REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenia – stawka godzinowa w 2019 r.

Aleksandra Olszanowska
Minimalna stawka godzinowa 2019/fot. Shutterstock
Minimalna stawka godzinowa 2019/fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2019 r. ma nastąpić wzrost minimalnej stawki godzinowej dla umowy zlecenia. Wyższa płaca minimalna została również przewidziana dla umów o pracę.

Zobacz aktualne: Minimalne wynagrodzenie i stawka godzinowa w 2019 r.

REKLAMA

Elżbieta Bojanowska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Leszek Skiba – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów wzięli udział w posiedzeniu Zespołu Problemowego RDS ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych, które odbyło się na początku lipca w Centrum Partnerstwa Społecznego ,,Dialog” w Warszawie.

W trakcie spotkania poruszone zostały tematy związane z dokumentem: Założenia projektu budżetu państwa na 2019 r.

Wskazano w nim między innymi, że dynamika realna PKB wyniesie 3,8 proc, poziom inflacji wyniesie – 2,3 proc, a przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wzrośnie o 5,6 proc.

Obecnie, godzinowa stawka minimalna dla umów zlecenia wynosi 13,70 zł (brutto), od przyszłego roku natomiast ma wzrosnąć do kwoty 14,50 zł (brutto).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + e-book „Zmiany w prawie pracy 2018/2019”

Czym jest umowa zlecenia?

Kodeks cywilny reguluje umowę zlecenia w artykułach 734-751.

Przez umowę zlecenia kodeks rozumie taki rodzaj umowy, w której jedna ze stron zobowiązuje się do wykonania, czy świadczenia usługi na rzecz innej osoby. Osoba przyjmująca zlecenie dokonuje określonej czynności dla dającego zlecenie.

REKLAMA

Stronami takiej umowy mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, natomiast te drugie wyłącznie wtedy, gdy posiadają zdolność do czynności prawnych. Zakłada się, że wykonujący zlecenie powinien otrzymać wynagrodzenie za swoją usługę, chyba że zobowiązał się wykonać czynność bez wynagrodzenia. Jeżeli wynika to z umowy, zwyczaju lub okoliczności, przyjmujący zlecenie może powierzyć wykonanie czynności innej osobie.

Warto pamiętać o ubezpieczeniach społecznych. Zleceniobiorca nie może bowiem nie być objęty obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi, jeśli ma inny tytuł do ubezpieczeń, np. pracuje na cały etat.

Pracownik nie zostanie objęty ubezpieczeniem jeśli jest uczniem lub studentem poniżej 26 roku życia.

Umowa zlecenia a umowa o pracę

Inną formą zatrudnienia jest umowa o pracę. W przypadku takiego stosunku pracy pracownik zobowiązuje do osobistego świadczenia pracy na rzecz pracodawcy pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego określonym, a pracodawca do zatrudnienia i wypłaty odpowiedniego umówionego wynagrodzenia. Od umowy zlecenia odróżnia ją między innymi to, że praca nie może być wykonana przez osobę trzecią i umowa o pracę co do zasady musi być zawierana w formie pisemnej (umowa zlecenia może być zawierana w dowolnej formie).

Zobacz również: "Najniższa krajowa" w 2019 r. - rząd proponuje podwyżkę płacy minimalnej

REKLAMA

Umowa o pracę jest zazwyczaj o wiele bardziej korzystna dla pracownika, ponieważ ma on prawo do korzystania z uprawnień, jakie mu przysługują na podstawie przepisów Kodeksu pracy, a pracodawca jest zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Dlatego Kodeks pracy przewidział specjalne przepisy chroniące pracownika. Art.22 § 1 kodeksu stanowi: Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

W § 1 (2) dodaje, Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w § 1.

Od przyszłego roku wynagrodzenie podstawowe dla umowy o pracę ma wynosić 2220zł (brutto), czyli o 120zł więcej niż obecnie.

Polecamy serwis: Umowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatku osłonowego 2024 nie pomniejszy ani urząd skarbowy, ani komornik. Można zyskać od 228,80 zł do 822,25 zł

  Od 1 stycznia 2024 r. Polacy po raz kolejny otrzymają wsparcie w postaci dodatku osłonowego. Wnioski będą składać pomiędzy 1 a 30 kwietnia, a wypłaty będą zrealizowanego do 30 czerwca 2024 r. Jednak niektórzy już dziś się martwią, czy otrzymają deklarowane kwoty w całości. Czy trzeba będzie od nich zapłacić podatek oraz czy będą podlegały egzekucji komorniczej.

  Marszałek Sz. Hołownia kieruje obradami Sejmu. Obejrzyj transmisję on-line. Dziś expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie [Bezpośrednio 11 grudnia]

  Transmisja online obrad Sejmu w dniu 11 XII 2023 r. Co się dzieje? Expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie. A wszystkim kieruje Szymon Hołownia.

  W 2024 roku nie trzeba składać nowego oświadczenia podatkowego do ZUS, jeśli nie zaszły żadne zmiany

  ZUS informuje, że nie ma konieczności składania co roku oświadczeń podatkowych w ZUS przez emerytów czy rencistów. Oświadczenia obowiązują także na kolejne lata podatkowe. Nowe oświadczenia składamy w sytuacji zmiany lub odwołania dotychczasowego. 

  Zasiłek opiekuńczy 2023/2024 - limity dni. Opieka nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny

  Jeżeli zachoruje dziecko lub inny członek naszej rodziny, to na czas opieki nad nim można pobierać zasiłek opiekuńczy. Przepisy ściśle określają ile dni w roku możemy przebywać na tym świadczeniu. Długość zasiłku opiekuńczego zależy od tego kim się opiekujesz i w jakim jest wieku.

  REKLAMA

  Sklepy samoobsługowe zachęcają do kradzieży, ale wiele osób nie docenia nowoczesnej technologii. Wszystko można przeanalizować wstecz

  Statystyki pokazują, że kradzieży w sklepach jest coraz więcej. Niedawna zmiana przepisów, według ekspertów, może spowodować, że będzie jeszcze gorzej. Obecnie próg kwotowy między wykroczeniem a przestępstwem kradzieży wynosi już 800 zł, czyli o 300 zł więcej niż wcześniej. Czy rząd powinien się zająć zmianą przepisów? 

  Dzisiaj w Sejmie expose Morawieckiego i wybór nowego premiera

  Dzisiaj rano w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosił expose; teraz posłowie zagłosują nad wotum zaufania dla jego rządu. Jeśli nie uzyska większości, dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego, w którym Sejm wybiera premiera. Kandydatem KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy jest szef PO Donald Tusk.

  Renta rodzinna po rodzicach a zawarcie małżeństwa. ZUS wyjaśnia

  Studiujące dziecko pobiera rentę rodzinną po zmarłym rodzicu. Czy zawarcie małżeństwa spowoduje utratę prawa do tej renty? Na to pytanie odpowiedział ekspert z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Służba cywilna. Od 1 stycznia 2024 r. za pracę w godzinach nadliczbowych będzie przysługiwało wynagrodzenie

  1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie zmiana przepisów dotyczących rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych pracownikom służby cywilnej. Od tego dnia pracownik służby cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w nadgodzinach będzie miał prawo do wynagrodzenia.

  REKLAMA

  Czy komornik zabierze przed świętami świadczenie z ZFŚS? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia. Jednak prawie na pewno pracownik zostanie z niczym.

  W okresie przedświątecznym wielu pracowników otrzymuje od pracodawców świadczenia z ZFŚS. Jednak ostatecznie nie zawsze trafiają one w ich ręce. Obawiać się mogą ci pracownicy, których wynagrodzenie zostało zajęte przez komornika. Jednak dlaczego niektórzy pracodawcy przekazują komornikowi świadczenia z ZFŚS, a inni nie? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia komorniczego.

  MRiPS: W 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne można pobierać po wygaśnięciu orzeczenia o niepełnosprawności

  Ministerstwo Rodziny wyjaśniło sytuację opiekuna osoby niepełnosprawnej po wygaśnięciu w 2024 r. orzeczenia o niepełnosprawności. Ministerstwo odpowiedziało na poniższe pytanie:

  REKLAMA