REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co powinna zawierać umowa o zachowaniu poufności, aby spełniała swoją funkcję?

Barbara Bil
Kancelaria Bil
Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.
W umowie o zachowaniu poufności doprecyzować jakie informacje mają poufny charakter i mają stanowić informacje poufne.
W umowie o zachowaniu poufności doprecyzować jakie informacje mają poufny charakter i mają stanowić informacje poufne.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zasady związane z przekazywaniem i wykorzystywaniem informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa powinny być określone przez strony w umowie o zachowaniu poufności (NDA) lub w odpowiednio sformułowanej klauzuli. Jak wygląda to w praktyce? O czym należy pamiętać podpisując porozumienie z nowym partnerem biznesowym?

Na samym początku warto wskazać, że zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji: „przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, o ile uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności”.

REKLAMA

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Zaproponowana przez ustawodawcę definicja jest jednak bardzo ogólna i pozostawia szerokie pole do interpretacji. Informacje posiadające wartość gospodarczą dla każdego przedsiębiorcy są inne. Dla osoby prowadzącej kawiarnię będą to unikalne receptury, np. na ciasto z jabłkami, a dla usługodawcy mogą to być poufne cenniki czy sposób pozyskiwania klientów. Tajemnice przedsiębiorstwa mogą występować w każdym obszarze działalności. Dlatego warto w umowie o zachowaniu poufności doprecyzować jakie informacje mają poufny charakter i mają stanowić informacje poufne. Najlepszym rozwiązaniem jest wymienienie konkretnych przykładów. W NDA należy także sprecyzować zasady wykorzystywania informacji poufnych przez osobę, której są one udostępniane, a także jej odpowiedzialność za naruszenie umowy oraz mechanizm działania kar umownych. Oznacza to, że należy dokładnie określić do czego udostępnione na jej podstawie dane mogą być wykorzystywane, np. w celu prawidłowego wykonania obowiązków, przeprowadzenia audytu, sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, itp.

REKLAMA

W przypadku braku umowy o zachowaniu poufności, osoba, której zostały powierzone informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa, ponosi odpowiedzialność na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Co oznacza, że to na przedsiębiorcy, który decyduje się na dochodzenie roszczeń przed sądem, spoczywa obowiązek udowodnienia przesłanek tej odpowiedzialności, a także wysokości poniesionej szkody - w przypadku żądania jej naprawienia. Warto jednak pamiętać, że bez odpowiednich dowodów i podstaw prawnych (umowy) wykazanie rzeczywistego rozmiaru szkody bywa utrudnione. Kara umowna daje poszkodowanemu przedsiębiorcy często możliwość naprawienia szkody bez potrzeby prowadzenia długotrwałego procesu sądowego – dlatego warto ją uwzględnić podczas tworzenia kontraktu.

REKLAMA

Należy jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy szkoda poniesiona przez przedsiębiorcę przewyższa zastrzeżoną w umowie o zachowaniu poufności karę umowną, istnieje możliwość dochodzenia odszkodowania przewyższającego zastrzeżoną karę umowną, ale tylko, gdy umowa zawiera stosowne postanowienie w tej kwestii. Warto zatem pamiętać o tym, aby nie ograniczać się w umowie o zachowaniu poufności tylko do kary umownej i wprowadzić do niej zapisy dające przedsiębiorcy możliwość dochodzenia przed sądem odszkodowania przewyższającego zastrzeżoną karę umowną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na koniec należy sprecyzować czas trwania umowy o zachowaniu poufności. Zazwyczaj umowy o zachowaniu poufności zawierane są na czas określony od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Zdarzają się również umowy zawierane bezterminowo, które dają przedsiębiorcom bardzo złudne poczucie bezpieczeństwa. Zgodnie z art. 3651 Kodeksu cywilnego „Zobowiązanie bezterminowe o charakterze ciągłym wygasa po wypowiedzeniu przez dłużnika lub wierzyciela z zachowaniem terminów umownych, ustawowych lub zwyczajowych, a w razie braku takich terminów niezwłocznie po wypowiedzeniu”, oznacza to, że jeżeli w umowie o zachowaniu poufności nie zostały wprowadzone terminy wypowiedzenia takiej umowy, jak również brak jest terminów ustawowych lub zwyczajowych dotyczących tego rodzaju umów, to umowa wygasa niezwłocznie po dokonaniu jej wypowiedzenia. W związku z powyższym zawierając umowę na czas nieokreślony, warto rozważyć obwarowanie karą umowną również okoliczności wypowiedzenia takiej umowy przez kontrahenta przed upływem wskazanego w umowie okresu np. 2 lat od dnia zawarcia umowy.

Polecamy serwis: Umowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co z czynszem za wynajem zalanych nieruchomości? Kiedy trzeba go obniżyć, a kiedy umowa wygasa lub można od niej odstąpić? Sprawdź zasady.

Czy trzeba płacić czynsz za wynajem zalanych nieruchomości? Kiedy trzeba go obniżyć, a kiedy umowa wygasa lub można od niej odstąpić? Gdy woda opada, osoby dotknięte skutkami powodzi zaczynają zadawać sobie pytanie, co dalej?

Wdrożenie nowych przepisów dotyczących sygnalistów jest szczególnie trudne dla firm rodzinnych

Małe i średnie przedsiębiorstwa stoją teraz przed wieloma wyzwaniami związanymi ze zmianami w przepisach prawa pracy. Nowe obowiązki czekają je także w związku z regulacjami dotyczącymi sygnalistów. Wdrożenie nowych przepisów jest szczególnie trudne dla firm rodzinnych.

Zakaz zadawania prac domowych w szkołach. Decyzja zależy od ucznia i jego rodziców

Obowiązujące przepisy zakazują zadawania prac domowych w pierwszych trzech klasach w szkołach podstawowych. W starszych klasach prace nie są obowiązkowe - decyzja o tym, czy wykonać zadanie, leży po stronie ucznia i jego rodziców. Skutki ograniczenia możliwości zadawania prac domowych zależą od reakcji nauczycieli.

Chat GPT wkracza do szkół. MEN: sztuczna inteligencja ma pomagać uczniom, stanowić wsparcie dla nauczycieli i organizować pracę szkoły

MEN wprowadza do szkół sztuczną inteligencję. Chat GPT ma stanowić wsparcie dla nauczycieli i pomoc w edukacyjnym i osobowym rozwoju ucznia, a także w organizacji pracy szkoły – wynika z „Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji”, nad którą pracuje resort i która ma wyznaczyć ramy polityki i działań państwa niezbędne do dalszego rozwoju edukacji cyfrowej w Polsce. 

REKLAMA

Aktywnie w żłobku: od 1 października wyższe dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku. Bez względu na dochód w rodzinie, bez dolnego limitu wiekowego

Aktywnie w żłobku: od 1 października wyższe dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku. Bez względu na dochód w rodzinie, bez dolnego limitu wiekowego. Gdzie składać wnioski? Kiedy pierwsze wypłaty świadczenia?

Zaświadczenia z KRK w szkołach. Rodzic przestępcą? Dyrektorzy z aktami, że nie [Opieka na wycieczce, basen, teatr, kino]

Dokumenty dotyczą rodziców angażujących się w opiekę nad dziećmi taką jak: 1) wyjazd z uczniami na wycieczkę szkolną, 2) wyjście uczniów ze szkoły do teatru, do kina, na basen. Przepisy nakazują dyrektorom szkół i przedszkoli prowadzenie - tu cytat z przepisów - "dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do takiej działalności jak np. opieka nad dziećmi." W praktyce oznacza to konieczność prowadzenia akt dla rodziców, którzy np. jadą na wycieczkę z uczniami jako opiekunowie.

W ubiegłym roku urodziło się 272 tys. dzieci, czyli najmniej od II wojny światowej. Tegoroczne dane są jeszcze gorsze. Zdrowiu reprodukcyjnemu w Polsce wciąż poświęca się za mało uwagi

Polska stoi w obliczu największego kryzysu demograficznego od czasów II wojny światowej. Liczba narodzin spada z roku na rok, a problem zastępowalności pokoleń narasta. Choć w debatach publicznych dużo mówi się o polityce prorodzinnej, wciąż niewiele uwagi poświęca się zdrowiu reprodukcyjnemu, które według WHO jest kluczowym aspektem problemów z dzietnością.

Awans zawodowy nauczycieli. Czy nauczyciele stracą wypracowane osiągnięcia i dorobek zawodowy?

Czy długotrwałe zwolnienie lekarskie powoduje utratę dorobku zawodowego przez nauczyciela? MEN odpowiada na interpelację poselską dotyczącą przepisów w sprawie awansu zawodowego nauczycieli.

REKLAMA

Polacy wskazali 63 nazwiska. Kto zostanie prezydentem RP?

Który ze znanych polityków lub osób publicznych najlepiej sprawdziłby się w roli kolejnego prezydenta Polski? Prawie 40 proc. Polaków nie potrafi zaproponować swojego kandydata. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS.

Te dane rząd zacznie zbierać jeszcze w tym roku. W jaki sposób? Sprawdź, jakie informacje udostępnisz w aplikacji mStłuczka

Rząd będzie gromadził jeszcze więcej informacji o obywatelach. Z mStłuczki skorzystamy jeszcze w 2024 roku. Umożliwi spisanie na miejscu zdarzenia oświadczenia i przekazanie danych bezpośrednio do ubezpieczycieli.

REKLAMA