Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenie 2019 - zmiany

W 2019 r. umowa zlecenie nie zmieniła swojej istoty. Najważniejsze zmiany, które dotyczą zlecenia to: nowa minimalna stawka godzinowa, możliwość zrzeszania się zleceniobiorców w ramach związków zawodowych, wprowadzenie PPK, skrócenie okresu przechowywania akt. / fot. Shutterstock
W 2019 r. umowa zlecenie nie zmieniła swojej istoty. Najważniejsze zmiany, które dotyczą zlecenia to: nowa minimalna stawka godzinowa, możliwość zrzeszania się zleceniobiorców w ramach związków zawodowych, wprowadzenie PPK, skrócenie okresu przechowywania akt. / fot. Shutterstock
W 2019 r. umowa zlecenie nie zmieniła swojej istoty. Najważniejsze zmiany, które dotyczą zlecenia to: nowa minimalna stawka godzinowa, możliwość zrzeszania się zleceniobiorców w ramach związków zawodowych, wprowadzenie PPK, skrócenie okresu przechowywania akt.

Minimalna stawka godzinowa 2019 r.

W 2019 r. przy wykonywaniu pracy na podstawie zlecenia obowiązuje nowa minimalna stawka godzinowa. W świetle § 2 rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. od dnia 1 stycznia 2019 r. minimalna stawka godzinowa wynosi 14,70 zł. Wynagrodzenie zleceniobiorcy powinno więc być określone w taki sposób, aby w przeliczeniu na godzinę nie wynosiło mniej niż 14,70 zł. W przypadku ustalenia niższego wynagrodzenia należy wyrównać je do kwoty stawki minimalnej. W celu ustalenia odpowiedniej wysokości wynagrodzenia danego zleceniobiorcy umowa powinna zawierać określenie sposobu potwierdzenia liczby godzin wykonania zlecenia. Jeśli jednak brak jest takiego zapisu w umowie, przyjmujący zlecenie dostarcza zleceniodawcy informację potwierdzającą liczbę godzin wykonania zlecenia jeszcze przed terminem wypłaty.

Minimalna stawka godzinowa obowiązywała także w 2018 r., ale wynosiła wówczas 13,70 zł.

Webinarium Piotra Wojciechowskiego: Nowe zasady prowadzenia ewidencji czasu pracy - zmiany w obowiązkach pracodawców – Termin: 30 sierpnia

Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od stycznia 2019 r.

Zrzeszanie się w ramach związków zawodowych

Ponadto od początku 2019 r. osoby wykonujące pracę na podstawie zlecenia mogą tworzyć i wstępować do związków zawodowych. Katalog osób, którym się to umożliwia, został bowiem powiększony o wszystkie osoby wykonujące prace zarobkowe. Związkowcy członkowie zarządu będący jednocześnie zleceniobiorcami mają prawo do płatnego zwolnienia od pracy zawodowej na okres kadencji oraz na czas niezbędny do wykonania czynności doraźnej, niedającej się wcześniej przewidzieć. Za okres zwolnienia należy się wynagrodzenie w wysokości przeciętnego wynagrodzenia obliczanego na podstawie ostatnich 6 miesięcy. Jeśli dana osoba wykonywała zlecenie krócej niż przez 6 miesięcy, przeciętne wynagrodzenie oblicza się, biorąc pod uwagę wszystkie miesiące pracy. W przypadku pracy w niepełnym wymiarze godzin takie wynagrodzenie obniża się proporcjonalnie do liczby przepracowanych godzin.

Okres zwolnienia nie wydłuża umowy zlecenia.

Ochrona związkowca przed rozwiązaniem umowy

Związkowcom zleceniobiorcom przysługuje taka sama ochrona jak związkowcom będącym pracownikami. Jeśli taka osoba pełni funkcję związkową, pracodawca/zleceniodawca nie może rozwiązać umowy bez zgody zakładowej organizacji związkowej. Ponadto zleceniodawca nie może jednostronnie i na niekorzyść zleceniodawcy zmienić warunki ich umowy, chyba że następuje likwidacja bądź upadłość zleceniodawcy albo odrębne przepisy dopuszczają taką możliwość. Jeśli jednak zleceniodawca złamałby przepisy i rozwiązałby umowę bez uzyskania zgody zakładowej organizacji związkowej, zleceniobiorca może domagać się rekompensaty za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy w wysokości 6 miesięcznych wynagrodzeń. Co więcej, może żądać odszkodowania i zadośćuczynienia w kwocie wyższej niż 6 miesięcznych wynagrodzeń.

Zleceniobiorca w odróżnieniu od pracownika nie może w tej sytuacji żądać przywrócenia do pracy.

Zleceniobiorcy a PPK

Warto wspomnieć, że 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych, zgodnie z którą obejmuje ona również osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie, które ukończyły 18 rok życia i podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Więcej o PPK znajdziesz w dziale PPK >>>

Okres przechowywania akt

Dotychczas dokumentację dotycząca umów zlecenia przechowywano przez 50 lat. Można jednak skrócić ten okres do 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym zleceniobiorca zakończył wykonywanie zlecenia. Dzieje się tak w sytuacji, gdy zleceniobiorca zakończył pracę i był zgłoszony do ubezpieczeń po dniu 31 grudnia 2018 r. Oznacza to, że do nowych umów zlecenia stosujemy 10-letni termin. Skrócenie okresu przechowywania akt następuje również wówczas, gdy osoba została zgłoszona do ubezpieczeń po 31 grudnia 1998 r. a przed 1 stycznia 2019 r. i został złożony raport informacyjny (art.4 pkt 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Natomiast w przypadku zleceniobiorców, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczeń przed 1 stycznia 1999 r. przechowuje się akta aż 50 lat. Przy tych najstarszych umowach nie ma możliwości skrócenia 50-letniego okresu przechowywania akt.

Kolejna zmiana dotycząca zleceń - Kwoty wolne od potrąceń z umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2019 r. >>>

Umowa zlecenia - ogólne warunki

Umowa zlecenie uregulowana jest w Kodeksie cywilnym. Zatrudnieni na tej podstawie nie znajdą więc przepisów prawnych dotyczących tej umowy w Kodeksie pracy. O istocie zlecenia traktuje art. 734 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym:

przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. W braku odmiennej umowy zlecenie obejmuje umocowanie do wykonania czynności w imieniu dającego zlecenie.

Co istotne, umowa zlecenia z reguły jest odpłatna, czyli wykonujący zlecenie otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenie. Przewidziano jednak możliwość odmiennego uregulowania tej kwestii w umowie. Jeśli jednak, ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że za wykonanie zlecenia nie przysługuje wynagrodzenie, należy je wypłacić. Wypłata wynagrodzenia powinna nastąpić dopiero po wykonaniu zlecenia, chyba że co innego wynika z umowy lub z przepisów szczególnych.

Warto zaznaczyć, że zarówno dający zlecenie jak i zleceniobiorca mogą w każdej chwili wypowiedzieć umowę. Zleceniodawca powinien zwrócić zleceniobiorcy wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia, a jeśli zlecenie było odpłatne, wypłaca część wynagrodzenia odpowiadającą dotychczasowo podjętym czynnościom biorącego zlecenie. Gdyby takie rozwiązanie umowy nastąpiło bez ważnych powodów, powinien także naprawić wynikającą z tego szkodę. Podobnie jest w sytuacji wypowiedzenia odpłatnego zlecenia bez ważnej przyczyny przez przyjmującego zlecenie – również odpowiada on wówczas za szkodę.

Podstawa prawna:

USTAWA z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1025)

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 11 września 2018 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1794)

USTAWA z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 357)

USTAWA z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dziennik Ustaw rok 2017 poz. 1778)

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dom bez formalności do 70 m2 – GUNB udostępnił 70 darmowych projektów
  Gotowe projekty domów do 70 m2 umożliwiają zminimalizowanie kosztów budowy domu w ramach programu Dom bez formalności. Został on wprowadzony jako element Polskiego Ładu. Ma ograniczyć formalności i koszty budowy.
  Whistleblowing. Dyrektywa nie została wdrożona w terminie. Jakie przepisy dot. sygnalistów obowiązują w Polsce?
  Polski rząd nie zdążył wdrożyć ustawy o sygnalistach zgodnie z terminem narzuconym przez UE. Co to oznacza dla podmiotów komercyjnych? Jakie rozwiązania można obecnie stosować w firmach i jakie będą ich konsekwencje prawne? Jakie uprawnienia przysługują sygnalistom?
  Milion złotych odszkodowań za naruszenia praw pacjenta
  Odszkodowania za naruszenie praw pacjenta Zakończone w ostatnich tygodniach sprawy z udziałem RPP przyniosły pacjentom, na mocy zawartych ugód sądowych i pozasądowych, odszkodowania w łącznej kwocie blisko miliona złotych – przybliża Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Rzecznik Praw Pacjenta działa przez sądem na prawach przysługujących prokuratorowi.
  Ustawa o franczyzie - trwają nad nią prace Ministerstwa Sprawiedliwości
  Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ustawowymi zmianami dla rynku franczyzy, ponieważ próby samoregulacji pracy branży się nie powiodły.
  Przywóz z Ukrainy zwierząt zagrożonych wyginięciem - zmiany
  Od 24 czerwca 2022 r. zmieniają się procedury przywozu z Ukrainy do Polski zwierząt zagrożonych wyginięciem.
  27 czerwca 2022 r. ostatni etap przejścia na DVB-T2/HEVC
  Czwarty ostatni etap przejścia na standard DVB-T2/HEVC naziemnej telewizji cyfrowej nastąpi 27 czerwca 2022 r. Jakie województwa obejmie?
  W roku szkolnym 2021/2022 rozkwitł rynek korepetycji [BADANIE]
  Z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż co czwarty uczeń zapracował na oceny na świadectwie pobierając korepetycje.
  Żaryn: Od 1 lipca przy granicy z Białorusią normalne przepisy i dostęp
  Od 1 lipca przy granicy z Białorusią zaczną obowiązywać normalne przepisy i będzie dostęp do dotychczas wyłączonego trzykilometrowego pasa wzdłuż granicy - przypomniał w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn
  Spór o księgi wieczyste i dane osobowe. Co zmieni wyrok NSA?
  UODO podkreśla, że dostęp do informacji zawartych w księgach wieczystych nie powinien być powszechny, choć niektóre instytucje próbują to zmienić. Obecnie trwa spór sądowy między UODO a GUGiK. Sprawę ma rozstrzygnąć NSA.
  Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego już działa
  Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego ma być narzędziem chroniącym biznes przed kradzieżą spółki.
  Jakie prawa ma ojciec dziecka?
  Jakie prawa przysługują ojcu w związku narodzinami dziecka i jego wychowywaniem?
  Rząd nie przedłuży ponad 120 dni wsparcia dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy
  Rząd nie przestaje wspierać rodzin, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Świadczenie za pomoc przysługuje przez 120 dni. Okres ten będzie wydłużany w przypadku pomocy m.in. niepełnosprawnym, seniorom i kobietom w ciąży - wyjaśnił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
  Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzykrotnie więcej niż do niego wpłaca
  Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzy razy więcej niż do niego wpłaca; w 2021 r. uzyskała ok. 10 mld euro więcej niż wpłaciła - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy szacują, że KPO zwiększy nasz wzrost PKB o 1 pkt. proc. w 2023 r. i 1,3 pkt. rok później
  Frankowicz pozywa bank. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zebrać przed pójściem do sądu?
  Wielu posiadaczy tzw. kredytów frankowych cały czas bije się z myślami „iść czy nie iść” do sądu. Dziś nie ma już żadnych wątpliwości, że można uwolnić się od kredytu frankowego (mówimy w tym przypadku o kredycie aktywnym, a więc takim, który cały czas spłacamy) albo odzyskać nadpłacone bankowi pieniądze w przypadku kredytu frankowego już spłaconego jeśli tylko kredytobiorca zdecyduje się pójść do sądu. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zgromadzić przed złożeniem pozwu?
  Wakacje 2022 - ostatnie z bonem turystycznym
  Wakacje to dobry moment na to, by wykorzystać bon turystyczny. Płatności w tej formie będzie można dokonać do 30 września 2022 r.
  Zmiany w wydawaniu dokumentów sądowych i notarialnych
  Sejm uchwalił zmiany w wydawaniu dokumentów sądowych i notarialnych. Większość dokumentów wytwarzanych przez sądy i notariuszy nie będzie musiała być sporządzana na specjalnych blankietach.
  Projekt liberalizujący przepisy aborcyjne odrzucony przez Sejm
  Sejm odrzucił w czwartek obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży. Proponowane przepisy zakładały m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia.
  Dopłaty do węgla - ustawa gwarantująca cenę węgla uchwalona przez Sejm
  Dopłaty dla węgla dla sprzedawców mają umożliwić wprowadzenie ceny gwarantowanej węgla dla kupujących. Ustawowa cena gwarantowana ma wynieść 996 zł za tonę. Jakie będę warunki i zasady skorzystania z ceny gwarantowanej i z dopłaty do węgla?
  Jak nawiązać dobrą relację z samym sobą i partnerem?
  W pierwszej kolejności warto zbudować relację z samym sobą, aby móc później umiejętnie i w naturalny sposób pielęgnować związek z drugą połówką.
  Pozwolenie na broń palną w Polsce – jak je uzyskać
  Uzyskanie pozwolenia na broń w Polsce może mieć miejsce tylko w określonych ustawą przepisach. Jej nabycie i posiadanie bez zezwolenia jest zabronione. Jak je uzyskać?
  Będzie nie tylko rejestr ciąż ale i rejestr wkładek antykoncepcyjnych - RPO oczekuje wyjaśnień
  Rejestr ciąż i wkładek antykoncepcyjnych w Polsce wejdzie w życie jeszcze w 2022 roku. Rzecznik Praw Obywatelskich ma jednak poważne wątpliwości m.in. co ich konstytucyjności.
  Kodeks karny wykonawczy
  Kodeks karny wykonawczy jest istotnym aktem prawnym dla skazanych. Jakie prawa i obowiązki określa?
  Szpitalne jedzenie do poprawy
  Wprowadzenie stawki dziennej i zatrudnienie dietetyków – to zdaniem ekspertów klucz do poprawienia jakości żywienia w szpitalach. Przepisy powinny zaś regulować, do jakiego posiłku pacjent ma prawo.
  Dziecko nie chce kontaktu z rodzicem? Ważny wyrok TK
  Przepisy pozwalające na nałożenie na rodzica obowiązku zapłaty drugiemu rodzicowi w związku z utrudnianiem mu ustalonych kontaktów z dzieckiem są niezgodne z konstytucją, jeśli do kontaktu nie dojdzie z woli dziecka. Tak wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
  Szybka eksmisja lokatora. Czy hotel robotniczy to pomieszczenie tymczasowe?
  Niektórzy wynajmujący proponują przekwaterowanie najemcy do hotelu robotniczego uważając, że dzięki temu możliwa będzie szybka eksmisja. Artykuł 1046 kodeksu postępowania cywilnego potwierdza, że właściciel lokum może zapewnić dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie. W takiej sytuacji, komornik nie powinien wstrzymywać się z eksmisją. Problem polega na tym, że pokój w hotelu robotniczym często nie spełnia wymogów przewidzianych dla tymczasowego pomieszczenia. Szybka eksmisja na zasadach zgodnych z prawem jest dużo łatwiejsza w przypadku najmu okazjonalnego oraz instytucjonalnego.