Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenie 2019 - zmiany

W 2019 r. umowa zlecenie nie zmieniła swojej istoty. Najważniejsze zmiany, które dotyczą zlecenia to: nowa minimalna stawka godzinowa, możliwość zrzeszania się zleceniobiorców w ramach związków zawodowych, wprowadzenie PPK, skrócenie okresu przechowywania akt. / fot. Shutterstock
W 2019 r. umowa zlecenie nie zmieniła swojej istoty. Najważniejsze zmiany, które dotyczą zlecenia to: nowa minimalna stawka godzinowa, możliwość zrzeszania się zleceniobiorców w ramach związków zawodowych, wprowadzenie PPK, skrócenie okresu przechowywania akt. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2019 r. umowa zlecenie nie zmieniła swojej istoty. Najważniejsze zmiany, które dotyczą zlecenia to: nowa minimalna stawka godzinowa, możliwość zrzeszania się zleceniobiorców w ramach związków zawodowych, wprowadzenie PPK, skrócenie okresu przechowywania akt.

Minimalna stawka godzinowa 2019 r.

W 2019 r. przy wykonywaniu pracy na podstawie zlecenia obowiązuje nowa minimalna stawka godzinowa. W świetle § 2 rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. od dnia 1 stycznia 2019 r. minimalna stawka godzinowa wynosi 14,70 zł. Wynagrodzenie zleceniobiorcy powinno więc być określone w taki sposób, aby w przeliczeniu na godzinę nie wynosiło mniej niż 14,70 zł. W przypadku ustalenia niższego wynagrodzenia należy wyrównać je do kwoty stawki minimalnej. W celu ustalenia odpowiedniej wysokości wynagrodzenia danego zleceniobiorcy umowa powinna zawierać określenie sposobu potwierdzenia liczby godzin wykonania zlecenia. Jeśli jednak brak jest takiego zapisu w umowie, przyjmujący zlecenie dostarcza zleceniodawcy informację potwierdzającą liczbę godzin wykonania zlecenia jeszcze przed terminem wypłaty.

REKLAMA

Minimalna stawka godzinowa obowiązywała także w 2018 r., ale wynosiła wówczas 13,70 zł.

Webinarium Piotra Wojciechowskiego: Nowe zasady prowadzenia ewidencji czasu pracy - zmiany w obowiązkach pracodawców – Termin: 30 sierpnia

Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od stycznia 2019 r.

Zrzeszanie się w ramach związków zawodowych

Ponadto od początku 2019 r. osoby wykonujące pracę na podstawie zlecenia mogą tworzyć i wstępować do związków zawodowych. Katalog osób, którym się to umożliwia, został bowiem powiększony o wszystkie osoby wykonujące prace zarobkowe. Związkowcy członkowie zarządu będący jednocześnie zleceniobiorcami mają prawo do płatnego zwolnienia od pracy zawodowej na okres kadencji oraz na czas niezbędny do wykonania czynności doraźnej, niedającej się wcześniej przewidzieć. Za okres zwolnienia należy się wynagrodzenie w wysokości przeciętnego wynagrodzenia obliczanego na podstawie ostatnich 6 miesięcy. Jeśli dana osoba wykonywała zlecenie krócej niż przez 6 miesięcy, przeciętne wynagrodzenie oblicza się, biorąc pod uwagę wszystkie miesiące pracy. W przypadku pracy w niepełnym wymiarze godzin takie wynagrodzenie obniża się proporcjonalnie do liczby przepracowanych godzin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okres zwolnienia nie wydłuża umowy zlecenia.

Ochrona związkowca przed rozwiązaniem umowy

Związkowcom zleceniobiorcom przysługuje taka sama ochrona jak związkowcom będącym pracownikami. Jeśli taka osoba pełni funkcję związkową, pracodawca/zleceniodawca nie może rozwiązać umowy bez zgody zakładowej organizacji związkowej. Ponadto zleceniodawca nie może jednostronnie i na niekorzyść zleceniodawcy zmienić warunki ich umowy, chyba że następuje likwidacja bądź upadłość zleceniodawcy albo odrębne przepisy dopuszczają taką możliwość. Jeśli jednak zleceniodawca złamałby przepisy i rozwiązałby umowę bez uzyskania zgody zakładowej organizacji związkowej, zleceniobiorca może domagać się rekompensaty za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy w wysokości 6 miesięcznych wynagrodzeń. Co więcej, może żądać odszkodowania i zadośćuczynienia w kwocie wyższej niż 6 miesięcznych wynagrodzeń.

Zleceniobiorca w odróżnieniu od pracownika nie może w tej sytuacji żądać przywrócenia do pracy.

Zleceniobiorcy a PPK

Warto wspomnieć, że 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych, zgodnie z którą obejmuje ona również osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie, które ukończyły 18 rok życia i podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Więcej o PPK znajdziesz w dziale PPK >>>

Okres przechowywania akt

Dotychczas dokumentację dotycząca umów zlecenia przechowywano przez 50 lat. Można jednak skrócić ten okres do 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym zleceniobiorca zakończył wykonywanie zlecenia. Dzieje się tak w sytuacji, gdy zleceniobiorca zakończył pracę i był zgłoszony do ubezpieczeń po dniu 31 grudnia 2018 r. Oznacza to, że do nowych umów zlecenia stosujemy 10-letni termin. Skrócenie okresu przechowywania akt następuje również wówczas, gdy osoba została zgłoszona do ubezpieczeń po 31 grudnia 1998 r. a przed 1 stycznia 2019 r. i został złożony raport informacyjny (art.4 pkt 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Natomiast w przypadku zleceniobiorców, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczeń przed 1 stycznia 1999 r. przechowuje się akta aż 50 lat. Przy tych najstarszych umowach nie ma możliwości skrócenia 50-letniego okresu przechowywania akt.

Kolejna zmiana dotycząca zleceń - Kwoty wolne od potrąceń z umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2019 r. >>>

Umowa zlecenia - ogólne warunki

Umowa zlecenie uregulowana jest w Kodeksie cywilnym. Zatrudnieni na tej podstawie nie znajdą więc przepisów prawnych dotyczących tej umowy w Kodeksie pracy. O istocie zlecenia traktuje art. 734 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym:

przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. W braku odmiennej umowy zlecenie obejmuje umocowanie do wykonania czynności w imieniu dającego zlecenie.

REKLAMA

Co istotne, umowa zlecenia z reguły jest odpłatna, czyli wykonujący zlecenie otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenie. Przewidziano jednak możliwość odmiennego uregulowania tej kwestii w umowie. Jeśli jednak, ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że za wykonanie zlecenia nie przysługuje wynagrodzenie, należy je wypłacić. Wypłata wynagrodzenia powinna nastąpić dopiero po wykonaniu zlecenia, chyba że co innego wynika z umowy lub z przepisów szczególnych.

Warto zaznaczyć, że zarówno dający zlecenie jak i zleceniobiorca mogą w każdej chwili wypowiedzieć umowę. Zleceniodawca powinien zwrócić zleceniobiorcy wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia, a jeśli zlecenie było odpłatne, wypłaca część wynagrodzenia odpowiadającą dotychczasowo podjętym czynnościom biorącego zlecenie. Gdyby takie rozwiązanie umowy nastąpiło bez ważnych powodów, powinien także naprawić wynikającą z tego szkodę. Podobnie jest w sytuacji wypowiedzenia odpłatnego zlecenia bez ważnej przyczyny przez przyjmującego zlecenie – również odpowiada on wówczas za szkodę.

Podstawa prawna:

USTAWA z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1025)

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 11 września 2018 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1794)

USTAWA z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 357)

USTAWA z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dziennik Ustaw rok 2017 poz. 1778)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  REKLAMA

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  REKLAMA

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

  REKLAMA