reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowy dot. pracy i usług > Umowa o dzieło 2019 – najważniejsze informacje, wzór

Umowa o dzieło 2019 – najważniejsze informacje, wzór

Jak w 2019 r. sporządzić umowę o dzieło? Przedstawiamy najważniejsze informacje oraz prosty wzór umowy o dzieło.

Definicja umowy o dzieło

Definicja umowy o dzieło została zawarta w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 627 k.c. przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

W praktyce stosowanie umów o dzieło może budzić wątpliwości. Problemy często dotyczą tego, czy dany przedmiot umowy powinien być zakwalifikowany jako dzieło, świadczenie usług, czy zlecenie.

Podkreślenia wymaga fakt, iż istotą umowy i dzieło jest osiągnięcie określonego, zindywidualizowanego rezultatu w postaci materialnej lub niematerialnej (wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 18 lipca 2018 r., sygn.. III AUa 412/17).

Przykładowo przedmiotem umowy o dzieło może być stworzenie strony internetowej dla danej firmy, napisanie książki bądź artykułu, wykonanie rzeźby.

W orzecznictwie dominuje pogląd, iż przeprowadzenie szkolenia czy wykładu nie powinny być utożsamiane z dziełem ze względu na to, iż nie występuje tu omawiany wyżej rezultat.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 czerwca 2014 r. uznał, iż „możliwa jest umowa o dzieło, której przedmiotem jest wygłoszenie wykładu, pod warunkiem jednak, że wykładowi można przypisać cechy utworu. Te warunki spełnia tylko wykład naukowy (cykl wykładów) o charakterze niestandardowym, niepowtarzalnym, wypełniający kryteria twórczego i indywidualnego dzieła naukowego".

Polecamy: Polska stworzyła system opresji wobec maluczkich. Tylko pozoruje pomoc najsłabszym

Wynagrodzenie w umowie o dzieło

W praktyce wynagrodzenie w umowie o dzieło może zostać ustalone w drodze:

- wynagrodzenia ryczałtowego;

- wynagrodzenia kosztorysowego.

Umowa o dzieło a ZUS

Umowa o dzieło jest korzystna z punktu widzenia składek ZUS. Przyjmujący zamówienie nie jest bowiem objęty ubezpieczeniami społecznymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym, jeżeli wykonuje pracę jedynie na podstawie umowy o dzieło.

W sytuacji, gdy umowa o dzieło zostaje zawarta z własnym pracodawcą lub jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy, to jest objęta obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Wyjątkiem tu jest sytuacja, gdy pracodawca zawiera umowę o dzieło z własnym pracownikiem, przebywającym na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub bezpłatnym.

Poniżej prosty wzór umowy o dzieło:

Umowa o dzieło Infor.pl wzór

Polecamy serwis: Umowy

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama