reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowy dot. pracy i usług > Umowa o dzieło 2019 – najważniejsze informacje, wzór

Umowa o dzieło 2019 – najważniejsze informacje, wzór

Jak w 2019 r. sporządzić umowę o dzieło? Przedstawiamy najważniejsze informacje oraz prosty wzór umowy o dzieło.

Umowa o dzieło – wszystko co musisz wiedzieć

Definicja umowy o dzieło

Definicja umowy o dzieło została zawarta w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 627 k.c. przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

W praktyce stosowanie umów o dzieło może budzić wątpliwości. Problemy często dotyczą tego, czy dany przedmiot umowy powinien być zakwalifikowany jako dzieło, świadczenie usług, czy zlecenie.

Podkreślenia wymaga fakt, iż istotą umowy i dzieło jest osiągnięcie określonego, zindywidualizowanego rezultatu w postaci materialnej lub niematerialnej (wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 18 lipca 2018 r., sygn.. III AUa 412/17).

Przykładowo przedmiotem umowy o dzieło może być stworzenie strony internetowej dla danej firmy, napisanie książki bądź artykułu, wykonanie rzeźby.

W orzecznictwie dominuje pogląd, iż przeprowadzenie szkolenia czy wykładu nie powinny być utożsamiane z dziełem ze względu na to, iż nie występuje tu omawiany wyżej rezultat.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 czerwca 2014 r. uznał, iż „możliwa jest umowa o dzieło, której przedmiotem jest wygłoszenie wykładu, pod warunkiem jednak, że wykładowi można przypisać cechy utworu. Te warunki spełnia tylko wykład naukowy (cykl wykładów) o charakterze niestandardowym, niepowtarzalnym, wypełniający kryteria twórczego i indywidualnego dzieła naukowego".

Polecamy: Polska stworzyła system opresji wobec maluczkich. Tylko pozoruje pomoc najsłabszym

Wynagrodzenie w umowie o dzieło

W praktyce wynagrodzenie w umowie o dzieło może zostać ustalone w drodze:

  • wynagrodzenia ryczałtowego;
  • wynagrodzenia kosztorysowego.

Umowa o dzieło a ZUS

Umowa o dzieło jest korzystna z punktu widzenia składek ZUS. Przyjmujący zamówienie nie jest bowiem objęty ubezpieczeniami społecznymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym, jeżeli wykonuje pracę jedynie na podstawie umowy o dzieło.

W sytuacji, gdy umowa o dzieło zostaje zawarta z własnym pracodawcą lub jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy, to jest objęta obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Wyjątkiem tu jest sytuacja, gdy pracodawca zawiera umowę o dzieło z własnym pracownikiem, przebywającym na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub bezpłatnym.

Poniżej prosty wzór umowy o dzieło:

Umowa o dzieło Infor.pl wzór

Polecamy serwis: Umowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama