ze zwłoką. Wszystko zależy od tego czy niespełnienie świadczenia nastąpiło na skutek okoliczności za które odpowiedzialność ponosi dłużnik. Jeżeli tak to będziemy mówić o zwłoce, jeżeli nie to dłużnik będzie w opóźnieniu.

W razie zwłoki wierzyciel może domagać się wykonania świadczenia a ponad to naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki. Może oprócz tego domagać się również

W wypadku opóźnienia wierzycielowi przysługują odsetki za czas opóźnienia. Jeżeli stopa odsetek nie jest z góry ustalona wtedy dłużnik musi płacić odsetki w wysokości ustawowej.

Oczywiście jeżeli w umowie zastrzeżono karę umowną można się jej domagać.

Jak zatem widać Pana sytuacja zawsze będą się należały jakieś pieniądze za nieterminowe spełnienie świadczenia. Ich wysokość będzie zależała od tego czy dłużnik pozostaje w opóźnieniu czy też w zwłoce.

Podstawa prawna: art. 477 i 481 Kodeksu cywilnego

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy przysługują odsetki za opóźnienie? /Fot. Fotolia
Kiedy przysługują odsetki za opóźnienie? /Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »