Kategorie

Umowa zlecenie 2019 - zmiany

Emilia Panufnik
W 2019 r. umowa zlecenie nie zmieniła swojej istoty. Najważniejsze zmiany, które dotyczą zlecenia to: nowa minimalna stawka godzinowa, możliwość zrzeszania się zleceniobiorców w ramach związków zawodowych, wprowadzenie PPK, skrócenie okresu przechowywania akt. / fot. Shutterstock
W 2019 r. umowa zlecenie nie zmieniła swojej istoty. Najważniejsze zmiany, które dotyczą zlecenia to: nowa minimalna stawka godzinowa, możliwość zrzeszania się zleceniobiorców w ramach związków zawodowych, wprowadzenie PPK, skrócenie okresu przechowywania akt.

Minimalna stawka godzinowa 2019 r.

W 2019 r. przy wykonywaniu pracy na podstawie zlecenia obowiązuje nowa minimalna stawka godzinowa. W świetle § 2 rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. od dnia 1 stycznia 2019 r. minimalna stawka godzinowa wynosi 14,70 zł. Wynagrodzenie zleceniobiorcy powinno więc być określone w taki sposób, aby w przeliczeniu na godzinę nie wynosiło mniej niż 14,70 zł. W przypadku ustalenia niższego wynagrodzenia należy wyrównać je do kwoty stawki minimalnej. W celu ustalenia odpowiedniej wysokości wynagrodzenia danego zleceniobiorcy umowa powinna zawierać określenie sposobu potwierdzenia liczby godzin wykonania zlecenia. Jeśli jednak brak jest takiego zapisu w umowie, przyjmujący zlecenie dostarcza zleceniodawcy informację potwierdzającą liczbę godzin wykonania zlecenia jeszcze przed terminem wypłaty.

Minimalna stawka godzinowa obowiązywała także w 2018 r., ale wynosiła wówczas 13,70 zł.

Webinarium Piotra Wojciechowskiego: Nowe zasady prowadzenia ewidencji czasu pracy - zmiany w obowiązkach pracodawców – Termin: 30 sierpnia

Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od stycznia 2019 r.

Zrzeszanie się w ramach związków zawodowych

Ponadto od początku 2019 r. osoby wykonujące pracę na podstawie zlecenia mogą tworzyć i wstępować do związków zawodowych. Katalog osób, którym się to umożliwia, został bowiem powiększony o wszystkie osoby wykonujące prace zarobkowe. Związkowcy członkowie zarządu będący jednocześnie zleceniobiorcami mają prawo do płatnego zwolnienia od pracy zawodowej na okres kadencji oraz na czas niezbędny do wykonania czynności doraźnej, niedającej się wcześniej przewidzieć. Za okres zwolnienia należy się wynagrodzenie w wysokości przeciętnego wynagrodzenia obliczanego na podstawie ostatnich 6 miesięcy. Jeśli dana osoba wykonywała zlecenie krócej niż przez 6 miesięcy, przeciętne wynagrodzenie oblicza się, biorąc pod uwagę wszystkie miesiące pracy. W przypadku pracy w niepełnym wymiarze godzin takie wynagrodzenie obniża się proporcjonalnie do liczby przepracowanych godzin.

Okres zwolnienia nie wydłuża umowy zlecenia.

Ochrona związkowca przed rozwiązaniem umowy

Związkowcom zleceniobiorcom przysługuje taka sama ochrona jak związkowcom będącym pracownikami. Jeśli taka osoba pełni funkcję związkową, pracodawca/zleceniodawca nie może rozwiązać umowy bez zgody zakładowej organizacji związkowej. Ponadto zleceniodawca nie może jednostronnie i na niekorzyść zleceniodawcy zmienić warunki ich umowy, chyba że następuje likwidacja bądź upadłość zleceniodawcy albo odrębne przepisy dopuszczają taką możliwość. Jeśli jednak zleceniodawca złamałby przepisy i rozwiązałby umowę bez uzyskania zgody zakładowej organizacji związkowej, zleceniobiorca może domagać się rekompensaty za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy w wysokości 6 miesięcznych wynagrodzeń. Co więcej, może żądać odszkodowania i zadośćuczynienia w kwocie wyższej niż 6 miesięcznych wynagrodzeń.

Zleceniobiorca w odróżnieniu od pracownika nie może w tej sytuacji żądać przywrócenia do pracy.

Zleceniobiorcy a PPK

Warto wspomnieć, że 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych, zgodnie z którą obejmuje ona również osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie, które ukończyły 18 rok życia i podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Więcej o PPK znajdziesz w dziale PPK >>>

Okres przechowywania akt

Dotychczas dokumentację dotycząca umów zlecenia przechowywano przez 50 lat. Można jednak skrócić ten okres do 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym zleceniobiorca zakończył wykonywanie zlecenia. Dzieje się tak w sytuacji, gdy zleceniobiorca zakończył pracę i był zgłoszony do ubezpieczeń po dniu 31 grudnia 2018 r. Oznacza to, że do nowych umów zlecenia stosujemy 10-letni termin. Skrócenie okresu przechowywania akt następuje również wówczas, gdy osoba została zgłoszona do ubezpieczeń po 31 grudnia 1998 r. a przed 1 stycznia 2019 r. i został złożony raport informacyjny (art.4 pkt 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Natomiast w przypadku zleceniobiorców, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczeń przed 1 stycznia 1999 r. przechowuje się akta aż 50 lat. Przy tych najstarszych umowach nie ma możliwości skrócenia 50-letniego okresu przechowywania akt.

Kolejna zmiana dotycząca zleceń - Kwoty wolne od potrąceń z umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2019 r. >>>

Umowa zlecenia - ogólne warunki

Umowa zlecenie uregulowana jest w Kodeksie cywilnym. Zatrudnieni na tej podstawie nie znajdą więc przepisów prawnych dotyczących tej umowy w Kodeksie pracy. O istocie zlecenia traktuje art. 734 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym:

przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. W braku odmiennej umowy zlecenie obejmuje umocowanie do wykonania czynności w imieniu dającego zlecenie.

Reklama

Co istotne, umowa zlecenia z reguły jest odpłatna, czyli wykonujący zlecenie otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenie. Przewidziano jednak możliwość odmiennego uregulowania tej kwestii w umowie. Jeśli jednak, ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że za wykonanie zlecenia nie przysługuje wynagrodzenie, należy je wypłacić. Wypłata wynagrodzenia powinna nastąpić dopiero po wykonaniu zlecenia, chyba że co innego wynika z umowy lub z przepisów szczególnych.

Warto zaznaczyć, że zarówno dający zlecenie jak i zleceniobiorca mogą w każdej chwili wypowiedzieć umowę. Zleceniodawca powinien zwrócić zleceniobiorcy wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia, a jeśli zlecenie było odpłatne, wypłaca część wynagrodzenia odpowiadającą dotychczasowo podjętym czynnościom biorącego zlecenie. Gdyby takie rozwiązanie umowy nastąpiło bez ważnych powodów, powinien także naprawić wynikającą z tego szkodę. Podobnie jest w sytuacji wypowiedzenia odpłatnego zlecenia bez ważnej przyczyny przez przyjmującego zlecenie – również odpowiada on wówczas za szkodę.

Podstawa prawna:

USTAWA z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1025)

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 11 września 2018 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1794)

USTAWA z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 357)

USTAWA z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dziennik Ustaw rok 2017 poz. 1778)

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  19 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pobieranie torrentów - wyrok TSUE

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż dostawca internetu może systematycznie rejestrować adresy IP użytkowników oraz udostępniać ich nazwy i adresy pocztowe podmiotowi praw własności intelektualnej lub osobie trzeciej, zajmującej się windykacją tych praw.

  TSUE o dochodzeniu sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy"

  Były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy". Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Pokazy dla seniorów – propozycje zmian

  Pokazy, często kierowane do seniorów, mogą być źródłem nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. UOKiK przygotował propozycje zmian w przepisach.

  Zniesławienie – jak można dochodzić odpowiedzialności sprawcy?

  Zniesławienie to przestępstwo, a jego ofiara może dochodzić odpowiedzialności sprawcy w postępowaniu karnym. W jaki sposób?

  SN o kwalifikacji danego związku chemicznego w sprawie o narkotyki

  Zdaniem Sądu Najwyższego o tym jak kwalifikować dany związek chemiczny w sprawie o narkotyki decyduje sąd orzekający.

  Wakacje 2021 - prawa pasażerów

  W wakacje 2021 r. ruch pasażerski będzie zależał od sytuacji epidemiologicznej. O jakich prawach powinni pamiętać pasażerowie?

  Dobry start 2021 – wniosek

  Wniosek o świadczenie dobry start w 2021 r. rodzice złożą według zmienionych zasad. Od kiedy będą przyjmowane wnioski?

  PESEL w spisie powszechnym - UODO wystąpił do GUS

  Prezes UODO wystąpił do GUS w sprawie wątpliwości dotyczących procesu pozyskiwania numeru PESEL od osób dokonujących tzw. samospisu internetowego.

  Termin wdrożenia e-doręczeń przesunięty?

  Przesunięcie terminu wdrożenia e-doręczeń zakłada nowelizacja uchwalona przez Sejm. Kiedy mają wejść w życie nowe przepisy?

  Emerytura dla zwierząt służących w służbach mundurowych

  Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych. Projekt zmienia w tym zakresie m.in. ustawę o Policji oraz szereg innych aktów prawnych.

  Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r.

  Świadczenia dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. obejmują m.in. renty, zasiłki pielęgnacyjne czy świadczenia dla osób niesamodzielnych.

  NIK o dzierżawie gruntów rolnych w parkach narodowych

  Niezgodny z prawem wybór dzierżawców, naruszanie zasad równego dostępu do udziału w przetargu oraz jawności i jednolitości postępowania, a także niezapewnienie najkorzystniejszego wyniku przetargu – takie nieprawidłowości w gospodarowaniu gruntami rolnymi Skarbu Państwa stwierdziła NIK w sześciu na siedem skontrolowanych parków narodowych.

  Nabór wniosków o wsparcie na zalesianie do 02.08.2021 r.

  Do 02.08.2021 r. odbywać się będzie nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Beneficjentem w zakresie kosztów założenia uprawy leśnej mogą być nie tylko rolnicy, ale również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

  Ryczałt na dojazdy dla funkcjonariusza Służby Więziennej

  Co do zasady świadczenia otrzymywane przez funkcjonariuszy Służby Więziennej stanowią dla nich przychód ze stosunku służbowego. Nie oznacza to jednak, że zawsze będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  Reforma przepisów o nieletnich - zmiany w izolacji sprawców najcięższych przestępstw

  W resorcie sprawiedliwości przygotowano projekt ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Ma on skutecznie zniechęcić ich do łamania prawa. Nowe przepisy powinny też zapewnić odpowiednie środki reakcji, gdy nieletni popełnią wykroczenie, przestępstwo lub są mocno zdemoralizowani.

  RIO: wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej

  Wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej, w tym także na tym stanowisku może zatrudnić komendanta gminnego związku ochotniczych straży pożarnych – podkreśliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.

  Projekt Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej – informacje, wyjaśnienia

  W ostatnim czasie opublikowano treść projektu Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. Rozpoczęły się również konsultacje społeczne, w których udział bezpośrednio bierze kadra kierownicza Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowej Straży Pożarnej.

  Test sprawności fizycznej policjantów 2021 r.

  Zgodnie z zapisami ustawy o Policji policjant jest obowiązany utrzymywać sprawność fizyczną zapewniającą wykonywanie przez niego zadań służbowych. Co roku policjanci przystępują do testów sprawności fizycznej, których zaliczenie jest wymagane. Każdego funkcjonariusza Policji obowiązuje minimalny poziom sprawności motorycznej, gwarantujący efektywność podejmowanych działań. Testy nie dotyczą osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, ale policjantów w czynnej służbie, a więc tych osób, które w procesie rekrutacji oraz w późniejszych latach służby wykazały się wymaganą sprawnością fizyczną.

  Nowe definicje w ustawie Prawo o ruchu drogowym

  20 maja oraz 1 czerwca 2021 r. weszły w życie dwie nowelizacje ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zmiany zawarte w tych przepisach w istotny sposób wpłyną na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

  56 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko trafi do jednostek policji w całym kraju

  Prawie 500 sztuk motocykli trafi do jednostek policji w całym kraju. Zakupy będą realizowane z pieniędzy unijnych.

  W konsultacjach projekt zmian odnoszący się do sądów wojskowych

  Zmiany w organizacji kolegiów sądów wojskowych, analogiczne do wprowadzonych w lutym zeszłego roku w sądach powszechnych oraz związane z nimi nowe zasady opiniowania kandydatów na sędziów wojskowych - przewiduje projekt resortu sprawiedliwości, nad którym w maju trwają konsultacje.

  Wydawanie pozwoleń na broń prywatną żołnierzom zawodowym

  Posiadanie broni palnej lub amunicji do niej bez wymaganego pozwolenia jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Z kolei posiadanie bez wymaganej rejestracji broni pneumatycznej lub bez pozwolenia miotacza gazu obezwładniającego (z wyłączeniem ręcznego) lub narzędzia albo urządzenia, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, jest wykroczeniem. Jak wygląda procedura wydawania żołnierzom zawodowym pozwolenia na broń? Kiedy pozwolenie nie jest potrzebne?

  Zmiany w funduszach na nagrody i zapomogi żołnierzy niezawodowych już od 24.06.2021

  Od 24.06.2021 Minister Obrony Narodowej będzie mógł z własnej inicjatywy przekazać do dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej środki funduszu pozostające w jego dyspozycji z przeznaczeniem na nagrody dla żołnierzy niezawodowych pełniących służbę wojskową w podległych temu dowódcy jednostkach wojskowych.

  Skutki doręczenia aktu inwestorowi posiadającemu pełnomocnika

  Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

  Renty dożywotnie z rosnącym zainteresowaniem seniorów

  Renty dożywotnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem seniorów. Rośnie również liczna sporów sądowych związanych z umowami renty lub dożywocia.