REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
W 2019 r. umowa zlecenie nie zmieniła swojej istoty. Najważniejsze zmiany, które dotyczą zlecenia to: nowa minimalna stawka godzinowa, możliwość zrzeszania się zleceniobiorców w ramach związków zawodowych, wprowadzenie PPK, skrócenie okresu przechowywania akt. / fot. Shutterstock
W 2019 r. umowa zlecenie nie zmieniła swojej istoty. Najważniejsze zmiany, które dotyczą zlecenia to: nowa minimalna stawka godzinowa, możliwość zrzeszania się zleceniobiorców w ramach związków zawodowych, wprowadzenie PPK, skrócenie okresu przechowywania akt. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2019 r. umowa zlecenie nie zmieniła swojej istoty. Najważniejsze zmiany, które dotyczą zlecenia to: nowa minimalna stawka godzinowa, możliwość zrzeszania się zleceniobiorców w ramach związków zawodowych, wprowadzenie PPK, skrócenie okresu przechowywania akt.

Minimalna stawka godzinowa 2019 r.

W 2019 r. przy wykonywaniu pracy na podstawie zlecenia obowiązuje nowa minimalna stawka godzinowa. W świetle § 2 rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. od dnia 1 stycznia 2019 r. minimalna stawka godzinowa wynosi 14,70 zł. Wynagrodzenie zleceniobiorcy powinno więc być określone w taki sposób, aby w przeliczeniu na godzinę nie wynosiło mniej niż 14,70 zł. W przypadku ustalenia niższego wynagrodzenia należy wyrównać je do kwoty stawki minimalnej. W celu ustalenia odpowiedniej wysokości wynagrodzenia danego zleceniobiorcy umowa powinna zawierać określenie sposobu potwierdzenia liczby godzin wykonania zlecenia. Jeśli jednak brak jest takiego zapisu w umowie, przyjmujący zlecenie dostarcza zleceniodawcy informację potwierdzającą liczbę godzin wykonania zlecenia jeszcze przed terminem wypłaty.

REKLAMA

Minimalna stawka godzinowa obowiązywała także w 2018 r., ale wynosiła wówczas 13,70 zł.

Webinarium Piotra Wojciechowskiego: Nowe zasady prowadzenia ewidencji czasu pracy - zmiany w obowiązkach pracodawców – Termin: 30 sierpnia

Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od stycznia 2019 r.

Zrzeszanie się w ramach związków zawodowych

Ponadto od początku 2019 r. osoby wykonujące pracę na podstawie zlecenia mogą tworzyć i wstępować do związków zawodowych. Katalog osób, którym się to umożliwia, został bowiem powiększony o wszystkie osoby wykonujące prace zarobkowe. Związkowcy członkowie zarządu będący jednocześnie zleceniobiorcami mają prawo do płatnego zwolnienia od pracy zawodowej na okres kadencji oraz na czas niezbędny do wykonania czynności doraźnej, niedającej się wcześniej przewidzieć. Za okres zwolnienia należy się wynagrodzenie w wysokości przeciętnego wynagrodzenia obliczanego na podstawie ostatnich 6 miesięcy. Jeśli dana osoba wykonywała zlecenie krócej niż przez 6 miesięcy, przeciętne wynagrodzenie oblicza się, biorąc pod uwagę wszystkie miesiące pracy. W przypadku pracy w niepełnym wymiarze godzin takie wynagrodzenie obniża się proporcjonalnie do liczby przepracowanych godzin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okres zwolnienia nie wydłuża umowy zlecenia.

Ochrona związkowca przed rozwiązaniem umowy

Związkowcom zleceniobiorcom przysługuje taka sama ochrona jak związkowcom będącym pracownikami. Jeśli taka osoba pełni funkcję związkową, pracodawca/zleceniodawca nie może rozwiązać umowy bez zgody zakładowej organizacji związkowej. Ponadto zleceniodawca nie może jednostronnie i na niekorzyść zleceniodawcy zmienić warunki ich umowy, chyba że następuje likwidacja bądź upadłość zleceniodawcy albo odrębne przepisy dopuszczają taką możliwość. Jeśli jednak zleceniodawca złamałby przepisy i rozwiązałby umowę bez uzyskania zgody zakładowej organizacji związkowej, zleceniobiorca może domagać się rekompensaty za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy w wysokości 6 miesięcznych wynagrodzeń. Co więcej, może żądać odszkodowania i zadośćuczynienia w kwocie wyższej niż 6 miesięcznych wynagrodzeń.

Zleceniobiorca w odróżnieniu od pracownika nie może w tej sytuacji żądać przywrócenia do pracy.

Zleceniobiorcy a PPK

Warto wspomnieć, że 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych, zgodnie z którą obejmuje ona również osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie, które ukończyły 18 rok życia i podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Więcej o PPK znajdziesz w dziale PPK >>>

Okres przechowywania akt

Dotychczas dokumentację dotycząca umów zlecenia przechowywano przez 50 lat. Można jednak skrócić ten okres do 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym zleceniobiorca zakończył wykonywanie zlecenia. Dzieje się tak w sytuacji, gdy zleceniobiorca zakończył pracę i był zgłoszony do ubezpieczeń po dniu 31 grudnia 2018 r. Oznacza to, że do nowych umów zlecenia stosujemy 10-letni termin. Skrócenie okresu przechowywania akt następuje również wówczas, gdy osoba została zgłoszona do ubezpieczeń po 31 grudnia 1998 r. a przed 1 stycznia 2019 r. i został złożony raport informacyjny (art.4 pkt 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Natomiast w przypadku zleceniobiorców, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczeń przed 1 stycznia 1999 r. przechowuje się akta aż 50 lat. Przy tych najstarszych umowach nie ma możliwości skrócenia 50-letniego okresu przechowywania akt.

Kolejna zmiana dotycząca zleceń - Kwoty wolne od potrąceń z umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2019 r. >>>

Umowa zlecenia - ogólne warunki

Umowa zlecenie uregulowana jest w Kodeksie cywilnym. Zatrudnieni na tej podstawie nie znajdą więc przepisów prawnych dotyczących tej umowy w Kodeksie pracy. O istocie zlecenia traktuje art. 734 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym:

przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. W braku odmiennej umowy zlecenie obejmuje umocowanie do wykonania czynności w imieniu dającego zlecenie.

REKLAMA

Co istotne, umowa zlecenia z reguły jest odpłatna, czyli wykonujący zlecenie otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenie. Przewidziano jednak możliwość odmiennego uregulowania tej kwestii w umowie. Jeśli jednak, ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że za wykonanie zlecenia nie przysługuje wynagrodzenie, należy je wypłacić. Wypłata wynagrodzenia powinna nastąpić dopiero po wykonaniu zlecenia, chyba że co innego wynika z umowy lub z przepisów szczególnych.

Warto zaznaczyć, że zarówno dający zlecenie jak i zleceniobiorca mogą w każdej chwili wypowiedzieć umowę. Zleceniodawca powinien zwrócić zleceniobiorcy wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia, a jeśli zlecenie było odpłatne, wypłaca część wynagrodzenia odpowiadającą dotychczasowo podjętym czynnościom biorącego zlecenie. Gdyby takie rozwiązanie umowy nastąpiło bez ważnych powodów, powinien także naprawić wynikającą z tego szkodę. Podobnie jest w sytuacji wypowiedzenia odpłatnego zlecenia bez ważnej przyczyny przez przyjmującego zlecenie – również odpowiada on wówczas za szkodę.

Podstawa prawna:

USTAWA z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1025)

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 11 września 2018 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1794)

USTAWA z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 357)

USTAWA z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dziennik Ustaw rok 2017 poz. 1778)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

REKLAMA

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Płaca minimalna 2025: Ile wyniesie na rękę, czyli netto?

Jaka będzie płaca minimalna w 2025 roku? Rząd zaproponował, aby od 1 stycznia 2025 r. najniższe wynagrodzenie za pracę wyniosło 4626 zł brutto. Ta propozycja ma duże szanse na wejście w życie, bo Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w tej sprawie. Zobaczmy, ile to jest netto, czyli "na rękę".

REKLAMA